— Фахівці служби зайнятості постійно відстежують ситуацію на ринку праці, — сказав у бесіді директор обласного центру зайнятості Юрій Фущич — Дані базових центрів зайнятості на сьогодні не свідчать про істотні зміни на зареєстрованому ринку праці. Обсяги реєстрації незайнятих громадян в службі зайнятості області є більшими порівняно з 2007 роком, починаючи з березня поточного року.
Вже традиційно в осінньо-зимовий період багато громадян повертається до рідних домівок із сезонних заробітків, що певній мірі поповнює лави безробітних. Особливо це відчутно у Тячівському, Іршавському, Хустському та Свалявському районах. Однак динаміка попиту та пропозиції робочої сили знаходяться в межах тенденцій останніх двох років.
На початок листопада поточного року чисельність незайнятих громадян, котрі перебувають на обліку в центрах зайнятості області, становить 18,7 тисяч осіб, кількість актуальних вакансій у базі даних служби зайнятості складає 2,6 тисяч одиниць, з яких 69 відсотків - для кваліфікованих робітників, 19 - для службовців, а 11 відсотків - для працівників без професійної підготовки. Найбільша потреба в кадрах – на підприємствах переробної промисловості, у торгівлі та сфері послуг, сільському господарстві, будівництві.
За 10 місяців 2008 року підприємства області вивільнили 1061 працівника, що є меншим від вивільнення аналогічного періоду минулого року (1183 працівники) і не перевищує річні обсяги вивільнення (1580 осіб), прогнозовані Програмою зайнятості населення Закарпатської області на 2008-2009 роки.
У поточному році найбільше вивільнення відбулося в Ужгородському районі – 383 особи, з яких 314 - з ТОВ «Фабрика жіночого одягу Ле-Го Україна» ( було ліквідовано) та м. Мукачеві – 232 особи, з них 132 працівника ВАТ Мукачівського заводу «Точприлад» (було зумовлено закінченням контракту на поставку продукції і надалі передбачається відновлення виробництва).
Станом на 10 листопада в центри зайнятості ринкоутворюючі підприємства області не подавали списки на масове вивільнення працівників і за словами їх керівників продовжують працювати в робочому режимі, зокрема, відновило роботу ЗАТ «Єврокар», немає збоїв у виробництві на ТОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкейн» та ТОВ «Ядзакі Україна».
Однак, запроваджено режим неповної зайнятості (скорочений робочий тиждень) на ЗАТ «Берегівський радіозавод», ТОВ «Берег Кабель ГМБХ» та СП «Айсберг» (Берегівський район), Великобичківському ДЛМП (Рахівський район), ТОВ «Полімер-техніка» (Воловецький район).
Відомо, що ринок праці інерційний і його реакція завжди дещо запізнюється щодо динаміки економічних перетворень. Однак, незважаючи на всі виклики часу, слід не панікувати, а вживати дієві заходи щодо недопущення відтоку висококваліфікованих робітників. У разі загострення структурного безробіття удосконалювати систему професійного навчання і оперативне перенавчання дорослого населення іншим професіям актуальним на ринку праці тощо.
- Ми завжди готові надати допомогу всім, хто до нас звертається. - запевнив Юрій Іванович. При цьому наголосив, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття фінансово стійкий. Усі види соціальних послуг і виплата допомоги фінансуються у повному обсязі.
Василь Гутник,
начальник відділу організаційної роботи
та взаємодії з соціальними партнерами
та громадськістю
обласного центру зайнятості