В основному до такого стану призвели борги до державного та міського бюджету, несплата внесків у Пенсійний фонд. Через ненадходження коштів до бюджету міста неможливо було повною мірою профінансувати видатки на продукти, соціальний захист населення тощо. А внески до пенсійного фонду за працівників? При виході на пенсію період, за який не надходили внески до цього фонду, не включався до стажу роботи, а звідси – і нижчий розмір пенсії. Загальна сума боргу становить 1 млн. 300 тис. грн.
Альтернативи – нема
Нинішня влада міста змушена була піти єдино вірним шляхом – створити нове комунальне підприємство, наділивши його статутним фондом. Завдяки створенню міського КП «„Тиса”» запобігли багатьом неминучим проблемам: із водопостачанням, водовідведенням, освітленням, ремонтом вулиць, капітальним і поточним ремонтом житлового фонду тощо.
Новостворене підприємство здатне працювати в складних умовах, які виникли в цілому по Україні – підвищення рівень інфляції, збитковості тарифів на комунальні послуги, збільшення рівня мінімальної заробітної плати. Новостворене створене комунальне підприємство працює без збитків, причому на сьогодні воно не має заборгованості ні до бюджетів всіх рівнів, ні до державно-цільових фондів, насамперед, Пенсійного. З ініціативи Ужгородської районної податкової інспекції та Пенсійного фонду Ужгородським районним господарським судом у Закарпатській області було винесено ухвалу про початок процедури банкрутства МКПЖКГ. В разі визнання його банкрутом за рішенням суду з молотка було б продане майно підприємства, а це – адмінбудинок і автотранспорт. Після такого рішення була б паралізована робота і новоствореного МКП „Тиса”. Тому, з ініціативи міського голови Галини Цар та її команди, спільно з районною податковою інспекцією разом із Пенсійним фондом був винайдений чи не єдиний компромісний варіант – піти на підписання мирової угоди, вирішивши проблеми чи не єдиним цивілізованим і законним шляхом.
Продати не можна відтермінувати
Поставити кому в наведеному вислові можна в двох місцях. У одному випадку (банкрутства та продажу майна) це означало довести комунальне господарство міста до ще більш кризового стану), у другому – для нього виникають реальні перспективи вижити і розвиватися.
Що відтермінування боргів (з уникненням банкрутства МКПЖКГ) дасть місту?
Перше – списання майже половини суми боргу, а отже, значну економію бюджетних коштів.
Друге – відстрочення погашення боргів на 15 років.
Третє – можливість не припиняти діяльності аж до січня 2009 року. Тобто, працювати до середини зими, коли це вкрай важливо.
Обраний шлях міському комунальному підприємству „Тиса” пройти під силу. Ми зробили це в першу чергу виходячи з інтересів громадян.
Незрозумілим залишається те, що чомусь ті, хто створив борг комунального підприємства не понесли жодної відповідальності, а їхній «доробок» доводиться вирішувати вже зовсім іншим людям.