- Наталіє Михайлівно, розкажіть, будь ласка, нашим читачам, хто має право на додаткову відпустку за свій рахунок?
- Згідно із Законом України «Про відпустки», будь-який працівник за згодою з керівництвом підприємства, організації може піти у відпустку за власний рахунок. Така відпустка надається на підставі заяви працівника, в якій вказана причина.
- На скільки днів?
- Про це, звичайно, треба домовитися з керівництвом. Але за рік така відпустка не повинна перевищувати 15 календарних днів.
- А якщо керівництво буде категорично проти?
- Тут вже нічого не зробиш, мусить бути згода сторін. Але закон передбачає декілька ситуацій, коли відпустка за власний рахунок дається в обов'язковому порядку в необхідний та зручний для працівника час.
- Які це ситуації?
- По-перше, відпустку можна взяти, коли захворіє, чи, не дай Боже, помре хтось із рідних, коли є необхідність доглядати за родичем, на час весілля. Тоді час відпустки залежить не тільки від бажання працівника, але й від часу виникнення такої ситуації.
Наприклад, якщо відпустка потрібна людині, у якої неповнолітня дитина поступає у вищий навчальний заклад, який є в іншому місті, тоді відпустка дається на період здачі екзаменів. До речі, якщо маєте двоє чи більше дітей, яким ще не виповнилося 18 років, то маєте право брати відпустку окремо для супроводу кожної дитини.
По-друге, можливість щорічно йти у відпустку за свій рахунок за деякими категоріями працівників закріплюється законом, без прив'язування до будь-яких обставин.
Наприклад, таку відпустку щороку можуть брати матері, які мають двоє і більше дітей, віком до 15 років, а також ветерани праці, війни, люди, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, пенсіонери, інваліди. Цим людям відпустку за власний рахунок дають у будь-який вигідний для них час.
- Незалежно від думки керівництва?
-Так.
- Скажіть, будь ласка, чи може мати з двома дітьми, віком до 15 років, спочатку використати один тиждень із належних їй 14 календарних днів за свій рахунок, а потім - другий?
- Якщо говорити саме про матерів з дітьми, то може. Справа в тому, що люди, яким відпустка надається за власний рахунок, можуть поділити її на частини, але їх тривалість не повинна перевищувати період, вказаний у законі - 14, 21, ЗО та 60 днів.
- А якщо людина має право взяти відпустку за свій рахунок відразу з двох причин?
- Буває й так. Наприклад, жінка, у якої є троє неповнолітніх дітей, є інвалідом III групи. Як багатодітній матері їй належить 14 днів у році, як інваліду III групи - ще ЗО. Значить, вона має право на 44-денну відпустку за власний рахунок. Ніяких обмежень з цього приводу у законі не зазначено.
Відразу зазначу, що на весілля можна взяти 10 календарних днів, на похорони родича - 3 дні, чоловіку, чия дружина - у післяродовій відпустці - до 14 днів.
2010-07-04 / 16:59:00
скільки днів дається на весіллі в університеті?і скажіть будьласка,якими НПА можна доказати?