Адже Польща, так само, як і ми, була країною соціалістичної співдружності, та за порівняно короткий проміжок часу змогла перебудувати свою економіку і вийти на новий європейський рівень. Ще однією причиною, чому потрібно відштовхуватись від знань про євроінтеграцію Польщі, є те, що за останні роки зв'язки між нашими країнами поглиблюються. Ми разом вибороли право на проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року. Тепер ця країна щиро ділиться своїм досвідом із нами і кожну нашу перемогу розцінює як свою.
Одним із проявів українсько-польської співпраці є навчальні програми, кількість яких із року в рік зростає. Основним їх покликанням є навчити українську молодь, як насправді має функціонувати європейське демократичне суспільство. Ось і цього року молоді люди з трьох західних областей України взяли участь у програмі «Академія демократії». Цей проект співфінансується в рамках закордонної допомоги Міністерством закордонних справ Республіки Польща. Участь у ньому взяли молоді люди із Закарпатської, Рівненської та Волинської областей. Майже всі вони є студентами й навчаються в Ужгородському національному університеті, Закарпатському державному університеті, Мукачівському технологічному інституті (який зовсім нещодавно був реорганізований у Мукачівський державний університет), Львівському національному університеті імені І.Франка, Рівненському державному гуманітарному університеті, Національному університеті «Львівська політехніка», Волинському національному університеті імені Лесі Українки та інших вищих навчальних закладах.
«Академія демократії» є спільним транскордонним проектом Любліна, Луцька та Мукачева. Ініціатива реалізується Європейським домом зустрічей - Фундацією Новий став (Люблін), Центром громадських молодіжних організацій Волині «Наша справа» (Луцьк) і Центром європейської інтеграції та транскордонного співробітництва (Мукачево).
У рамках проекту молоді активісти взяли участь у трьох сесіях: Мукачеві (Україна), Любліні та Новому Сончі (Польща). За цей час вони прослухали тренінги відомих українських діячів та журналістів. Зокрема, особливо запам'яталися тренінги з Максимом Колядою, Олександром Неприцьким, Денисом Богушом та Дмитром Крикуном. На подібних заняттях вдалось одержати не тільки теоретичну інформацію, яка, безперечно, знадобиться молодим громадським лідерам, а й практичні навички з проведення політичних та соціальних кампаній, спілкування і роботи із ЗМІ.
На заключній сесії в Новому Сончі всі учасники програми «Академія демократії» взяли участь в Економічному форумі молодих лідерів. Це було почесно й приємно, адже вдалося поспілкуватися з однолітками ще з 41 країни Європи. Учасники відвідали економічний форум у Криниці Гурській, який ще називають «Польським Давосом». Тут ми почули думку відомих економістів із приводу стану економіки та перспектив інтеграції України й Грузії до ЄС та НАТО. На цьому економічному форумі можна було побачити й поспілкуватися з багатьма українськими політиками, зокрема Петром Порошенком, Миколою Катеринчуком, Володимиром Яворівським, Ксенією Ляпіною, Володимиром Полохалом та іншими. В останній день молодіжного форуму до учасників приїхав прем'єр-міністр Грузії Георгій Барамідзе, який поділився своїм баченням сучасної політичної і економічної ситуації в Європі та світі.
Хоча проект «Академія демократії» завершився, знання та навички, отримані під час тренінгів, ми зможемо використати вже в найближчому майбутньому.