Олег Гаваші: "Обласна влада долучатиметься до проектів, в реалізації яких зацікавлені громади районів"

У п’ятницю, 26 вересня, голова Закарпатської облдержадміністрації Олег Гаваші побував із робочою поїздкою на Міжгірщині, де ознайомився із соціально-економічним розвитком району, зокрема будівництвом та реконструкцією освітянських закладів та об’єктів туристичної галузі.

Олег Гаваші в школі села Синевир.
Олег Гаваші в школі села Синевир.

 Перший об’єкт, який цього дня відвідав Олег Гаваші, – будівництво лікувально-оздоровчого закладу „Джерела Міжгір’я” в селі Сойми. Стан готовності десятиповерхової будівлі, розрахованої прийняти понад 500 відпочиваючих, – 80 відсотків. Санаторій спеціалізуватиметься на лікуванні та профілактиці різноманітних захворювань, при цьому тут застосовуватимуть  сучасні медичні технології у поєднанні з природними багатствами краю – унікальною мінеральною водою. Проектом передбачено спальні та лікувальні корпуси, 3 басейни, 2 спортзали, лазні і сауни, профілакторій, їдальню, ресторани, магазин, відділення банку, поштового зв’язку тощо. „На будівництві вже освоєно понад 40 мільйонів гривень. Українські інвестори планують вкласти в об’єкт ще понад 20 мільйонів гривень,”– каже начальник будівництва Анатолій Куліш. Новий санаторій стане другим за велечиною в Україні. Загальна площа приміщень становитиме понад 12 тисяч метрів квадратних. Тут працюватиме в середньому 700 чоловік обслуговуючого персоналу, що надзвичайно для навколишніх гірських населених пунктів, де традиційною є проблема зайнятості. Разом з тим, як слушно зауважив голова облдержадміністрації, вже сьогодні необхідно готувати кадри – від покоївок до медсестер, лікарів. До слова, для цього в Міжгірському медучилищі створюють нові спеціальності, отримає воно і статус коледжу.
„Джерела Міжгір’я” стануть своєрідною візитівкою Закарпаття, тому сервіс для людей, які тут відпочиватимуть, має бути забезпечений на найвищому рівні. Вже сьогодні необхідно думати про відродження традиційних для Міжгірщини промислів, розробляти нові цікаві туристичні маршрути”, – вважає керівник краю.
Наразі на будівництві задіяно понад півтори сотні робітників. Прийняти перших відпочивальників заклад зможе через рік.
Тривають роботи і ще на одному важливому туристичному об’єкті Міжгірщини – Музеї лісу і сплаву. Зруйнований паводками 1998-го та 2001-го років єдиний у Європі такого профілю музей з червня активно відбудовують. Для цього обласною радою створено комунальне підприємство, яке і взялося відродити унікальну споруду. До справи долучаються благодійники, коштом яких і фінансуються роботи. Реконструкцію об’єкта проводять працівники Виноградівського ПМК-78. З початку літа будівельники демонтували зруйновану греблю, вже завершили земляні роботи.. За три місяці будівельники відновили і водну чащу, залили її бетоном. Наразі зводять основу для дерев’яної плотини.
 На кінець вересня вже освоєно майже півтора мільйона гривень. Загалом на відновлення музею необхідно витрати понад 12 мільйонів гривень.
Олег Гаваші висловив задоволення ходом відновлювальних робіт.
– Це той конкретний приклад роботи місцевої влади, який свідчить про спроможність Закарпаття самотужки вирішувати проблеми, на які не звертають увагу в Києві,  – каже керівник краю. – Напівзруйнований музей міг перетворитися на ще одну пам’ятку безгосподарського ставлення. Нині ж є всі передумови для того, щоб унікальний  музей за рік-два став об’єктом уваги численних туристів, і не лише українських.  Найбільше вигоди від того, що заклад знову запрацює, отримають місцеві жителі – з’явиться робота, збільшаться надходження в бюджети навколишніх сіл, а отже, і цей гірський регіон відроджуватиметься.
У селі Верхній Бистрий керівник краю оглянув захисні споруди на річці Ріка, які будівельники відновили після липневого паводку. Загалом тут зведено майже 700 метрів берегоукріплень, проведено розчистку русла річки. Роботи вдалося завершити за місяць, при цьому будівельники освоїли            1 мільйон 170 тисяч гривень. „Захисні споруди дозволять вберегти від підтоплення лівобережну частину села”,– констатує головний інженер Хустської ПМК-240 Василь Гечка.
Більша частину часу в ході робочої поїздки була присвячена вивченню питання роботи закладів освіти Міжгірщини. В селі Синевирська Поляна Олег Гаваші відвідав нещодавно відкритий дитсадок „Веселка”. „Понад 15 років село не мало дошкільного закладу. Новий дитсадок відвідують 36 дітей, маємо ще 7 заяв від батьків, – каже сільський голова Юрій Горват. – Третій рік поспіль у селі спостерігається справжній бейбі-бум. Лише за вісім місяців цього року у Синевирській Поляні народилося 31 немовля. Маємо найбільше багатодітних матерів у області, які виховують п’ятеро і більше дітей, – їх у нас 104! Тому дитсадок є дуже потрібний у селі”. Здешевити будівництво вдалося завдяки місцевій громаді – селяни власноруч заклали фундамент двоповерхової будівлі. Сільський голова  також говорить про необхідність відкриття в Синевирській Поляні і шкільного інтернату. Наразі з найбільш віддалених присілків діти ночують у тому ж дитсадку – їм виділено 2 кімнати. "До сільради входить 14 присілків, тому діти з них чимало часу витрачають на те, щоб дістатися до школи. Якби в селі був інтернат, для багатьох учнів та батьків це стало б вирішенням багатьох проблем”,  – каже Юрій Горват.
У сусідньому селі Синевир керівник краю відвідав початкову школу, де нещодавно завершився капітальний ремонт. Тут більше 100 тисяч гривень було витрачено на реконструкцію  дерев’яної будівлі, зведеної в тридцятих роках минулого століття. „Металопластикові вікна та сучасна сиситема електроопалення забезпечать взимку стабільну температуру в класах”, – переконана завуч школи Марія Фетько. Після реконструкції в початковій школі вдалося обладнати два додаткові класи. „Досі частину уроків доводилось проводити у будівлі сільради, зараз всі діти навчатимуться в нормальних умовах,” – тішиться педагог.
У селі Негровець голова облдержадміністрації оглянув хід будівництва нової школи. У старій, визнаній ще десять років тому аварійною, нині навчається 360 учнів. Зведення нової школи розпочалося у 2007  році. Цього року будівельниками буде освоєно майже півтора мільйона гривень. До грудня планується перекрити двоповерхову будівлю. "Щоб завершити будівництво, наступного року потрібно ще принаймі мільйон гривень, – каже голова Міжгірської райдержадміністрації Іван Роман. ¬– Визначаємось із вибором типу опалювальної системи у закладі. Газ в селі буде ще не скоро, а з електроенергією інколи виникають перебої", – каже керівник району.
Збудувати в новій школі котельню, що працюватиме на брикетах, зроблених з  відходів деревини, запропонував керівник краю. „З першого грудня на Міжгірщині відкривається підприємство, яке виготовлятиме спеціальні брикети з тирси. Зважаючи на щорічне подорожання як газу, так і електроенергії і враховуючи значні запаси в районі сировини для виробництва цих брикетів, бюджетні заклади  можуть зекономити значні кошти при переході на такий альтернативний вид опалення”, – переконаний Олег Гаваші.
Рішення про будівництво ще однієї нової школи на Міжгірщині було прийнято головою облдержадміністрації після відвідання навчального закладу в селі Річка. Тут понад 120 дітей навчаються в приміщенні колишньої фари, якій понад 100 років. Щодо умов це чи не найгірша школа в області. Проект нового навчального закладу був розроблений ще 15 років тому. Пізніше його чотири рази коригували, але до будівництва справа так і не дійшла. Вже в понеділок Олег Гаваші розпорядився внести цю школу у план будівництва першочергових об’єктів. „Дванадцять років діти проводять у стінах школи. Завдання влади – створити всі необхідні умови, щоби навчальний процес  в міських та сільських школах був на однаково високому рівні”, – констатував голова облдержадміністрації.
Підсумовуючи результати робочої поїздки, Олег Гаваші наголосив на тому, що Міжгірський район є свого роду прикладом вдалого поєднання зусиль влади та громади сіл при вирішенні тих чи інших проблем. „За кошти районного, сільського бюджетів та власне за підтримки мешканці сіл тут самотужки розпочинають будувати школи, дистадки, дороги. Обласна влада в свою чергу обов’язково долучатиметься до таких проектів, в реалізації яких зацікавлені насамперед громада району”, – каже керівник краю.
„Я на сто відсотків впевнений, що наступного року ми завершимо будівництво школи в селі Негровець, розпочнемо зводити навчальний заклад у Річці. Є впевненість і в тому, що в районі з 2009 року розпочнеться перехід на викорстиння енергозберігаючих технологій та альтернативних видів опалення, зокрема в бюджетних установах”, – підсумував Олег Гаваші.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
29 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

00:55
Снайпер "Сєня"
14:20
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Капка з Лютої на Ужгородщині, який понад місяць вважався зниклим безвісти
01:26
/ 1
На Донеччині поліг Федір Волос з Хуста
23:47
/ 8
Екологічні ризики нового Генплану міста Ужгорода
22:06
/ 6
Арештовані у справі Каськіва землі Боржави втретє не змогли продати – тепер на аукціоні зі зниженням ціни
21:07
/ 1
Поліція каже, що в конфлікті на Драгобраті поляків не було, хоча на відео є
19:38
/ 3
Ужгородці збирають підписи проти зведення МАФу на площі Кирила і Мефодія
18:30
/ 9
В Ужгороді на набережній Незалежності встановлять модульний туалет
16:45
/ 1
У Тур'їх Реметах на Ужгородщині попрощаються з полеглим ще в квітні 2024-го Михайлом Скубеничем
15:40
На Драгобраті п'яні поляки погрожували українцю "військкоматом"
11:06
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Андрія Матейку
20:29
/ 1
На війні з росією поліг Євген Балог з Бистриці Чинадіївської громади
11:08
З лютого вартість квитків на потяг до будапешта зросте на 17-21%
15:51
/ 13
30 бангладешців уже оформлюють візи для працевлаштування на Закарпатті
10:55
/ 2
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Максимом Євдокимовим
06:16
/ 1
Кілька вражень про цьогорічних лауреатів премії Михайла Лучкая
15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 5
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
01:29
/ 1
Надходження загального фонду місцевих бюджетів Закарпатської області за 2024 рік зменшилися відносно 2023 року на 4,1%
17:31
/ 1
На війні з росією поліг Юрій Голінка з Ужгородщини
15:05
У Мукачеві в п'ятницю прощатимуться з померлим захисником Русланом Цибарем
14:32
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Русланом Капальчиком
20:39
/ 4
У День Соборності України два береги Ужа з'єднав "Живий ланцюг"
» Всі новини