Закарпаття: Померти від лептоспірозу не застрахований ніхто

П'ятдесятирічний ужгородець і гадки не мав, що захворів на лептоспіроз. Симптоми його недуги більше нагадували грип чи ГРВІ. Тим паче, що було це взимку, в період, коли на застуду хворів майже кожен другий закарпатець... Тільки після смерті в нього висіяли лептоспіри.

Другий летальний випадок сьогоріч трапився з пенсіонеркою у Мукачівському районі. Жінка пізно звернулася по медичну допомогу , коментує лікар-епідеміолог відділу особливо небезпечних інфекцій обласної санепідемстанції Тамара То-мишин. За її словами, постраждала в лікарню потрапила на 14-й день після зараження. На жаль, врятувати життя старенькій лікарям не вдалося. Сьогоріч, каже Тамара Андріївна, на лептоспіроз захворіло 19 чоловік. У минулому році -24. Інкубаційний перебіг лептоспірозу, тобто від часу зараження до перших ознак хвороби, триває від 4 до 14днів. Іноді продовжується до 20 днів. Лептоспіроз, за її словами, маскується під грип чи ГРВІ. Починається раптово, але хворі часто називають точний час, коли занедужали. В них різко підвищується температура до 39—40 градусів, з'являється сильний біль у м'язах ніг. Часто буває кон'юнктивіт та біль у правому підребер'ї. До цих симптомів приєднується нудота, блювання. Дуже часто - з домішками крові. Хворі страждають на безсоння, марення, кровотечі з носа. Це буває при важкому перебігу захворювання, зауважує лікарка.
Від лептоспірозу не застрахований ніхто, але від цієї хвороби можна вберегтися, каже Т.Томишин. Цікаво, що за статистикою 80—90% цього захворювання припадає на.. .чоловіків. Тамара Томишин пояснює це тим, що сінокоси, рибалка, полювання - прерогатива чоловіків. Бо саме на луках, в річках, лісі найчастіше водяться ці гризуни. Лептоспіроз можна підчепити, долаючи вбрід стоячі водойми, особливо, босоніж. Збудники лептоспірозу живуть там, де волого. Лікарка каже, що у 1985 та 1992 роках фіксували значні, так звані, купальні спалахи в селі Чабанівка на Ужгородщині. Все дуже просто: миші та щурі, як і люди, теж купаються у водоймах, калюжах. І, звичайно, виділяють лептоспіри.
— У воді відкритих водоймищ лептоспіри зберігаються від 7 до ЗО і більше днів, - пояснює Т. Томишин. - У вологому грунті - 270 днів. На харчових продуктах - від кількох годин до кількох днів. А гинуть лептоспіри при висушуванні і під дією прямого сонячного світла. Миттєво вбиває їх кип'ятіння.
Як уникнути цього захворювання? Тамара Томишин радить дотримуватися простих правил. А це - зберігати продукти якомога далі від можливого доступу гризунів. Обов'язково слід герметизувати діючі колодязі, дотримуватися санітарних вимог під час будівництва зрошувальних систем, ставків, криниць, інших водозабірних споруд. Ну і, звичайно, уникати вживання води з випадкових джерел.
Заходи безпеки від гризунів потрібні у будь-якому випадку. Проте миші та щурі останнім часом, зокрема в обласному центрі, стали його повноправними мешканцями. Вчені кажуть, що у великих містах стільки гризунів, як і мешканців. В Ужгороді побачити щурів у під'їздах - звична картина. Буває навіть, що вони по виноградній лозі залізають на балкони. А скільки їх збирається біля сміттєконтейнерів!
Враження таке, що дератизацію в обласному центрі ніхто не проводить. Хоча, як стверджує моя співрозмовниця, знищити всіх гризунів неможливо, та й не потрібно. Метою дератизаційних заходів є регуляція чисельності мишовидних гризунів як на території населених пунтків, так і в містах до епідемічно безпечної кількості. Тобто, до одної і менше особин на 1000 кв. м.
Організовані планові дератизаційні заходи виконуються підрозділами санітарно-епідеміологічних станцій та Ужгородською дезстанцією на підставі угод із замовниками. Інша справа, коли замовники відмовляються від цих послуг, мовляв, власними силами боротимуться з гризунами, бо дешевше виходить. Крім того, на території міст, райцентрів та селищ міського типу двічі на рік, навесні та восени, за кошти місцевих бюджетів проводиться суцільна одночасна дератизація з охопленням відкритих територій. Вона дає високий, але без подальшої підтримки систематичними заходами, короткочасний ефект.
Сьогоріч навесні на ці потреби було виділено тільки 94 тисячі 200 гривень із 169 тисяч 600 гривень до потреби. Восени на дератизацію сума коштів буде не меншою, але скідьки виділять грошей, важко сказати!

Маріанна Шутко, Ужгород
23 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини