Сміття як корисний продукт, або Просте вирішення складної проблеми

Звична, але проблемна, навіть на рівні сім’ї, ситуація — щодня потрібно винести сміття з дому. Але чи замислюємося ми про подальшу долю цього сміття?

Сміття як корисний продукт, або Просте вирішення складної проблеми

Іноземні фахівці вважають, що через два-три роки Україні загрожує справжня сміттєва катастрофа. Її невпинне наближення можемо спостерігати вже сьогодні — міські сміттєзвалища переповнені, їхні кордони підійшли впритул до житлових масивів. У сільській місцевості — те саме: під кожним кущем — стихійний смітник. Пластиковими пляшками й поліетиленовими пакетами рясно всіяно береги річок. Страждає атмосфера, підземні води, куди просочується отрута. Катастрофа й справді буде неминучою, якщо не дати цьому раду негайно.

Порятунок багато хто вбачає у будівництві сміттєспалювальних заводів. Але якщо й будувати, то сміттєпереробні. І насамперед потрібно облаштувати пункти сортування сміття. Без цього безглуздо навіть думати про якесь масштабне будівництво з переробки відходів. Існує чудовий європейський досвід, і його, бодай частково, можна впровадити й у нас.

Мабуть, найточнішим показником рівня організованості і цивілізованості країни є ставлення її жителів до проблеми сміття. Необхідно, щоб усі жителі країни попередньо його сортували. В Європі рекордними показниками організованості можуть похвалитися швейцарці й німці, які не лінуються віднести електричні елементи в певне місце, скляні пляшки вкинути в один контейнер, пластикові — в другий, папір — у третій, органічні рештки — в четвертий. Австралійці ще й досі жартують над детальною інструкцією, де викладено правила сортування й розподілу сміття. Але потроху люди там привчаються до порядку, хоч європейського рівня (у Швейцарії попередньо сортується понад 80% всього сміття) ще не досягли.

В Україні європейський досвід тільки починають застосовувати. Так, завдяки давній співпраці Берегівського району Закарпаття і Угорщини, створено угорсько-українське СП «Берег-Вертикал».

Нещодавно в Мукачевому та Береговому угорські фахівці організували виставку під гаслом: «З вашою допомогою — зі сміття корисний продукт!» На власні очі можна було побачити, що ми в буквальному сенсі закопуємо в землю мільйони доларів. Приміром, баночки з-під напоїв. В Угорщині їх збирають, пресують у брикети, після чого переплавляють. Заощаджується не одна тонна цінного металу для промисловості — алюмінію. Таку ж користь можна мати, переробляючи папір, скло й навіть пластикові пляшки, від яких потерпає наше довкілля.

У Береговому планується розмістити баки-контейнери окремо для скла, пластику й паперу. Кожен буде розраховано на 3 тис. населення. Попередньо проведуть інформаційну кампанію: через ЗМІ навчать, як слід сортувати сміття. Також заплановано серію лекцій у школах і дитячих садках. Та тільки чи достатньо кількох лекцій і публікацій, щоб населення почало сортувати сміття?

Як показує практика, встановлення баків ще не гарантує, що мешканець будинку принесе три пакети — із харчовими відходами, пластиком, склом. Скоріш за все (як це відбувається в Києві), усе разом викине в найближчий контейнер.

Свідомого ставлення до процесу сортування сміття потрібно навчати. Існує систематичний курс у школі, орієнтований на учнів 7—8 класів, покликаний сформувати усвідомлений вибір стилю життя, орієнтований на збереження довкілля для життя майбутніх поколінь. Курс має назву «Уроки для стійкого розвитку». Це не теоретичний курс про екологічні загрози та небезпеки. Ось заголовки із цього шкільного підручника: «Як отримати користь з некорисного», «Сортування сміття для подальшої переробки», «Вторинне використання паперу», «Компостування», «Сумки для покупок», «Нове життя старих речей».

Теми дуже конкретні — «Вода», «Енергія», «Покупки» і, зрозуміло, «Сміття». Протягом місяця учні досліджують, що саме викидається і яким чином зменшити кількість побутових відходів. Чи можливо до сміття ставитися як до ресурсів і як цього домогтися?

Коли цей курс почали впроваджувати, то найбільше проблем було з батьками учнів, які намагалися розібратися, що ми викидаємо. Саме батьки не вважали за потрібне сортувати сміття, викинули — і все. Але із часом діти почали виховувати батьків: «не в той пакет викинув», «навіщо викинув?»...

Можливо, саме в такій освітній площині й полягає вирішення проблеми сміття. І головне — починати цю роботу потрібно тоді, коли усталені стереотипи ще не заважають — у школі.

Ігор Сущенко, "Дзеркало тижня"
20 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

Кусi 21.09.2008 / 01:46:00
Проблема не сьогоднiшня, а вже вчорашня. Без ДЕРЖАВНИНОI iнвестицii i програми - нiчого не вийде. Дiтей треба вчити, а дорослих бити по кишенi. Перефразуючи классика : "БИТИЕ (биття по задницi) определяет СОЗНАНИЕ ). Ну хто сьогоднi на кухнi буде тримати ТРИ кульки для смiття ? Ну хто сьогоднi буде виставляти перед будинками ТРИ рiзних контейнера ? Це ж мiнiмум в ТРИ рази бiльшi затрати для жебрацького мiсцевого бюджету. I питання до Оранжевого Мандарина - скiльки можна було б вивезти i утилiзувати побутового смiття за грошi, потраченi на нiкому не потрiбний вiйськовий парад на Хрещатику ? Слава Украiнi !???

Хустянка 20.09.2008 / 19:31:00
А в Хусті останнім часом взагалі не вивозять сміття!!!Скоро станемо основним постачальником для таких заводів.

Берегівський 20.09.2008 / 12:27:00
Що то за "Вертікал", вже стає зрозуміло. Автор статті чи випадковий, чи найнятий. От що пишуть наші -



"На місцевому референдумі закарпатці сказали "НІ" сумнівному

"сміттєпереробному" проекту

http://zakarpattya.net.ua/loadnews.asp?id=26983&np=3






або

"Скаргу до Закарпатської прокуратури та СБУ подали члени дільничної комісії проти зловживань посадовців Берегівської районної ради та Яношівської сільської голови"

http://uzhgorod.net.ua/news/31504

НОВИНИ: Соціо

08:49
/ 4
В Ужгороді вийшли на мітинг проти закону, що обмежує незалежність НАБУ і САП
00:02
У Барбові Мукачівської громади попрощаються з Юрієм Мочарієм, який поліг ще в грудні 2022-го Фото новина
17:51
/ 2
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 7
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
» Всі новини