Сучасні тенденції професійно-технічної освіти Закарпаття: пріоритети і завдання

У Виноградові, на базі Вищого професійно-технічного училища, відбулася обласна науково-практична конференція педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів на тему „Сучасні тенденції розвитку професійно-технічної освіти Закарпатської області: пріоритети та завдання”. У її роботі взяли участь і виступили перший заступник директора обласного центру зайнятості Зоя Катрич та виконуючий обов’язки начальника управління освіти та науки облдержадміністрації Михайло Мотильчак.

На конференції відзначалося, що державна служба зайнятості сьогодні надає широкий спектр соціальних послуг як громадянам, які в силу певних обставин залишилися без роботи, так і роботодавцям. Це профорієнтаційні та консультаційні послуги, підбір роботи і працевлаштування на вільні робочі місця та вакансії, в тому числі шляхом надання дотацій роботодавцям, працевлаштування на сезонні роботи, організація громадських робіт, видача дозволів на працевлаштування іноземців в Україні, виплата допомоги по безробіттю одноразово для організації безробітними підприємницької діяльності. Одним з найважливіших, а в останні роки приорітетним, визначено такий напрям роботи служби зайнятості як організація підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безробітних. Вагома частина обсягів  професійного навчання належить тісній, продуктивній 17-річній співпраці з професійно-технічними навчальними закладами області.
Аналізуючи пройдений шлях, - наголосила у своєму виступі перший заступник директора Зоя Катрич, - що завдяки спільним зусиллям фахівців служби зайнятості та висококваліфікованих педагогічних працівників у сфері професійно-технічної освіти щороку набувають або змінюють свою кваліфікацію на базі ліцеїв та професійних училищ близько півтори тисячі безробітних, що складає четверту частину загального обсягу слухачів з числа безробітних. Перелік професій, найбільш популярних серед безробітних, особливо молодих осіб, налічує близько 30-ти найменувань. Серед них: електрогазозварник і маляр, продавець і кондитер, бармен і кухар. Це також професії, придатні для самозайнятості: слюсар з ремонту автомобілів і столяр, перукар, кравець і манікюрниця; це професії, спрямовані на відродження народних промислів: бляхар та вишивальниця; це також агент з організації туризму-екскурсовод – професія сучасного і майбутнього нашого краю.

Відчутними стали намагання керівників навчальних закладів йти в ногу з часом, працювати на подолання дисбалансу робітничих кадрів на ринку праці, на задоволення потреб роботодавців в кваліфікованих робітниках. З метою розвитку рекреаційно-туристичної галузі нашої області деякі ліцеї отримали ліцензії на право здійснення підготовки і перепідготовки з професій покоївка-черговий по поверху, адміністратор готелю, кемпінгу. За направленням служби зайнятості вже 60 осіб з числа безробітних здобули професію покоївка на базі Міжгірського професійного ліцею.
Спільним завданням служби зайнятості і навчальних закладів системи профтехосвіти є підвищення престижу робітничих професій, бо їх потребує зараз ринок праці, здійснення випереджаючого навчання, враховуючи перспективні плани розвитку нашого краю, підвищення якості і ефективності підготовки робітничих кадрів, а також закріплення фахівців на робочому місці. Сприятиме цій роботі таке нововведення як надання дотації роботодавцям для забезпечення молоді, яка отримала вищу або професійно-технічну освіту, першим робочим місцем.
На жаль в силу певних об’єктивних і суб’єктивних причин існують і деякі проблеми в організації професійного навчання громадян з числа безробітних на базі професійно-технічних навчальних закладів. Це, з одного боку, відсутність ліцензій на право здійснення підготовки з деяких професій (зокрема нових, рідкісних), які користуються попитом на ринку праці, часто для підприємств з іноземними інвестиціями, а з другого боку, незначна кількість таких вакансій, яка не виправдовує трудових та фінансових затрат на ліцензування. Тому одним із шляхів подолання дисбалансу робочої сили на ринку праці є впровадження і поширення нових ефективних форм професійного навчання безробітних: це індивідуальна форма навчання безпосередньо на майбутньому робочому місці під керівництвом кваліфікованих робітників; це стажування на вакантних посадах  (розширення компетенції) з метою засвоєння кращого вітчизняного чи зарубіжного досвіду, набуття практичних умінь та навичок; це короткотермінові курси цільового призначення для вивчення окремих видів робіт. Обласна служба зайнятості досить успішно співпрацює з підприємствами з метою задоволення їх потреб в робітничих кадрах. На сьогоднішній день на замовлення роботодавців навчається понад 60 відсотків загального обсягу безробітних слухачів. Рівень працевлаштування після закінчення такого навчання сягає 100 відсотків.
Однак, в структурі клієнтів центрів зайнятості зберігається висока частка безробітних без професії та осіб, які займали місця, що не потребують спеціальної підготовки. Так, впродовж 6-ти місяців цього року  в числі осіб, які перебували на обліку, 66 відсотків – громадяни з повною та базовою загальною середньою освітою, і саме цей контингент безробітних в першу чергу потребує професійної підготовки для подальшого працевлаштування, адже якраз 66 відсотків  вакансій  потребують кваліфікованих робітників. А так як стратегічною метою служби зайнятості визначено до 2010 року охопити професійним навчанням 20 відсотків громадян, які перебувають на обліку як безробітні, сподіваємось на подальшу плідну співпрацю у виконанні завдань, поставлених перед нами державою, і в наступному навчальному році.

Закарпатська обласна служба зайнятості
03 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини