Прямо за меморіалом, що на верхній від центральної вулиці села, – бджолине царство. Це дослідна пасіка відділу селекції та репродукції Інституту бджільництва імені Прокоповича. У Вучковому вирощують еталон карпатської породи: саме в цих краях потомство бджоли відповідає всім вимогам. Професор Гурген Аветисян – «тато» карпатської бджоли, відкривши у 1966 році цю комаху, одразу розпочав селекційну роботу. У тутешніх, розфарбованих в усі кольори веселки, вуликах – елітні трудівниці: про чистоту «крові» тут дбають.
І недарма. Це просто-таки най-най бджілка, оповідає доглядач пасіки Василь Плиска. Карпатянку називають найпрацелюбнішою, наймиролюбнішою, найвитривалішою… Завзята у пошуках медоносів, роботу не припиняє і в дощ, а ще ж не зажера. Приносить багато меду та не вирізняється агресивністю. Гості на пасіці не мусять вбиратися у космонавтів, утім, бджоляра вихованки шкодують не завжди. Так, цієї днини Василя ужалили з півсотні разів. «Радикуліту не матиму ніколи», - жартує бджоляр, налікувався-бо на два життя наперед… Утім, сама пасічна справа не зажди віддає медом: робота хоч і солодка, та нелегка. «Скільки часу витрачаю на догляд?», - перепитує Василь. «Та увесь, що є, і цього мало: треба би добу…»
Дослідна пасіка має майже 70 вуликів і 600 маткомісць, в яких виводяться сотні маток. Вони - основна вигода пасіки: реалізуються в Україні, на південь Росії, в Казахстан, Узбекистан, Таджикистан… Загалом, карпатянка пошанована і в Європі, а в Росії є найпопулярнішою породою, адже успішно працює і в Сибіру. Дива продуктивності наша рідна бджола демонструє… на Сахаліні. Там одна бджолосім’я за сезон продукує до ста кілограмів меду, тоді як у наших, не вельми багатих на медоноси краях збирають з вулика від 10 до 30 кг.
Колись, у 70-ті, 80-ті, із Закарпаття по усіх усюдах Союзу відправлялися тисячі бджолопакетів щомісяця. І нині племінна – основна функція цієї пасіки. Та масштаби продажу розкривають не радо. Зате спокійний, як його бджола-карпатянка, Василь Плиска ділиться: варить і медовуху. За старовинним рецептом. Скуштувати корисний (гарантує!) алкоголь запрошує восени. Ну а поки що, за давнім звичаєм усіх пасічників, напередодні Медового Спаса частує гостей медом.
Він на племінній пасіці – як бонус від роботи. Але неабиякий!, - куштуючи солодкий темний бурштин, відмічаємо ми. Саме в серпні продукти бджільництва набувають максимум цілющих властивостей. А тут мед ще й еталонний. Адже зібраний з чистого гірського різнотрав’я та й винятково породистою бджолою… А втім, мед карпатянки для закарпатських пасічників – у кожному разі найсмачніший у світі. Як і бджола - найкраща. Маленька, але знаменита.