Керівництво Берегівського м’ясокомбінату (до слова, одного з двох, що працювали останнім часом в області) змушене зупиняти роботу і відправляти працівників у відпустку. Підприємству катастрофічно не вистачає худоби. Коли торік нові інвестори купили на майже 5 мільйонів гривень обладнання і запустили виробництво, сподівалися, що справа піде. Однак нині з усієї області з великими труднощами вдається заготовити 5-10 корів на день, у той час як підприємству з півсотнею працівників для рентабельної роботи треба щодня мінімум 50. Додає труднощів і конкуренція з боку дрібних приватних підприємців, які з меншими витратами на персонал, утримання виробничих потужностей і податки, мають можливість запропонувати вищу закупівельну ціну. В результаті, каже Василь Штефанюк, на Закарпатті нині 10 купців на одну корову.
Начальник управління сільського господарства Берегівської РДА Олександр Попович проілюстрував ситуацію з допомогою цифр. Так, у Берегівському районі поголів’я худоби з часу розпаду колгоспів зменшилося з 50 до 7 тисяч. Тваринництвом займаються майже винятково старші люди. Ускладнює ситуацію і те, що людям нема куди здавати молоко. Виноградівське молокопереробне підприємство «Дельта» припинило роботу, а ужгородська «Настуня» купує молоко всього по 90 копійок за літр. А за такі копійки люди його здавати не хочуть.
Дещо краща ситуація зі свинарством. Тільки на Берегівщині нині є щонайменше чотири фермерські господарства, які планують вирощувати свиней. Перепрофілювання на виробництво свинини, найімовірніше, може врятувати до кращих часів і Берегівський м’ясокомбінат. Щоправда, сировину для переробки підприємство спочатку планує купувати в Угорщині. Там свині нині дешевші, ніж на Закарпатті. З іншого боку, як ми неофіційно з’ясували, угорські фермери готові недорого продавати Україні свиней лише через те, що не мають змоги реалізовувати їх на власному внутрішньому ринку. Вимоги Євросоюзу до якості продукції дуже жорсткі, і там біодобавки, які використовуються для вигодовування тварин, заборонені. Закарпатці ж, виходить, усеїдні…
Вихід із ситуації аграрії бачать тільки у державній підтримці тваринницької галузі. Приміром, голова асоціації фермерів Берегівського району Олена Герзанич сподівається на те, що уряд виконає обіцянки, яких домоглися фермери під час нещодавнього пікету Кабінету Міністрів. Зокрема Юлія Тимошенко пообіцяла, що з вересня фермери матимуть змогу отримувати безпроцентні кредити. Хоча пані Олена вимушено погодилася з нашим зауваженням, що нині Кабміну проблематично знайти кошти на виплату постраждалим від паводків і компенсації вкладникам Ощадбанку, а не те, щоб вишукати гроші для фермерів. Та до популістських заяв і вчинків нашого прем’єра ми вже звикли.
До речі, під час згадуваного пікету фермери дотисли Уряд, і він підвищив дотації сільгоспвиробникам, що вирощують ВРХ. За кілограм яловичини зараз держава доплачує 2,90 грн. Однак це не допоможе галузі, вважає Василь Штефанюк. По-перше, нині треба платити як мінімум 3,60 грн. за кілограм, а по-друге, худоби настільки мало, що нема кому платити дотації…
Через два дні після нашої поїздки на Берегівський м’ясокомбінат натрапили на інтерв’ю експерта Асоціації «Укрм’ясопродукт» Олександра Руденка. І ще раз переконалися у правдивості закарпатських аграріїв. Зі слів експерта, за 20 останніх років поголів’я великої рогатої худоби в Україні скоротилося з 26 до 5 млн. голів. Нині м’ясне тваринництво нерентабельне. За даними Держкомстандарту, виробництво м’яса ВРХ є найзбитковішим порівняно з іншими галузями тваринництва. Тому Україна втратила свою позицію на світовому ринку як держава-експортер м’ясної продукції. Наразі спеціалісти наголошують, що треба відроджувати поголів’я худоби. А це можна зробити лише збільшивши дотації сільгоспвиробникам і обмеживши імпорт. Тому проблему доведеться вирішувати комплексно.
І все-таки є надія на те, що кризу галузі можна здолати. На початку вересня Президент України Віктор Ющенко планує провести нараду з представниками тваринної галузі, аби обговорити проблеми та знайти шляхи їх вирішення. Аграрії сподіваються, що особисте втручання глави держави дозволить переломити хід подій і відновити втрачені потужності галузі, і відповідно, позиції України як серйозного експортера м’яса на світовому ринку. А там, диви, й Берегівський м’ясокомбінат знову запрацює…