Ласло Шойом сьогодні перебуватиме в закарпатському місті Берегові, який є центром району, де компактно проживає угорська нацменшина. У програмі перебування Президента Угорщини – участь у літургії у Берегівській Католицькій Церкві Св. Хреста за участі єпископів та керівників трьох історичних церков, відтак – участь у святі закарпатських угорців до Дня Святого Іштвана – це один з найбільш шанованих угорцями святих і, відповідно, нинішнє свято в Угорщині відзначається як державне.
Опісля літургії угорською громадою передбачена зустріч Президента Угорщини з керівництвом міста Берегова, а також відкриття за його участі нового корпусу Закарпатського Угорського Інституту ім. Ракоці Ференца.
Чи порушуються права нацменшин у Закарпатті?
Неодноразово у пресі звучать думки про те, що нацменшинам в Україні живеться не так уже й добре. Але закарпатські спеціалісти, чиновники, громадські діячі переконують, що власне Закарпаття це не стосується, оскільки саме цей багатонаціональний край робить чи не найбільше в Україні для підтримки прав нацменшин, розширення можливостей для збереження та примноження їхніх національних традицій.
Якщо говорити загалом, то в Закарпатській області проживають представники понад 100 національностей, за останнім переписом населення, в регіоні понад 150 тисяч угорців, 32 — румун, стільки ж росіян, дещо менше ромів та словаків. Представники майже всіх найбільших нацменшин мають школи з рідною мовою викладання, відповідні культурні заклади, бібліотеки з рідною літературою, в області працює словацьке, угорське, німецьке та румунське телебачення, виходять цими мовами газети. За останні десять років в області споруджено і встановлено понад 60 пам'ятників і пам'ятних знаків на честь відомих діячів культури і важливих історичних подій національних спільнот.
Розширення освітніх прав для угорської спільноти в Україні
Угорський Президент відкриватиме корпус угорськомовного інституту, про те, наскільки це важливо для області та угорської спільноти, говорять бодай такі факти.
Закарпатський угорськомовний інститут ім.Ференца Ракоці П в м.Берегові працює з 1996 року. Розширення цього закладу, яке відбувається сьогодні, вже давно назріло, оскільки є необхідність підготовки кадрів для угорськомовних шкіл, відповідно, угорська спільнота надає цьому питанню особливої ваги. За офіційною статистикою, крім україномовних, у Закарпатті функціонують 121 загальноосвітня школа, гімназія та ліцей з мовами навчання національних меншин, в тому числі 71 з угорською, 12 – румунською, решта – з російською, словацькою, для малочисельних меншин відкрито недільні школи з ромською, єврейською та польською мовами навчання.
Що стосується освітніх питань угорської нацменшини, то в цьому плані в Закарпатті найбільший прогрес, оскільки й найбільша спільнота. З 2005-го року в Закарпатті відкрили 6 шкіл з угорською та українською мовами викладання. Три роки тому на базі історичного факультету УжНУ відкрили кафедру угорської історії та європейської інтеграції, створили кафедру математики з угорською мовою навчання, незабаром повинен запрацювати - гуманітарно-природничий факультет з угорською мовою навчання. Угорське відділення є також в Мукачівському гуманітарно-педагогічному інституті та Ужгородському училищі культури.
Istvan 2008-08-26 / 12:16:00
Сопоставте: 6 000 и 150 000. Украинцы в Венгрии все эминранты.
отець Сидор. 2008-08-19 / 22:29:00
Наше Подкарпатье истинно русинские земли ,что венграм мало?
Живут не плохо Европа их кормит , что
им ещо надо? Руского хлебушка нужно мало.
Социализм кончился новая эпоха настала платить за все надо..
ANONIM 2008-08-19 / 20:38:00
Umnica,TIBOR, namnogo lehcse veucsity VENGRU russzkij,nezseli ukrajinszkij dazse russzkomu. VELIKIJE rukovoditeli Ukrajine tomu szvideteli. KALYECSAT DETEJ VENGERSZKOJ NACIONALYNOSZTI KAK MORALYNO, TAK I V ZNANIJAX.
Tibor 2008-08-19 / 14:18:00
"Шанований", але не вельми автор є глашатаєм шовінізму на Закарпатті, проти угорської, національної меншини. Я як угорець, який прожив в Києві понад 20 років, можу сказати, що таки думки, помисли можуть бути тільки у таких недалекоглядних, провінціалів з почуттям меншовартості. Автор не розуміє, ща силою вивчити угорців української мови неможливо!!! Я Вам теж скажу, що для мене українська є іноземною мовою, хоча я на ній спілкуюсь більше 30 років. Навіть повинен таким "глашатаям руйнівного націоналізмоу" повідомити, що російська для мене ближча і більш шанована, як мова так і культура. А знаєте чому, тому що російськомовні не гвалтують своєю мовою, як цей Фечин і йому подібні. Треба вміти шанувати інші мови, але для цього треба ой як ще багато рости таким авториками як цей, якого навіть уже призвіще не дуже відоме...