Походивши по ярмарку, у мене склалося враження, ідо в місто над Латорицею звезли звідусіль ранці та рюкзаки. Цього добра тут хоч греблю гати. Багато різноманітних зошитів, ручок, щоденників, пеналів, олівців, альбомів, акварельних та гуашних фарб. Не бракує обкладинок для книг та зошитів, кольорового паперу та іншого шкільного приладдя.
— Але того, що найбільше батьки потребують, тут немає,
— скаржиться пані Діана із Верхнього Коропця.— Я хочу для свого сина-першокласника купити шкільну форму, та цим товаром тут і не пахне.
— Немає також і взуття та спортивного одягу, — дивується інша мати, пані Марина із Верхньої Визниці.
— І що то за ярмарок такий? — висловлює своє негативне ставлення мукачівка Ірина Михайлівна, бабуся, яка першого вересня поведе до альма-матер свого онука Андрійка. — Та навіть у часи тотального дефіциту за радянських часів на шкільних
базарах можна було більше придбати товару для школярів. А про ціни вже нічого й не кажу. Звичайний рюкзачок для першокласника нині коштує від 30 до 115 гривень. Простенький дванадцятиаркушний зошит — від 40 копійок, кольорові олівці 4-8 гривень, картон — 5, пластилін 3-8, пенал 10-15, акварельні фарби 4 — 7, альбом для малювання 2-7 гривень. Обгортки для зошитів від 20 копійок до З гривень. Ручки від 50 копійок до 20 гривень. Крім цього, для першокласників потрібні ще й інші спеціальні зошити, ціна яких також немала. А ще чимало іншого наочного приладдя.
Де можна купити шкільну форму, котру шукає кожний батько чи мати, ніхто із торговців не відає.
— Спробуйте в ЦУМі спитати, — радить одна з продавщиць. — Якщо вже там немає, то в інших місцях годі й шукати.
Діватися нікуди, йдемо разом із батьками у торговий центр. Та потенційних покупців і тут чекало повне розчарування. Шкільною формою тут не торгує ніхто. Продавці замість форми навперебій стали пропонувати дитячий одяг та взуття. Ціни - вище захмарних. Уявіть собі, що польський костюмчик-трійка для хлопчика 250—280 гривень! Звичайна біла сорочечка — 55—65, сарафанчик для дівчаток 85—180, спіднички 75—120, блузки 65—115 гривень. А взуття взагалі — від 200 і вище. Щоправда, чисто шкіряне. Із замінника можна придбати і за 50, однак гарантій, що воно за тиждень не розповзеться, ніхто не дає. Дорогі й спортивні костюми — від 165 до 210 гривень. Недешево коштують і кросівки - від 75 і вище. А підколінки, котрі колись купували за карбованець, нині - 15 гривень, колготки - 25.
— Боже милостивий,— взялася за голову пані Марина, — де ж набрати стільки грошей? У мене четверо дітей. Це вже третього виряджатиму в перший клас. Чоловік із заробітків вислав дві тисячі гривень, а туї на одного потрібно понад тисячу. На всіх трьох школярів цих грошей точно не вистачить.
— Ви маєте вибір,— порадила продавщиця дитячого одягу. - У нас товар дорогий, зате - якісний. А хочете дешевий, то йдіть у неділю на'«ромський» базар. Там дещо зекономите, але через тиждень змушені будете йти туди знову, бо якість китайського «барахла» не витримує жодної критики. Після першого прання блузки та сорочки не тільки вилиняють, а й розлізуться по швах. Крім того, вони матимуть такий жалюгідний вигляд, що самі не захочете одягати дитину в таке ганчір'я.
Матері почали прицінюватися й підраховувати вартість товарів для «першачків». За найскромнішими підрахунками, сім'ї він обійдеться у тисячу гривень. Та що зробиш, таке вже нині життя!