Що ж пропонує взяти за основу політики міграції французький президент Ніколя Саркозі? Від новоприбулих вимагатимуть знань мови та культури країни, де вони перебувають. Іспанці, що не погоджуються із категоричністю цього положення жартують: отже, скажімо, румунський іммігрант повинен буде знати напам’ять рецепт приготування нашої національної страви – паели?
Згідно з французькою ідеєю, право на проживання та роботу надаватиметься мігрантам вибірково. Вони отримуватимуть робочі «блакитні карти», що видаватимуться кожною країною ЄС. У першу чергу – кваліфікованим програмістам та працівникам інших галузей, в яких Європа потребує фахівців.
Міністри визначили критерії, за якими будуть відбирати іноземних фахівців, а саме: рівень освіти, професійний досвід та розмір зарплати. Друге питання – це обговорення каральних заходів щодо підприємців, що беруть на роботу нелегалів – мало суворіші ознаки. З ними далеко не згодні деякі міністри внутрішніх справ, що брали участь у сьогоднішніх дебатах.
А як сьогодні карають, скажімо, бельгійських підприємців, що беруть на роботу нелегалів, серед яких чимало й українців? Радіо Свобода звернулося за поясненням до відповідального представника міністерства праці Бельгії Крістіана Ґабера. Саме його відомство контролює підприємців, котрі шукають дешеві робочі руки серед нелегальних мігрантів.
– Працевлаштування людини іншої національності переслідується та суворо карається законом Бельгії. В першу чергу, з тих міркувань, що це є способом експлуатації людей. Тобто, ми притягуємо до відповідальності саме підприємця, що взяв на роботу іноземця без права працювати на території Бельгії. Наша мета – не карати, а захищати працівників, навіть коли це іноземець без паперів. Тож повну відповідальність несуть саме роботодавці, бо вони це роблять, щоб менше платити. Зазвичай, платять набагато нижче загальноприйнятих законних розцінок.
– Що чекає на підприємця, впійманого на працевлаштуванні у себе нелегальних мігрантів?
– Є два види покарань. У першому випадку, коли виявиться, що у найманого працівника було право на проживання у Бельгії, але не було дозволу на роботу. Тоді його працедавцеві загрожує ув’язнення від 8 днів до одного року. Плюс штраф від 1700 до 6 тисяч євро. Коли ж у людини не було ніяких документів нa право працювати і перебувати на території Бельгії, тоді підприємця можуть ув’язнити на термін від 1 місяця до 1 року. Також доведеться сплатити штраф розміром до 30 тисяч євро.