Реклама B3

На Верецькому перевалі відкрито пам’ятники оборонцям України та переходу угорських племен через Карпати (ФОТО)

У понеділок, 21 липня, на Верецькому перевалі за участі представників обласної і місцевої влади, дипломатів, громадськості голова Закарпатської облдержадміністрації Олег Гаваші урочисто відкрив пам’ятник героям, які пожертвували своїм життям за незалежність, свободу та процвітання України.

На Верецькому перевалі відкрито пам’ятники оборонцям України та  переходу угорських племен через Карпати (ФОТО)

Від фонду "Спільна Європа – спільна пам’ять" квіти до пам’ятника українським героям поклали також граф Сечені та депутат Угорського парламенту Андраш Тот.

Як стверджують старожили, у 1939 році поблизу місця встановлення пам’ятного знака були розстріляні захисники Карпатської України. Що насправді відбувалось, історичних свідчень нема, тому остаточні висновки – за науковцями.

Як перший крок до увічнення пам’яті загиблих оборонців української державності, обласною владою було порушено питання про встановлення тут, на Верецькому перевалі, пам’ятного знаку. Заслужений художник України Степан Шолтес, чий проект і було визнано кращим, створив архітектурну композицію із 3-х пілонів, які об’єднані між собою і завершуються хрестом. Таким чином, пам’ятник має вигляд каплиці. Всередині розташований куб із чорного андезиту, який символізує вівтар. На кубі – напис українською та англійською мовами: „На вшанування пам’яті героїв, які пожертвували своїм життям за незалежність, свободу та процвітання України”. Спорудження пам’ятника профінансувала обласна влада, виділивши з обласного бюджету 300 тисяч гривень.
Виступаючи на урочистому мітингу, присвяченому відкриттю пам’ятника, голова облдержадміністрації Олег Гаваші наголосив, що трагічні події на Верецькому перевалі залишились назавжди у народній пам’яті. Карпатська Україна далекого 1939-го року стала своєрідним прологом відродження Української соборної держави, вагомим історичним моментом для всіх українців на шляху утвердження національної ідеї, єднання українських земель.
 
У житті кожної країни є знакові події, є віхи, які визначають подальшу долю держави. Є такі події, що єднають націю, перетворюють населення на народ, – підкреслив Олег Гаваші. – Такою знаковою подією не тільки для Закарпаття, а й для всієї України, була Карпатська Україна. Зовсім недавно, відзначаючи 69-ту річницю Карпатської України на Красному полі, ми заклали і камінь під пам’ятник героям тут, на Верецькому перевалі. Минуло небагато часу, і ми маємо можливість стояти біля цього пам’ятника, аби схилити голови перед героями. Символічно, що минулої п’ятниці Президент України Віктор Ющенко піднявся разом із головами облдержадміністрацій, представниками громадськості на найвищу точку нашої держави, на Говерлу, де було відкрито скульптурну композицію "Тризуб", стелу, де було закладено капсули із землею з кожного куточку України як символ єднання і цілісності нашої держави. Із Закарпаття було закладено землю з Красного поля.
 
Керівник краю низько вклоняється тим, хто поліг за свободу і незалежність нашої держави і виконує почесну місію – відкриває пам’ятник, який було освячено.

Відтак до монументу покладають вінки, квіти.

Цього ж дня на Верецькому перевалі відбулося і відкриття пам’ятного знаку, присвяченого переходу угорських племен через Карпати. Участь у заході взяли голова облдержадміністрації Олег Гаваші, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорській Республіці Дмитро Ткач, Надзвичайний та Повноважний Посол Угорської Республіки в Україні Андраш Баршонь, депутат Угорського парламенту Андраш Тот, граф Сечені, представники національно-культурних товариств, громадськості краю.

У вступному слові Андраш Баршонь наголосив, що встановленням цього пам’ятника українська сторона вкотре засвідчила позицію толерантного ставлення до потреб національних меншин.
 
– Ті, що проживають тут, – угорці, українці, словаки, румуни  – знають історію, дивляться на неї як на особисте, так і на узагальнене минуле, – каже пан Посол. –Україна і Угорська Республіка  мають спільне майбутнє, хоча і шляхи обох країн дещо різняться. Сподіваюся, що нинішнім подіям радіють як громадяни України, так і Угорщини.

Він дякує голові облдержадміністрації Олегу Гаваші, всім причетним до спорудження пам’ятного знаку.
 
– Той, хто має важку історію, матиме легке майбутнє. Сподіваюся, що народи Угорської Республіки  і України матимуть легке майбутнє, – сказав Андраш Баршонь.

У свою чергу Андраш Тот також наголосив, що цей пам’ятник має об’єднувати як всіх жителів краю, так і народів-сусідів. У народів, що населяють багатонаціональний Карпатський регіон, спільна історія, яка вчить жити у мирі і дружбі в єдиному європейському домі.

Автор пам’ятного знаку – Петро Матл – теж виступив на урочистостях.
За задумом скульптора, монумент  – це мовби ворота між Сходом та Заходом. Пам’ятник зображений у вигляді каплиці, яка складається з семи валунів. Всередині каплиці розташований олтарний камінь, який символізує чашу братського договору.

До пам’ятника, присвяченого переходу угорських племен через Карпати, було покладено вінки та квіти. 
 На вшанування пам’яті героїв, які пожертвували своїм життям за незалежність, свободу та процвітання України 

Вінки – оборонцям Карпатської України

Урочистості з нагоди відкриття пам’ятного знаку, присвяченого переходу угорських племен через Карпати
На фото С.ергія Гудака:

1. На вшанування пам’яті героїв, які пожертвували своїм життям за незалежність, свободу та процвітання України

2. Вінки – оборонцям Карпатської України

3. Урочистості з нагоди відкриття пам’ятного знаку, присвяченого переходу угорських племен через Карпати.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
21 липня 2008р.

Теги:

FacebookTwitterdel.icio.us
Реклама B4

Коментарі

pfr 24.07.2008 / 16:42:00
Я думаю, все добре. Відкрили два пам’ятники, конфлікт залагодили. Люди, надворі вже не ті часи... Всі живуть зароблянням грошей, а не війною за якісь "високі ідеали". З іншого боку, хочеться й нам українцям, та й русинам теж, побажати, щоб вони шанували своїх героїв так само, як шанують їх мадяри, не кажучи, наприклад, за євреїв.

ember 23.07.2008 / 09:24:00
Osnovnaja massa ljudej nikogda tak plokho ne zhil, kak sejchas! Dazhe pri Staline. Moj papa – kstati posle dvukhletnej "gostiny" v lagerjakh –, prostoj chelovek, v 1951 gfodu mog sebe dom normaljnyj postraitj, dal obrazovanie vesem trjom djetjam. A teperj?! Pri rozkvitajuchyj:) Ukrajiny? A shto kasaetsja kamnej serykh: kto privyk k kommunistichesjkoj gigantomanii, kanechno ne priznaet prostotu. Ty, :), sravni vashevo Shevchenko i nashevo Petofi v Uzhgorode. Krasote i moguchestvo ne v tonnakh schitaetsja!

Istvan 22.07.2008 / 20:42:00
:)


покажи мне необходимый словарь и учебник, с которого закарпатский венгр может выучить ваш язык. Специально не издаются такие книги, чтобы венгров унизить

предок 22.07.2008 / 19:58:00
Очень хорошая фраза "...серед якого живуть..." но не в коем случае не отождествляют себя с ним и не противолпоставляют себя ему, просто живут. Я знаю этот язык, но я его не люблю. И никто, не сможет меня упрекнуть в отсутствии патриотизма по отношению к этому многострадальному клочку земли.А что касаеться "...голодне і жорстоке правління..." то сейчас и последние 63 года мы живем в сытости и благоденствии.

:) 22.07.2008 / 19:44:00
Не розумію, чому тішаться мадяри? Якимось каменюкам у горах? Що вони цим продемонстрували? Повагу до людей, які там живуть і котрі добре тямлять мадярів і їхнє голодне і жорстоке правління?



Хай не журяться: закарпатці завжди памятатимуть їхні назвиська на кшталт "вонючі русини".




А всякі Іштвани для початку хай би вивчили мову народу серед якого живуть, а далі вже би починали дискутувати.

Юрій 22.07.2008 / 16:58:00
Надіюся, що і інші проблеми будуть вирішуватися спокійно.

Istvan 22.07.2008 / 12:49:00
А конкретных лиц - политических сил, которые хотят ревизию - и Свобода назвать не может.

Istvan 22.07.2008 / 12:46:00
Венгрия официально отказалась от своих территориальных претензий на счет Украины при подписании Основного договора между Украиной и Венгрией в начале 1990-х годов.

предок 22.07.2008 / 12:29:00
Складывается впечатление, что произошло временное протрезвение. И толерантность, корректность победили тупые националистические амбиции. Вегры давно отказались от териториальных претензий на Закарпатье, много веков их истоии связано с тим краем, и что теперь? Закомплексованые представители "титульной нации" хотят все перечеркнуть. Или им больше нечем заниматься? Благосостояние Украины начинается с митингов и пикетов или с чистоты улиц и культуры поведения?

ember 22.07.2008 / 10:31:00
Otkrytia proshli ochenj rozumno i torzhestvenno. Pozdravljaju organizatorov. "Blizjko sto avtomatchykiv" – eto fakticheski 10-12 milicionerov, i to polovina DAI-shniki. Prestaviteli vengerskoj obshchiny Podkarpattja vozlozhili svoi venki kak i u odnovo, tak i u drugovo pamjatynika. Zdelali po evropejski.

SL_3000 22.07.2008 / 09:00:00
Будемо сподіватися, що пристрасті навколо пам`ятників вгамуються. Адже якісь радикальні дії ні до чого доброго не доведуть.

Istvan 22.07.2008 / 08:28:00
Со вчерашнего дня эти памятники защищены законом. Всякое надругательство оценивается преступлением соответственно наказывается. Ну, а если все-таки галицкие вандалы появляются, на памятнике сечовиков будет надпись: "Тут начинается Венгрия"...

Кусi 21.07.2008 / 22:51:00
"Свiдчать" тi старожили, якi сокирами рубали молодих вчительок в гiрських селах. Не думаю, що цей монумент подiям iз серiалу "одна бабка сказала" допоможе захистити угорський меморiал вiд галицьких вандалiв.

Svoboda 21.07.2008 / 18:31:00
Захід охороняло близько 100 автоматників, які мали застосовувати зброю проти українських патріотів, у разі намагання тими робити опір ганебній справі, яку освятив В.Ющенко.

Реклама B12

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
01:32
/ 2
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 18
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 6
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
02:20
/ 3
Проти журналістки-розслідувачки із Закарпаття, яка пише про вітряки у горах, знову публікують замовні статті
» Всі новини