Комітет Бернської конвенції розгляне скаргу щодо загрози знищення природних середовищ на Тересві внаслідок будівництва мініГЕС

Постійний Комітет при Раді Європи по охороні дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі звернувся до Міндовкілля щодо будівництва мініГЕС на «заповідній» річці Тересва. Є очевидні ознаки порушення міжнародних зобов’язань України у сфері охорони довкілля (Бернської конвенції)

Комітет Бернської конвенції розгляне скаргу щодо загрози знищення природних середовищ на Тересві внаслідок будівництва мініГЕС

Попри офіційну позицію Закарпатської ОДА, висловлену в 2018 році тодішнім керівництвом, що жодні мініГЕС на Тересві Закарпаттю не потрібні, теперішня влада непублічно «змінила курс» і сприяє такому небезпечному для гірських річок будівництву.

Так, 15 травня 2025 року Секретаріат Бернської конвенції, розташований в Страсбурзі (Франція), прийняв до розгляду скаргу від ГО «Екосфера». Обговорення скарги на Комітеті заплановано на осінь 2025 року.

Про це Закарпаття онлайн повідомив громадський правозахисник Віталій Грегор

Підставою для скарги, як стверджують закарпатські екологи, є очевидне знищення водних середовища та риб в місці Смарагдової мережі – «Східний Свидовець» (UA0000259) через будівництво гідроелектростанцій в басейні річки Тересва, що порушить вимоги Бернської конвенції.

«Україна взяла на себе зобов’язання зберегти види та оселища, які перебувають під особливою охороною Бернської конвенції. Міндовкілля є відповідальним від країни за збереження важливих для Європи видів тварин і рослин, а також оселищ. Неналежне виконання цих зобов’язань стоїть на заваді євроінтеграційних процесів України до ЄС. Про це щороку наголошується у звіті Єврокомісії щодо напрямку «охорона довкілля». Наразі Україна дає черговий привід для чергових серйозних зауважень», – прокоментувала для Закарпаття онлайн к.б.н., екологиня ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук.

У зв'язку з цим Секретаріат Бернської конвенції звернувся до директора Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Едгара Токара для отримання офіційної позиції влади України щодо планованого будівництва каскаду МГЕС на «заповідній» річці Тересва в Тячівському районі.

Оскільки розгляд скарги заплановано на осінь 2025 року, то європейська інституція закликає «заповідний» департамент Міндовкілля надати офіційну позицію та відповідні документи до 31 липня 2025 року.

Як повідомляло Закарпаття онлайн раніше, усього в планах харківського забудовника – каскад із щонайменше 5 мініГЕС на річці Тересва в селах Красна, Дубове, Калини, Бедевля, а у випадку «невдачі» у Калинах – розмістити в Нересниці. Таким чином, на відрізку протяжністю 24 кілометри, між селами Бедевля та Калини, річку мають намір перегородити греблями щонайменше 5 разів.

13 травня 2025 року Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах. Цьому передувало початок незаконного будівництва в руслі р. Тересва, пошкодження протипаводкової дамби та протести місцевих мешканців.

Довідка

Бернську конвенцію про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі Україна ратифікувала ще у 1996 році. Відмова від співпраці з її Постійним Комітетом стала б порушенням міжнародних зобов’язань України у сфері європейської інтеграції. Тож громадськість та екологічна спільнота сподівається, державні органи відреагують адекватно і призупинять проект до з’ясування експертами Конвенції всіх обставин щодо впливу будівництва мініГЕС на об’єкт Смарагдової мережі «Східний Свидовець» (UA0000259).

Річка Тересва є притокою Тиси. Верхів’я Тересви є іхтіологічним заказником, а вся річка – об’єктом Смарагдової мережі, де живуть і розмножується 9 видів риб і круглоротих, занесених до Червоної книги України.

У травні 2024 року у селі Калини Дубівської селищної громади відбулися знову громадські слухання, на яких мешканці виступили проти будівництва малих гідроелектростанцій на річці Тересва та подали до суду. Після цього Міндовкілля зупинило розгляд документів, поданих ТОВ «Гідроресурс-Тересва», для отримання висновків з оцінки впливу на довкілля на період розгляду справи в суді.

У жовтні 2018 року Калини на Тячівщині повністю відмовились від мініГЕС, зібравши понад 2 200 підписів та проголосувавши за підсумками громадського обговорення одностайно проти будь-якого гідробудівництва на їх річці.

У червні 2018 року Держагентство водних ресурсів заявило, що будівництво мініГЕС на річках призводить до порушення умов існування водних живих ресурсів. Тоді ж Держрибагентство виступило проти будівництва міні-ГЕС на річках Боржава, Тересва, Латориця, Шопурка, оскільки таке негативно вплине на навколишнє природне середовище.

У травні 2018 року голова Закарпатської ОДА Г. Москаль публічно заявив, що «жодні мініГЕС на Тересві Закарпаттю не потрібні» і позиція облдержадміністрації з цього питання залишається незмінною – ми виступаємо категорично проти будівництва мініГЕС, які створюють екологічні проблеми й наражають населені пункти на загрозу підтоплень під час паводків.

21 травня 2025р.

Теги: Тересва, мініГЕС, МГЕС, Калини

Коментарі

Іван Форгачі 22.05.2025 / 14:05:35
Шановна громадо, не турбуйтеся, екологічна прокуратура під моїм керівництвом уже виходить на певну суму і зловмисники обов'язково будуть покарані фінансово

форестер 22.05.2025 / 14:02:51
І це лише початок.
Вітродуви і водолії з бездонними кишенями можуть купити владу і за її сприяння, ігноруючи закон, вбивати наші гори, але на міжнародному рівні усе працює по-іншому. І ця діяльність точно стане на перешкоді вступу України в ЄС і тоді з тих, хто це "кришував" на місцевому рівні, жорстко спитається

Наталія Майстренко 21.05.2025 / 22:42:52
Мене турбує зміна позиції ОДА як органу державної влади, що повинен працювати на реалізацію куосу держави і Президента по вступу в ЄС. А вони своїми МГЕСами, ВЕСами в Карпатах забивають цвяхи в домовину країни, все далі відштовхуючи її від мети, до якої прагнуть українці

НОВИНИ: Соціо

02:05
Скаргу ЕПЛ щодо скандального будівництва ВЕС на полонині Руна розгляне комісія з розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності ДІАМ
16:03
/ 1
У Мукачеві в понеділок попрощаються з полеглим Героєм Денисом Білим Фото новина
14:12
/ 7
Депутати Ужгорода проголосували за створення парку "Чорні озера" (ДОКУМЕНТ)
02:24
/ 2
На війні з росією поліг Василь Плиска з Черної на Берегівщині Фото новина
15:49
/ 6
Забудовник ГЕСів на Тересві в Калинах провалив спробу "таємно" скасувати арешт в апеляційному суді Фото новина
14:08
/ 1
На Запоріжжі помер 45-річний військовослужбовець Петро Токарчик із Родникової Гути на Мукачівщині Фото новина
05:18
/ 2
Грінпіс в Україні підтримав екологічний рух по захисту Руни та право громадян захищати її без "пресингу"
04:37
Роберт "Мадяр" Бровді розпочав виконання обов'язків командувача Сил безпілотних систем
02:44
Інформацію про те, що угорська армія йшла маршем у бік Закарпаття в лютому 2022 року, оприлюднив я, – генерал-майор запасу СБУ Ягун
02:11
На ремонт вокзалу у Чопі витратять, як на армію FPV-дронів
01:28
/ 1
У четвер в Мукачеві попрощаються з померлим військовослужбовцем Анатолієм Гунченком Фото новина
23:50
/ 1
Внаслідок сьогоднішнього обміну полоненими додому повернуться троє закарпатців Відео новина
23:23
З початку року за результатами перевірок закарпатських аудиторів скасували тендери на 15 млн грн і розірвали договори на 28,08 млн грн
19:30
/ 6
Ігноруючи військових та екоактивістів, Тур'є-Реметівська сільрада "миттєво" "легалізувала" самовільно захоплену "Вітропарками" землю на Руні Фото новинаВідео новина
14:54
/ 2
Рахівську міськраду через суд зобов'язали завершити державну реєстрацію на акушерсько-гінекологічний корпус райлікарні
22:19
/ 3
У вівторок Тур’є-Реметівська сільрада спробує "легалізувати" самовільно захоплену "Вітропарками" землю – екоспільнота
17:17
/ 4
Журналістка-розслідувачка із Закарпаття Олена Мудра заявила про дискредитаційну кампанію в медіа щодо неї – ІМІ
03:43
/ 2
На Закарпатті відбувся ІІ обласний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура") 2025
21:00
/ 10
Русинське загострення, або Краматорський вітер в голові у Жаливи
23:48
На Сумщині поліг Іван Андрухович із Лазещини на Рахівщині Фото новина
20:33
/ 1
Війна: цьогоріч до місцевих бюджетів Закарпаття надійшло туристичного збору на 32,7% більше, ніж торік
03:17
/ 2
Розвідник "Азіат"
20:26
/ 1
Від травм, отриманих у боях з окупантами, у лікарні помер Степан Куруц з Ракоша на Хустщині Фото новина
20:03
/ 1
На Харківщині поліг Михайло Мучичка з Ґоронди на Мукачівщині
19:35
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Рішко з Дубового Фото новина
» Всі новини