Державне підприємство "Добробуд" Закарпатської обласної військової адміністрації офіційно було створене для того, аби будувати житло для переселенців. Однак на практиці через нього роздають земельні ділянки під бізнес "для своїх" – зокрема, для будівництва житлових комплексів. Так, право будувати житло на трьох ділянках в Ужгороді за копійки і невеликий відсоток квадратних метрів отримали фірми, пов’язані з Павлом Котиком.
Котик – колишній лісівник зі Львівщини і бізнесмен, а також давній друг ексголови Закарпатської ОВА Віктора Микити (він обіймав цю посаду з грудня 2021 року до 8 вересня 2024-го, а до того працював в СБУ). Про це йдеться у розслідуванні Bihus.info.
Як друг ексголови ОВА скуповує Закарпаття — в розслідуванні Марії Землянської. 00:00 - як Ужгород став “новим Печерськом” 03:15 - “казка” про двох товаришів 04:41 - що приваблює бізнес на Закарпатті 05:50 - створення “Добробуду” 06:36 - що таке суперфіція 08:50 - 3 ділянки в Ужгороді - фірмам, повʼязаним з Котиком 12:52 - хто купив землю в прикордонному Батьово 15:42 - логістичний хаб у Батьово 19:05 - ще одна ділянка в Батьово - фірмі, повʼязаній з Котиком 21:42 - російський період в біографії Котика 22:35 - позичка майбутній дружині головного банкіра країни
"Добробуд" було створено за розпорядженням Микити навесні 2022-го року при Закарпатській ОВА. Головною його заявленою функцією є пошук та відведення земельних ділянок під будівництво житла для переселенців, які залишили свої домівки через війну.
Хто отримав землі в Ужгороді
На Prozorro можна знайти лише три лоти, які виставлялися від імені "Добробуду" – це три земельні ділянки в Ужгороді. На продаж виставлялася не сама земля, а права суперфіцію – покупець отримує лише право забудувати її та продати збудоване. Зважаючи, що це житло для переселенців, переможець аукціону мав крім грошей передати ще й частину квартир для цих людей.
Зрештою, ці три ділянки віддали фірмам, повʼязаним зі згаданим вище Котиком, причому на дуже вигідних для них умовах. Наприклад, ділянку на 3,5 га віддали під забудову ТОВ "Чеймер Альянс" за менш як 1,6 млн грн із обіцянкою передати 1200 квадратних метрів нерухомості. Однак є нюанс – віддавати ці квадратні метри можна не в новому ЖК і навіть не в ЖК в межах Ужгорода.
Одразу після оголошення результатів аукціону керівником і власником ТОВ "Чеймер Альянс" став Олександр Ткач. Паралельно Ткач є власником компанії "Готель "Перлина Карпат" – до кінця 2022-го разом із ним цією фірмою володіла Леся Павлюк, рідна сестра Павла Котика.
Друга земельна ділянка – більш як 1 га території – обійшлася у 510 тисяч грн та обіцянку передати ОВА 375 квадратних метрів нерухомості. Як і в попередньому випадку, не обовʼязково в цьому новому ЖК чи навіть в Ужгороді.
Перемогло на аукціоні київське ТОВ "Домінус Старк", де за кілька місяців після перемоги зʼявився новий співвласник Олег Бережницький. Його з родиною Котиків пов'язують фінансові зв'язки через дружину – Ларіна Котик позичала Бережницькому гроші під заставу землі, договори іпотеки досі висять в реєстрі нерухомості.
Третя ділянка площею 3,8 га була віддана під будівництво нового ЖК за 800 тисяч грн і обіцянку виділити 2000 квадратних метрів нерухомості, причому в межах Ужгорода.
На цьому аукціоні перемогло львівське ТОВ "Вест Еір Карго". Після перемоги у фірми зʼявився новий власник – Роман Блащак. Він і Павло Котик свого часу були бізнес-партнерами.
Земля на кордоні
Однак на Ужгороді все не закінчилося – київське ТОВ "Лареал Естейт" викупила у прикордонному селищі Батьово непрацюючий Батьовський комбінат хлібопродуктів і, відповідно, землю під ним (хоч її вартість в аукціон не було включена). Фірма лише за трохи більше ніж 1,5 мільйона гривень – тобто 150 гривень за квадратий метр нерухомості – отримала кілька гектарів землі в кількох кілометрах від кордону з Угорщиною.
У жовтні 2024 ця ТОВ уклала договір довгострокової оренди на 5,4 га землі, що під комбінатом. Орендна плата на рік – 3% від оціночної вартості землі (майже 17 млн гривень). Таким чином за неї київська компанія платитиме десь по 500 тисяч грн на рік.
ТОВ "Лареал Естейт" належить дружині Павла Котика Ларіні, яка й керує фірмою.
У червні 2024-го ще одна компанія дружини Котика отримала поруч із майбутнім перевантажувальним комплексом (логістичним хабом) у Батьово 16 га землі.
"Землі отримує в Закарпатській області, яку тоді ще очолює Микита. Не просто землю, а землю з дуже конкретним і дуже дорогим цільовим призначенням – "нове будівництво сухого порту та виробничого комплексу в селі Батрадь", – сказано в розслідуванні.
Іван 2024-12-18 / 08:09:05
Кому війна, а кому мати рідна, спосіб заробляти надприбутки на мутних схемах, браво.
Пінька 2024-12-18 / 07:55:23
Муг ся в дірі матирині заляти кабіста, знищив нас усіх Закарпатців.Та ще з польськов маргов, ай землицю краде.Дай Боже би чим скоро у ту землю го ай поклали!!!
123 2024-12-18 / 07:27:23
Микита - тупий, нарваний і наглий парадачкаш. В СБУ кришував контрабанду. Таким нарваним і залишився. Аж мерзко...
Подвійні стандарти діють. 2024-12-18 / 07:15:53
Одним кримінальні статті шиють на доручення Микити, а іншим Микита роздає землі за безцінь.
Але поки все добре, поки влада ця.
Силовики тупо виконують завдання і не бачать нічого, як влада і Микита обкрадає закарпатців