Зранку 1 вересня на подвір’ї освітнього закладу зібралися святково вбрані діти, вчителі та батьки, які з хвилюванням чекали свята першого дзвоника. На відміну від попередніх роківа подвір’ї поруч із державним прапором і стягом школи цього року не було прапора угорщини, не звучав державний гімн сусідньої країни. Не було угорських кольорів і на дзвонику.
До того міська адміністрація повторно звільнила колишнього директора школи Іштвана Шинка - одного з активістів мукачівського осередку керованого з Будапешту Товариства угорської культури Закарпаття (KMKSZ) і очільника фракції KMKSZ в Мукачівській міськраді, і призначила виконуючою обов'язки керівника закладу Марію Паук.
Під час свята двоє учнів по черзі вели захід угорською та українською мовами. Після того, як прозвучав Державний гімн України, присутні вшанували пам’ять жертв війни хвилиною мовчання, а потім оплесками зустріли 22 першокласників.
Відтак батьків, гостей та першачків привітала виконувачка обов’язків директора Марія Паук:
– Від щирого серця хочу привітати з вашим першим днем у школі. Бажаю міцного здоров’я, мудрості, терпіння і мирного неба нам усім!
Представники церков – священник Іштван Погань та пастор Даніель Ґулачі – попросили божого благословення на наступний навчальний рік.
Нові члени шкільної спільноти – першокласники – виступили з віршами, а потім отримали символічний подарунок від випускників.
Під час заходу частина педколективу, колишніх вчителів та батьків вийшли в центр площі й на знак протесту мовчки стали навпроти нового керівництва школи. Далі з групи вийшла Пірошка Ченґе Попович і поставила свічку в угорських кольорах на столі біля дзвоника. "Протестантам" ніхто не перешкоджав.
Наприкінці свята учениця 1-го класу Йоганна Маркус та 11-класник Роланд Лендєл подзвонили у дзвоник, який сповістив про початок нового навчального року.
У цьому контексті журналістка видання, близького го KMKSZ, звернулася за коментарем до в.о. директора школи Марії Паук:
– У мене єдина мета – підняти школу на вищий рівень, зробити її найкращою в Мукачеві. Думаю, що мені вдасться цього досягти.
На запитання, чому на святі не було угорської символіки, вона зазначила:
– На сьогодні ми живемо в Україні. Державні символи – герб, прапор і гімн – українські, тому в усіх по всій Україні будуть лише такі прапори. Ми дотримуємося законів, ми живемо в Україні й використовуємо українську символіку.
Директорка додала також, що на сьогодні в 19 класах навчаються 499 дітей. Наразі в школі не планується відкриття українських класів, а у подальшому все залежатиме від потреб батьків.
За матеріалами Kárpátalja hetilap
олександр 2023-10-06 / 10:42:05
всі діти слов,янського типу,прізвища українські,але угорці...Добре мадяри мадяризували українців-русинів.Так само як турки потурчили вірмен та греків в малій азіі,а тих,хто не корився вбивали
Рахів 2023-09-04 / 12:34:40
У Косівська поляна
Немає теж прапорів ні на сількій раді у школі тоже познімали
На московські церкві тоже немає прапора
вуйко 2023-09-03 / 21:13:32
Ну що ж, до керівництва школи вже дійшло, і то добре. До Пірошки і деяких елвтаршів поки ні - нехай протестують, поки гонні, поки і їх горе не торкнулось.
А що не планується відкриття українських класів - то у тих батьків і не буде такої потреби! В містах ще сяк так, а от у Берегові та селах мадярських - там і тим поготів не виникне при нинішніх умовах і держ.підході
Тарасові 2023-09-03 / 19:44:30
Не маніпулюйте. В угорщині досі нема жодної державної української школи. А діти пішли до шкроли, створеної Самоврядуванням українців угорщини.
В Україні також можна створювати приватні школи з будь-якою мовою навчання
Тарас 2023-09-03 / 19:21:27
А в Угорщині українські діти пішли в перший клас до української школи....
форестер 2023-09-03 / 11:28:59
Те ж саме давно пора зробити з Угорським інститутом ім. Ракоці в Берегові. Хай навчає угорською, але виховує громадян не угорщини, а України