В ЄУ це майже безпрецедентна річ. Кілька днів тому угорський прем’єр Ференц Дюрчань відмінив візит до Словаччини у відповідь на образу угорського короля Стефана І Святого. Словацький прем’єр Роберт Фіцо негайно ж звинуватив його у розігруванні націоналістичної карти та змаганні з консервативною угорською опозицією в критиці Братислави.
Історія хвороби довга, але вже давно напружені стосунки різко погіршали після зміни уряду Словаччини в 2006 році. Тоді нею почав керувати популіст Роберт Фіцо, а коаліційним партнером він обрав націоналіста і, як кажуть угорці, "запеклого мадярожера" Яна Слоту, главу Словацької Національної Партії.
Слота уславився численними антиугорськими виступами. Він розповідав, як слов’янська кров цивілізувала "монгольських малярів", а угорську національну меншину називав "раковою пухлиною у тілі словацького народу". Проте коли 9 травня Слота публічно назвав засновника Угорської держави короля Стефана І Святого "клоуном на коні", Будапешт мусив відреагувати.
Минулого тижня МЗС викликало посла Словаччини. Будапешт дорікнув прем’єрові Фіцо не лише браком реакції на нахабство Слоти, але й тим, що він сам по суті справи лякає словаків Угорщиною. Фіцо нещодавно заявив, що коли опозиційний консервативний Фідес виграє вибори в Угорщині, то варто сподіватися повернення націоналізму та екстремізму в контактах із Братиславою.
Історія здавна кидає тінь на стосунки між Угорщиною і Словаччиною. Словаки не можуть забути, що після 1867 року, в часи Австро-Угорщини були частиною Угорщини. Вони кажуть, що угорці їх денаціоналізували. Угорці ж закидають дискримінацію півмільйонної угорської національної меншини.
Словаки звинувачують угорців у тому ж, наводячи приклад "Словацького Дому" в місцевості Пілішсенткерест (словацькою Млинки), який місцева влада хоче відібрати в організації словацької меншини. Словаки також звинувачують Угорщину у відмові від діалогу і не хочуть розмовляти про зростання угорського екстремізму, виявом якого стао створення крайньо правої парамілітарної організації Мадяр Ґарда [Magyar Gárda, Угорська Варта].
Словацькі експерти кажуть, що не лише словаки грають на націоналістичній ноті, використовуючи чвари для внутрішніх політичних цілей. Боротьба за угорську честь може допомогти Дюрчаню, який очолює уряд меншості, відвернути увагу від внутрішніх труднощів.
Іван Баба, керівник угорського аналітичного центру Budapest Analyses заперечує: "В словацькому уряді не бракує політиків, які поводяться як діти". Він вважає, що винен популізм політиків, натомість фатальні стосунки між політиками не впливають на стосунки між суспільствами.
На думку угорського соціал-демократа, депутата Ґабора Гарша, ненормально, що партнери по ЄУ та НАТО, сусідні країни, пов’язані численними інтересами, сваряться через історію. Гарш вважає, що угорський прем’єр не повинен реагувати на провокації Слоти і поїхати до Словаччини, щоб нарешті почати переговори: "Краще важка розмова, ніж її уникання".