Результати опитування: сприйняття корупції
— 61% українських імпортерів та експортерів вважають, що серед митних процедур найбільш корумпованими є перетин кордону, в той час як 52% впевнені, що корупція найбільше розповсюджена на етапі перевірки митних документів при розмитненні та замитненні товарів та вантажу.
— Майже половина компаній свідчать, що найбільші проблеми, яких вони зазнають під час взаємодії з співробітниками митниці, пов’язані з надто великою кількістю формальних процедур, перенавантаженням митників та довгими чергами.
Досвід корупції
— Опитування показало, що 31% українських імпортерів та експортерів стикались з корупційними випадками під час взаємодії з митною службою за останні 12 місяців.
— 20% компаній вказали, що працівники митниці вимагали неофіційних платежів, подарунків або послуг, 16% зауважили, що самі пропонували неофіційні платежі, подарунки або послуги. Використання особистих стосунків зазначили 6% респондентів.
— Здирництво та пропонування хабарів найчастіше трапляються під час перевірки митної документації при розмитненні та замитненні товарів та вантажів (27,8%) та перетині кордону (14,2%).
— Компанії, які використовують особисті зв’язки, легше уникають фізичного огляду товарів чи вантажу при проходженні митного контролю.
Можливі шляхи зменшення корупції на митниці
— Більше половини респондентів вважають, що спрощення митних процедур найкраще сприятиме зменшенню корупції, слідом йдуть спрощення процедур транзитного та тимчасового імпорту/експорту (39%) та зменшення необхідної кількості документації для оформлення імпорту/експорту (38%).
— 88% вважають, що рівень корупції знизиться, якщо розмір митних зборів буде зменшено на 25%.
Ефективність антикорупційних заходів українського уряду
В Україні зараз здійснюються реформи, що спрямовані на зменшення корупції в сфері митного контролю через підвищення прозорості та підзвітності роботи митниці.
— 70% компаній вважають, що впровадження Єдиної митної декларації, яка працюватиме одночасно в Україні та країнах Європи, здатне знизити рівень корупції на українських митницях.
— 73% вірять, що інтеграція України в Європейську комп’ютеризовану систему транзиту вантажів (NCTS) зменшить рівень корупції на митниці.
Методологія та аудиторія опитування:
Формальне опитування (414 інтерв’ю) було проведено у всіх 24 регіонах України та Автономній Республіці Крим з керівниками та іншими представниками тих компаній, які безпосередньо взаємодіють з митною службою; якісне дослідження включало експертні інтерв’ю з державними службовцями, брокерами та підприємцями.
Опитування було проведено в листопаді-грудні 2007 року. Загальна мета опитування – оцінити сприйняття та досвід корупції українських імпортерів та експортерів у сфері митного контролю, а також отримати базові показники для визначення впливу антикорупційних заходів, які здійснює уряд в сфері митного контролю. Наступне опитування буде проведено через 12 місяців, що дозволить оцінити ефективність дій українського уряду на шляху до зменшення корупції на митниці.
Інформація про проект «Гідна Україна»
Проект «Гідна Україна» виконується компанією Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) у партнерстві з українськими організаціями за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проект розрахований на два роки і має на меті підтримку незалежного громадського моніторингу й представництво та захист громадських інтересів в пріоритетних сферах боротьби з корупцією, що були визначені Урядом України у програмі співробітництва із Корпорацією "Виклики тисячоліття» (MCC - Millennium Challenge Corporation).