Проєкт “Інноваціний культурний маршрут “Шлях Закарпатського живопису” реалізується в рамках партнерської програми “Культура. Туризм. Регіони” від Українського культурного фонду, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Офісу розвитку малого та середнього підприємництва/SME.DO при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та за сприяння Закарпатської обласної державної адміністрації.
Зазвичай, коли мова йде про феноменальне явище закарпатського образотворчого мистецтва ХХ століття, говорять про закарпатський пейзаж,про стилістику того чи іншого автора. Але ж цікаво розглянути й конкретні місця – села, долини, перевали, які надихнули митців до формування образу Закарпаття.
Уявіть, що 80 років назад Ужгород був одним із 5 мистецьких центрів країни. Маленьке 12-тисячне місто поруч із потужними Києвом, Одесою, Львовом та Харковом. На пленери серед гір приїжджали митці з усієї країни — Тетяна Яблонська, Микола Глущенко, Василь Касіян. Стиль закарпатського пейзажу став візитівкою регіону і навіть цензура та вимоги соцреалізму не могли заглушити самобутності художників.
Що ж це було за явище?
Відео розповідає про унікальні природні ландшафти Українських Карпат: Боржавський хребет, Полонину Руну, Мармароси.
Зниклі місця відпочинку і лікування, що мали неабияку популярність серед європейців на початку 20-го століття, дерев'яну архітектуру – карпатські церкви, все це місця сталого живописного інтересу художників, які сформували явище феномену закарпатського мистецтва.
Ви можете на полонині висотою 1450 метрів побачити як формуються хмари, побувати у витоків річки Чорна Тиса, яка впадає до Тиси - найбільшої лівої притоки Дунаю. Спостерігати за плином часу на горі Петрос.
Надихнувшись красою природи – осмислити нерозривний зв'язок усього живого.
І тепер є можливість або безпосередньо подорожувати, або віртуально, завдяки цифровій мапі, розглядаючи картини та унікальну флору і фауну зазначених місць першого культурного маршруту України: https://artroad.digital/
Також на сайті представлено монографію, головні осередки місць пейзажного малювання, чотири покоління художників цього живописного феномену, улюблені страви митців.