Тут 900 мешканців. Населений пункт розташований в горах, за 55 км від центральної автотраси Мукачеве—Івано-Франківськ. На 8 км вище лежить село Німецька Мокра, але там клімат інший.
Дороги до найсніжнішого села України майже немає. 1998 року асфальт змило паводком. Центральна вулиця в Руській Мокрій — Миру.
Зустрічаю місцеву жительку Магдалину Козаєнко, 49 років. Жінка мешкає в Руській Мокрій усе життя. Раніше працювала в дитячому садку, нині — на пенсії. Каже, що звикла до такого клімату.
— До нас весна приходить пізніше, — говорить. — Цвісти дерева починають у середині квітня. Картоплю садимо у двадцятих числах травня. Увесь рік мокрий — бо дощі ллють частіше, ніж у сусідньому селі. Буває, що за день по три рази збираються дощові хмари і моросить. А потім загріє сонечко, як нічого й не було. Тому й назвали село Мокрою, бо цілий рік мокро. А деколи, у травні чи червні, можуть і приморозки вдарити, — бідкається жінка.
Зима тут також рання.
— Перший сніг випадає в середині листопада, — каже Козаєнко. — Із городини у нас родить картопля, фасоля та й усе. Можуть ще один-два огірки вродити. Помідори не садимо, бо не приймуться. Колись сіяли капусту, але тепер вигідніше купити, ніж мучитися в сій мокроті садити. Із фруктових дерев ростуть тільки яблуні та сливи.
Руська Мокра розташована в ущелині.
— Поряд гора Діл, — махає рукою вправо Магдалина Козаєнко. — Звідси підпирає Красна, он там — Прибуй. З боку Івано-Франківської області — гора Попадя. Коли над селом збираються хмари, значить наступного дня на Закарпатті буде дощ.
Селом протікає річка Мокрянка. За кілька кілометрів течія зливається із Брустурянкою і впадає в Тису. Під час паводку 1998 року саме в Руській Мокрій почали формуватися води. Вони підтопили багато населених пунктів, розташованих нижче.
— Найбільше тоді постраждали жителі вулиці Миру, — згадує сільський голова Руської Мокрої Михайло Магаль. — Змило десь 30 будинків, міст через Мокрянку. Близько 20 сімей після повені виїхали з Мокрої.
У селі роботи майже немає. Люди живуть здебільшого за рахунок лісу. Влітку жінки і діти збирають на продаж ягоди та гриби. Чоловіки працюють у місцевих лісових господарствах.
— Руська Мокра — найсніжніше і наймокріше село, — каже заступник начальника Закарпатського гідрометцентру Василина Блох. — Там мало сонячних днів, бо гори розташовані так, що сонце щойно з’явиться — одразу сховається. Упродовж року на цій території випадає велика кількість опадів — 1669 міліметрів. А в інших гірських районах — 1100–1200. Дві останні зими, коли снігу на Закарпатті майже не було, у Руській Мокрій він лежав 130 днів.
ember 2008-04-11 / 10:04:00
Z nazvoju nijakikh problem. Mene biljshe cykavytj: Komsomoljsku povernuly istorychnu nazvu – Nimkecka Mokra – chi ni? Chekaju vidpovidi.
pfr 2008-04-09 / 14:37:00
Як там будуть і далі ліс рубати, то це буде така собі Вишня Суха
Камуфляжник:) 2008-04-09 / 00:41:00
Вы в самом деле так хотите переименовать Руську Мокру в Українську Мокру, господин Пудмочарський?
И оно вам надо?..:)
Пудмочарський 2008-04-08 / 22:13:00
Шо за бардак - срочно переіменовати,у Мокру айбо українську!Де борці за чистоту "державної"дивляться - не знаю.Прокол у вашуй конторі фатьовы.:-)