Здрастуй, Маріє–брехухо!

1 квітня німці посилають одне одного за... квітнем, а українці переробляють офіс у жіночу консультацію

Здрастуй, Маріє–брехухо!

1 квітня — брехня всесвітня! Ось і настав цей єдиний неповторний у році день, коли можна безбоязно пожартувати над власною дружиною, начальником чи просто хорошим другом. Як показують соцопитування, більше 70 відсотків людей збираються 1 квітня розіграти кого–небудь зі своїх знайомих. Причому, згідно з соціологічними дослідженнями, більше всього каверз слід очікувати від студентів і бізнесменів. А все–таки, що примушує людей, навіть позбавлених почуття гумору, неодмінно жартувати саме цього дня? Коли зародилася ця традиція?

Першоквітневі риби

Якщо деякі люди думають, що традиція святкування першого квітня з’явилась у світі віднедавна, то вони глибоко помиляються. Першу письмову згадку про 1 квітня як про День усіх дурнів знайдено в англійській літературі. Датується вона XVII сторіччям. На думку деяких дослідників, святкування Дня сміху також тісно пов’язане з весняним рівноденням за Григоріанським календарем. Це свято давні римляни відзначали з жартівливим ошуканством.

Про день гумору нагадують й ісландські саги. Вони розповідають, що звичай дурити на 1 квітня з давніх давен запровадили самі боги. Наприклад, у стародавніх індійців у квітні, першому місяці їхнього року, відзначався день народження богині Сіти. На цьому святі влаштовувалися, зокрема, сценічні вистави, в яких індійці жартома обманювали одне одного, намагаючись таким чином привернути до себе богиню.

А от «першоквітневе привітання», за припущеннями вчених, виникло у Франції ще в 1564 році, коли там було введено новий календар, що пересунув Новий рік із 25 березня на 1 січня. Та перш ніж нововведення перемогло багатовікову звичку, чимало людей продовжували обмінюватися привітаннями та подарунками в останній день колись новорічних свят — 1 квітня. Інші ж тішилися над ними й називали «квітневими дурнями» або «першоквітневими рибами», бо вони легше за все ловляться на гачок. До речі, французькі кондитери і досі виставляють 1 квітня величезні шоколадні рибини. В Україні перше квітня, за припущенням учених, з’явилося лише на початку XVIII століття. Імовірно, прийшло це свято до нас із Німеччини. Його називали ще брехливим днем, або Марією–брехухою — одним із народних прізвиськ Марії Єгипетської — святої VI ст., день вшанування якої за старим стилем збігається з 1 квітня.

«А не пішов би ти... у квітень!»

Упродовж історії це свято набирало все більших обертів, а з ним і різноманітні жарти та розіграші. Наприклад, найбільш популярними розіграшами американських школярів залишається кинутий на дорогу гаманець, прив’язаний на тонку нитку, чи аркуш паперу, що чіпляється сусідові на спину, з написом «Чекаю стусана». Не відстають від своїх дітей і дорослі. Мати може подати на стіл шоколадні тістечка, всередині яких вата або ганчір’я. У німців здавна існує звичай посилати кого–небудь, найчастіше дитину, за тим, чого не можна принести. Цей жарт називається in den Aprill schicken — «посилати кого–небудь у квітень» (обманювати. — Авт.).

В Україні люди також не скупляться на першоквітневі жарти. Наприклад, у годину пік у столичному метро жартівники можуть натиснути на кнопку «Розмова з водієм» і дуже серйозно повідомити: «У вагон номер 3, будь ласка, велику «Кока–колу» і гамбургер». Також неабиякою популярністю користуються і телефонні розіграші. Та якщо самому розіграти когось не вдасться, тоді вам необхідно звернутись до професіоналів.

«Сантехнік? — Ні, стриптизер!»

Справжніх майстрів із першоквітневих розіграшів шукати далеко не треба. У столиці діють спеціальні агентства, чиї актори готові в будь–який момент розіграти будь–кого. «Ми проводимо розіграші на будь–який смак як для бізнесменів, так і для подружніх пар, — розповідає «УМ» директор агенції «Ексклюзив» Ірина Мовчан. — Наприклад, одного разу чоловік вирішив розіграти дружину. Ми переодягнули нашого актора в сантехніка, той прийшов до жінки начебто ремонтувати пральну машину і почав... роздягатись. У цей момент приходить чоловік–жартівник і починає з’ясовувати стосунки. Жінка, звичайно ж, перелякана, але не знає про розіграш...».

Також пані Ірина пригадала ситуацію, коли на замовлення працівників одного офісу агентству довелось перелаштовувати офісне приміщення на кабінет жіночої консультації з медсестрами. Директор фірми приїхав на роботу і довго не міг зрозуміти, де він? «А ось в одному офісі перше квітня справді пікантно відсвяткували. — Тоді була оголошена вакантна посада менеджера. На співбесіду прийшла наша людина і почала танцювати... стриптиз. Можете уявити реакцію директора, — сміється пані Ірина. — А якось друзі замовили для чоловіка оркестр. Він його зустрів зранку музикою під вікнами квартири, а потім поїхав за ним на роботу... І так цілий день!». Також, за словами директора агенції, бувають такі замовлення, коли працівники ДАІ з «липовими» посвідченнями зупиняють жертву на дорозі й забирають у відділок...

Як кажуть в агенції, люди ніколи не ображаються на такі жарти. До того ж, професіональні актори агентства заздалегідь вивчають характер жертви та ситуацію, яку створять. Та коштує таке задоволення недешево. «Це ж треба і костюми замовити і робота акторів враховується, транспорт, — перераховує Ірина Мовчан. — Тож варто розрахровувати на 200—300 доларів і більше».

Подарунки на 1 квітня

Якщо ж організувати справжній розіграш задорого, тоді варто придбати веселий подарунок. Кияни присвятили цій темі аж дві інтернет–сторінки 1aprelya.org.ua/ і 1april.kiev.ua/. Дарувати прості жартівливі листівки — це вчорашній день. Це свято дає «зелене світло» для справді незвичайних і смішних подарунків. Зокрема, радять придбати такі речі: радіоприймач, що зовні нагадує «крутий» мобільник, антену (як перший крок до купівлі телевізора), вішалку (для майбутньої норкової шуби), рятівний жилет, капці (як універсальний спосіб боротьби з домашніми комахами), рожеві окуляри (для боротьби з сірими буднями), вогнегасник.... Також автори сайту вперто рекомендують подарувати у цей день близьким кришку від ... унітазу. Адже, це — «головне досягнення людства», «символ початку та завершення дня», «мрія космонавта», кращий друг книголюба...

ОТАКОЇ!

Румунський міністр закордонних справ Адріан Чиоряну застеріг жителів країни від першоквітневих жартів напередодні саміту НАТО, що відбудеться з 2 по 4 квітня у Бухаресті. Міністр наголосив: покарання для тих, хто невдало пожартує під час такого важливого заходу, буде особливо жорстким.

НАШІ — ПЕРШІ

В Одесі 1 квітня — вихідний

Попри те що день сміху активно святкують у цілому світі, це свято ще ніде не здобуло статус «вихідного дня». Одеса, схоже, стала першим містом, яке оголосило 1 квітня не робочим днем. Адже в цей час тут планується проведення свята сміху «Гуморина».

«Топ»–розіграші

* У 1933 році газета Madison Capital–Times з усією серйозністю сповістила читачів, що будівля законодавчого органу штату Вісконсін була повністю зруйнована в результаті загадкових вибухів через «велику кількість газів, накопичених під час тижневих напружених дебатів у палатах парламенту». Стаття супроводжувалась і страшною фотографією з руїнами, що викликало чималу довіру людей.

* На початку 90–х німецька радіостанція Westdeutsche Rundfunk заявила про досить незвичне розпорядження влади міста Кельн, де забороняється під час пробіжки в парку розвивати швидкість до... 9 кілометрів за годину. Це пояснили тим, що у білок якраз розпочинається шлюбний сезон і «бігуни» можуть потурбувати закоханих тваринок.

* У 1995 році в різних країнах розповсюджувались повідомлення про статуї Богоматері, що плачуть. До них приєдналась і статуя Леніна в італійському містечку Кавриаджо. Півміста першого квітня зібралось, аби подивитись на сльози вождя світового пролетаріату. Та невдовзі з’ясувалося, що штучно заплакана скульптура, — першоквітневий жарт.

* У 1999 році Phoenix New Times надрукувала статтю про створення нової благодійної організації для допомоги безпритульним. Здавалося б, нічого особливого, проте... Організація мала намір забезпечити безпритульних не їжою, а... зброєю і боєприпасами, що викликало чималу паніку в місцевих жителів.

* Нещодавно всіх любителів горілчаних виробів потішило повідомлення одного з агентств, що російська лікеро–горілчана компанія виготовляє новий сорт цукерок — «горілчані батончики» зі смаком лимона, кокоса та... соленого огірка. Також компанія працює над ще одним винаходом — розчинна горілка в чайних пакетиках.

Мукачевo.net з посиланням на "Україну молоду"
01 квітня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:31
"Укрзалізниця" призначила на 2025-й нові рейси на Закарпаття та пришвидшила вже існуючі
19:54
"Укрзалізниця" з 15 грудня запускає прямий щоденний поїзд Київ – Будапешт і пересадковий маршрут через Чоп до Братислави
15:50
/ 1
На російській Курщині поліг Олександр Хром'як з Великого Бичкова на Рахівщині
15:26
/ 2
У Розівці біля Ужгорода попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Ковачем
14:05
/ 1
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
» Всі новини