– З одного боку, так, після зміни влади в Україні та обрання нових президента та парламенту, а відтак призначення на Закарпатті іншого керівництва реформа децентралізації в регіоні була начебто розблокована. Однак її спершу планували спрямувати суто в умовно «адміністративне» русло, оминувши етап добровільного об’єднання і відразу ж перейти до формування та затвердження перспективного плану, що насправді суперечить закону. Відтак, протягом другої половини літа – початку осені відбувалися серйозні непублічні дебати та консультації різних сторін, які долучені до процесу децентралізації, в тому числі Мінрегіону. У підсумку, реформа дійсно була розблокована і ОДА почала видавати висновки, і таким чином стало можливим утворення нових ОТГ і проведення виборів 22 грудня, – пояснив Дмитро Тужанський ситуацію з реформою децентралізації на Закарпатті.
За його словами, ці вибори цікаві 3 аспектами:
Перший, попри високу конфліктність та увагу до реформи децентралізації на Закарпатті загалом, увага до найближчих виборах в ОТГ з боку громадськості низька, мізерна. Профільні організації, як то КВУ та ОПОРА, не отримали фінансування на спостереження за цими виборами в ОТГ не тільки на Закарпатті, а й загалом по країні. На жаль.
Другий, щонайменше 4 ОТГ з 9, в яких відбуватимуться вибори, мають особливе значення.
– Оноківська та Холмківська ОТГ – це дві громади, які за логікою мали би стати частиною Ужгорода, або у всякому разі бути максимально інтегровані з обласним центром, і в цьому мав би бути зацікавлений саме Ужгород, але ніякої бодай публічної ініціативи в цьому напрямку не видно, що дивно, – зауважив Дмитро Тужанський. – Косоньська ОТГ – перша з так званих угорських ОТГ, утворених на Закарпатті. Цікавий сам факт функціонування цієї ОТГ, адже тривалий час нас лякали сепаратизмом, коли йшлося про утворення ОТГ в місцях компактного проживання нацменшин. Інший момент – чи відбудеться на практиці співпраця двох угорських організацій, про що вони заявили публічно. Довжанська ОТГ створюється з населених пунктів Іршавського і Хустського районів, що дуже цікаво з точки зору перспективи адміністративно-територіальної реформи на Закарпатті.
Третій аспект, на який звернув Дмитро Тужанський, – це фактор партії влади, або ЗЕ-фактор, чи спрацює він і на рівні виборів до ОТГ, як це було під час парламентських виборів, коли кандидати від партії Зеленського автоматичного отримували ледь не переможний відсоток підтримки електорату. «Ще одне питання, кого саме приведуть в управління ОТГ партійні команди і бренди – чи це будуть кваліфіковані та авторитетні люди, чи знову спрацюють брудні виборчі технології, як то підкуп чи маніпуляція голосами у наслідок непублічних політичних домовленостей».
Нагадаємо, що 22 грудня на Закарпатті пройдуть вибори у 9 ОТГ, зокрема у Берегівському районі у Косонівській територіальній громаді, у Великоберезнянському – у Великоберезнянській селищній громаді, у Іршавському – у Довжанській, Зарічанській, Кам’янській, у Мукачівському – у Горондівській, у Свалявському – Керецьківській, в Ужгородському – Оноківській та Холмківській. Крім цього, у Полянській ОТГ відбудуться довибори депутатів у зв’язку з приєднанням до громади села Солочин.
Виборець 2019-12-10 / 10:12:27
Да у Березному точно не думали шо буде ОТГ. Шукаль з Симочком дуже хотіли єдину громаду то район. Але будуть вибори 22 грудня. Нащастя Шукаль і Симочко не йдуть. Але чорний піар уже начався. Шукаль думає пройтися по родичах учасників виборів танком. Да той танк через деякий час пройдеся по ньому. Правда все рівно вспливає.а Міша всьо знає добре. І Вася тоже. Богдане здойми розові очки. Владік грає з ним на рівні. каждий має право брати участь у виборах. Каждий може бути обраний.