В Ужгороді відбулася стартова конференція щодо оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині (ФОТО)

Сьогодні, 28 листопада, у сесійному залі обласної ради в Ужгороді відбулася Стартова конференція проекту «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу» РЕВІТАЛ 1.

В Ужгороді відбулася стартова конференція щодо оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині (ФОТО)

Головний аплікант проекту – Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА). Партнери: Мішкольцський Університет (Угорщина), Солотвинська селищна рада (Україна), Муніципалітет Сігету-Мармацієй (Румунія), Кошицький технічний університет (Словаччина) та Інститут геологічних наук Національної академії наук України.

Проект підготовлено в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020» на виконання однієї з головних рекомендацій доповіді Дорадчої місії Механізму цивільного захисту ЄС з оцінки ризиків ситуації на території шахт ДП «Солотвинський солерудник», сформованих за результатами роботи місії восени 2016 р. Зазначена Дорадча місія проводилася за сприяння та активної підтримки Міністерського комісаріату з питань Стратегії ЄС для Дунайського регіону Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, Міністерства закордонних справ України, Представництва України при ЄС, Закарпатської обласної ради та Закарпатської обласної державної адміністрації. 

У зв’язку з існуванням підвищеного ризику поширення потенційно шкідливих територіальних впливів на транскордонну ситуацію, а також з метою впровадження комплексної системи моніторингу передбачено дослідження ширшої території, складення мапи занедбаних та затоплених соляних шахт за допомогою роботехнології.

У роботі конференції взяли участь голова Закарпатської облради Михайло Рівіс, голова загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег, голова ЄОТС ТИСА Оскар Шестак; заступник Міністра Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, заступник Державного секретаря з питань зростання експорту Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Іштван Йоо, заступник голови Закарпатської ОДА Олексій Гетманенко, директор Спільного Технічного Секретаріату Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» Арон Сокач, експерти та науковці з України та Угорщини, представники дипломатичних місій, депутати різних рівнів, голови місцевих територіальних громад.

Відкриваючи форум, голова облради Михайло Рівіс торкнувся історії виникнення екологічної катастрофи в Солотвині та окреслив проблеми, які вона породила. Посадовець зазначив, що, на жаль, центральна влада, після того як було побудовано житло для відселення людей з небезпечних територій, фактично залишила Закарпаття на самоті з проблемою. За кілька років знищено унікальну, колись всесоюзну, алергологічну лікарню, закрито солерудник, продовжують утворюватися карстові провалля, а солена вода потрапляє в Тису і звідти у Дунай, загрожуючи екологічною катастрофою вже цілій Європі. Тому обласна влада звернулася по допомогу до угорських партнерів, які теж потерпають від ситуації в Солотвині, і отримала розуміння. Спільними зусиллями було розроблено проект екологічної оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині, аби запобігти подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси, який передбачає підготовку комплексної системи моніторингу.

Як повідомив, своєю чергою, Олексій Гетманенко, за результатами оголошених у 2017 році конкурсів Програми транскордонного співробітництва «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» ЄОТС ТИСА є бенефіціаром двох важливих для Закарпаття проектів, серед яких названий проект, покликаний сприяти вирішенню проблем у зоні техногенної катастрофи в Солотвині. Відомо, що роками там утворюються гігантські вирви, а шахта разом з унікальним підземним відділенням алергологічної лікарні затоплена. Після аварійної зупинки та закриття солерудника руйнівні процеси з підземного вимивання солі продовжилися. Значна частина ропи потрапляє в Тису і далі в Дунай, у результаті чого за останні 10 років вміст солі в Тисі збільшився в 4 рази. При тому, що з річки беруть прісну воду чотири країни, три з яких – члени ЄС.

Підсумовуючи, можу сказати, що ситуація в Солотвині – проблема державного масштабу, область впоратися з нею самостійно не зможе. З огляду на серйозність проблеми потребуємо допомоги Європейського Союзу і висловлюємо вдячність нашим партнерам з сусідніх країн за увагу до цих проблем. Сподіваємося на те, що результати реалізації проекту РЕВІТАЛ 1 будуть позитивними у плані можливої реабілітації території в майбутньому.

Учасники форуму переглянули документальний фільм про нинішній стан у Солотвині, ознайомилися з презентацією проекту РЕВІТАЛ 1, заслухали доповіді про Солотвинський природно-туристичний ареал як територію пріоритетного розвитку, лікувально-оздоровчий потенціал природних факторів Солотвина тощо, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської ОДА.

28 листопада 2019р.

Теги: конференція, ресурси, відновлення, Солотвино

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини