Нагадаємо, причиною протесту стало визнання закарпатськими депутатами національної меншини русинів. 7 березня 2007 року 71 із 90 депутатів Закарпатської облради проголосував за рішення визнати національність “русин” на території області й унести її до переліку національностей регіону. За таке рішення дружньо голосували й регіонали, й частина колишніх депутатів “Батьківщини”, дві угорські партії, СПУ, частково “народники” та найчисленніша в облраді фракція “Нашої України” (її в області очолює брат Віктора Балоги Іван). Тому справедливо, що націоналісти пікетуватимуть саме секретаріат Президента. Основні вимоги пікетувальників: негайно припинити сепаратизм на Закарпатті, притягнути до кримінальної відповідальності депутатів Закарпатської обласної ради, крім того – відставка голови Закарпатської ОДА й порушення проти нього кримінальної справи за розпалювання міжнаціональної ворожнечі.
Утім, як уважає народний депутат Михайло Косів, пікетування в Києві не дадуть результату, адже у столиці не розуміють цієї проблеми. До того ж, за словами депутата, прихильники “русинства” на Закарпатті мають значну підтримку Церкви (Московського патріархату). Саме це, на думку депутата, стало причиною такого результативного голосування. Адже парафіяни цієї Церкви – це водночас електорат, який отці могли б у разі чого налаштувати проти неугодних депутатів. Так, серед прихильників “русинства” багато радикальних священиків, один із яких, за словами пана Косіва, перебуваючи в Москві, просив місцеву владу взяти русинів під свою опіку, адже Закарпаття – споконвічна руська земля. СБУ мусила попереджати невгамовного священика, але чи матиме це результат? Як каже пан Косів, храми Московського патріархату “з російськими “цибульками” замість наших “бань” ростуть у Закарпатті як на дріжджах.
На думку депутата, ідея русинства – це звичайний анахронізм. “І в Галичині наші діди називали себе русинами, – каже пан Косів. – І “Руську трійцю” ми мали, але вони ж були виразниками яскраво виражених національних ідей. І навіть сам Франко називав себе “русином”. Але на Закарпатті цю ідею чомусь почали ототожнювати не з Руссю, а з Росією, і це вміло роздмухують антиукраїнські сили, які з-за кордону підтримують прояви русинського “патріотизму” на Закарпатті. Тому й голосування, і проблему “русинства”на Закарпатті загалом Михайло Косів уважає провокацією.
До речі, згідно з даними перепису 2001 року, в Закарпатській області русинами себе визнали 10 тисяч осіб з 1,25 млн. жителів. Загалом на Закарпатті проживає понад 100 національностей.