Учасниками зустрічі, ініційованої депутатом Ужгородської міської ради та заступником голови товариства «Романі черхень» (Ромська зірка) Мирославом Горватом, стали начальник управління національностей та релігій Закарпатської ОДА Йосип Резеш, заступник голови Берегівської РДА Федір Бімба, директор Берегівського центру зайнятості Михайло Фанта, представники національної поліції та міграційної служби, а також лідери ромських громад Берегова і навколишніх сіл – Рудольф Папп, Шандор Горват, Калман Сабов, Калман Горват, Берталон Балог, Гаврил Варга, Берталон Лакатош, Степан Форкош.
Під час «круглого столу» було обговорено, зокрема, питання налагодження дієвої співпраці між ромськими лідерами поселення та органами місцевої влади та поліції, паспортизацію ромів, їх соціальний захист та працевлаштування, а також комунікацію з місцевими жителями.
По завершенню зустрічі у Берегові депутат Ужгородської міської ради Мирослав Горват відповів на запитання журналістів.
Пане Мирославе, яка завдання стало ключовим в обговоренні під час «круглого столу» за участю влади та лідерів ромських громад Берегівщини?
Ми рекомендували створити Координаційну раду з питань ромської національної меншини при Берегівській міській раді на зразок тієї, яка успішно діє в Ужгороді. Це дуже важливо, адже ромська громада району, таким чином, отримає важелі співпраці з владою. Переконаний, в найближчі два тижні разом зі спеціалістами управління національностей та релігій Закарпатської ОДА нам вдасться досягнути результату у цьому напрямку.
Однією з проблем ромської громади є ситуація з працевлаштуванням. Як це вирішується на Берегівщині?
Хочу сказати, що проведення круглих столів за участю лідерів ромських громад та представників влади, поліції та соцзахисту вже дає результати. Тільки за останній рік результатом нашої роботи стало працевлаштування більше сотні представників ромських громад Берегівського району. Це явище має позитивну динаміку і я впевнений, питання працевлаштування ромів має зникнути з порядку денного.
Питання з паспортизацією ромів на Берегівщині. Як його вирішуєте?
Під час круглого столу ми отримали інформацію про двісті жителів ромської громади Берегівщини, які не мають жодних документів. Розуміємо, що проблема набагато глибша і найближчим часом ми виїдемо безпосередньо у села, щоб на місці розібратися з ситуацією. У свою чергу хочу подякувати за підтримку владі Берегова, яка виділила з міського бюджету 335 000 гривень на діяльність Соціального центру для ромів. Тут надається безкоштовна соціальна та медична допомога. Такого центру немає навіть в Ужгороді. Це ще раз доводить результативність зустрічей та круглих столів, які ми проводимо разом з владою, поліцією, соцслужбами у різних районах Закарпаття.
Як загалом ви оцінюєте ситуацію пов’язану з безпекою у ромських громадах Закарпатської області?
На сьогодні існує багато невирішених питань по області, які безпосередньо впливають на рівень безпеки у ромських громадах, на відносини між ромами та не ромами. Маю на увазі, що є напружені відносини у таких населених пунктах, зокрема, як у Берегові, Великому Березному, Підвиноградові, Порошкові. І дуже добре, що питання безпеки ромів зараз піднімаються як на загальноукраїнському, так і місцевому рівнях. Зокрема, велику увагу цій проблемі приділяє Міжнародний фонд «Відродження» (м. Київ), за підтримки якого регулярно відбуваються зустрічі та круглі столи у Києві, Львові, Харкові, Ужгороді. У Закарпатті питання безпеки у ромських громадах постійно знаходиться на контролі як управління національностей та релігій Закарпатської ОДА, національної поліції, так і на контролі місцевих ромських товариств.
Володимир 2019-10-07 / 14:15:23
Варош 2019-10-06 / 23:01:46
Цигани громадяни України. Значить вони мають такі самі .ОБОВ'ЯЗКИ .як інші громадяни України. Це повинно стати головною темою таких круглих столів .
Maslo 2019-10-06 / 17:56:35
Такі зустрічі мають проводитися в кожному місті та в кожном селі!!!
Зоря 2019-10-06 / 16:55:38
Противно слухати, як піклуються про паскудних циган. Проте міський голова Берегова абсолютно нічого не зробив, щоб захистити людей, яких за допомогою циган , залякуванням і погрозами змусили залишити свою рідну домівки. До цього причетний і циганський барон, а ще і представники поліції, суду, виконавчої служби. На все свій час. Вибори попереду. Мешканці Берегова повинні знати всю правду ....
Зоря 2019-10-06 / 16:44:01
Закон 2019-10-06 / 14:06:29
Що роблять цигани у своїх таборах - справа барона. Тут вже треба Горвата брати за яйця і щоб не білих повчав , а своїх обізян, як треба себе поводити серед своїх годувальників.
Читач 2019-10-06 / 10:44:57
Перше і єдине питання має бути - зробити їх людьми з мавп і пояснити, що можна робити в суспільстві а що ні!!!
майор 2019-10-06 / 10:33:21
А питання крадіжок у місті та наглого приставання до туристів малолітніми ромами не піднімалася?