Масниця - древнє слов'янське свято, що дісталося в спадщину від язичницької культури. Воно відзначається в останній тиждень до початку Великого посту перед Великоднем і символізує веселі проводи зими, осяяні радісним очікуванням близького тепла, весняного оновлення природи. Млинці - неодмінний атрибут масниці нарівні з народними гуляннями. Здавна вони - круглі, рум'яні, гарячі - символ сонця.
У народі масниця завжди була веселою порою. Вважалося, що той, хто відмовиться її святкувати, житиме "в гіркій біді і погано закінчить". Кожний день цього свята має свою назву. Масниця розпочинається в понеділок, який називається "зустріч". У вівторок - "загравання" - будують сніжні і крижані фортеці, співаються веснянки. Середа - "ласунка" - до тещ на млинці приходять зяті. Найвеселіший день Масниці - четвер ("розгул"), коли опудало зими возять на колесі, співають пісні, колядують. У п'ятницю - "тещині вечірки" - тепер уже зять тещу до себе запрошує, млинцями пригощає. А в суботу - "зовичині посиденьки" - невістка дарує зовицям (сестрам чоловіка) подарунки. Останній день Масниці - "прощена неділя", або "проводи".
Масницю широко відзначають також в Росії, Греції, на Кіпрі.
Існує і католицький аналог православної масниці. У Чехії, наприклад, у цей час святкують "masopust" ("пост від м'яса") і пригощають пончиками, в Литві - Uzgavenes ("прощений вівторок"). В Естонії на Vastlapaev традиційно частують гороховим супом і булочками зі збитими вершками. А в Норвегії на Fastelavn ("вечір перед великим постом") підкреслено ритуальне значення має смакування бутерброда з маслом: чим більше відкусив, тим більшим буде урожай.
Дні веселощів і великої кількості різноманітних страв, які проходять в католицькому світі напередодні Попелястої середи, що знаменує початок Великого посту, відриває Жирний вівторок. У франкомовних країнах називається Марді Гра, в англомовних - "день млинця" (Pancake Day), в США так само - Жирний Вівторок (Fat Tuesday). Традиції Жирного Вівторка в різних країнах різні, спільними рисами є рясні бенкети і карнавальні вистави.