Ужгород: Коли мерії все до лампочки, настає безпросвітна темрява

Зимові довгі ночі. Тільки з роботи прийдеш – уже темно. Нічого не вдієш – закон природи! Десь на високій полонині – пітьма. На вулицях обласного центру – теж темрява, немов на полонині, хоч Ужгород, окрім законів природи, живе ще й за суспільними законами. Зокрема, згідно з Законом України «Про місцеве самоволодарювання»… вибачте, «Про місцеве самоврядування», відповідальність за благоустрій міст покладена на місцеву владу, яка й повинна б дбати за освітлення вулиць населених пунктів, бо світло вночі є не розкішшю, а необхідністю. Але тільки не в Ужгороді…

Ужгород: Коли мерії все до лампочки, настає безпросвітна темрява

Перша система міського вуличного освітлення була створена в ХVІІ віці в Амстердамі Яном ван дер Хейденом. У 1668 році він запропонував установити вуличні ліхтарі, щоб городяни не падали в рівчаки, та з метою запобігання вуличній злочинності. Згодом амстердамську новацію запозичили інші міста. Зокрема, вже у 1902 році, власник ужгородської меблевої фабрики «Мундус» Ізідор Гуттман, як свідчить історик Йосип Кобаль, збудував на фабриці першу ужгородську електростанцію, яка забезпечувала місто світлом. Вулиці і площі Ужгорода освітлювалися 178 лампами, які горіли від сутінків до півночі, а попівночі – тільки половина з них.

Від того часу, коли міста почали освітлюватися, градоначальники дуже відповідально ставилися до цього блага цивілізації: утримували значний штат ліхтарників, організовували підприємства з виготовлення та ремонту вуличного освітлення. На вулицях було світло й комфортно, а освітлені в вечірній та нічний час міста набували свого неповторного шарму.

Мабуть, світломаскування в умовах реальної загрози терористичних актів стало для Ужгорода не тільки нормою, а й однією з умов колективної безпеки. Бен Ладен не дрімає! Проте міські чиновники, піклуючись про колективну безпеку, чомусь забувають про безпеку індивідуальну. Частими на вулицях міста над Ужем є травми, які спричинені в першу чергу відсутністю світла. Трапляються й випадки більш неприємні. Так, 28 січня 2008 року через відсутність належного освітлення на вулиці Капушанській стався прикрий випадок. Ужгородець, що рухався автомобілем «Хонда», розминувшись із вантажівкою, яка їхала по зустрічній смузі, відчув сильний удар по своїй автівці. Як з’ясувалося, водій каміона в темряві не вгледів стовбур дерева, зачепив його дахом «фури», і величезна гілляка рухнула на легковушку. Інспектори ДАІ, що складали відповідний протокол, не пов’язують цей інцидент із ДТП. Натомість зрозуміло, що за освітлення вулиць відповідальність несуть комунальні служби міста.

Готуючи публікацію, вирішив пройтися вечірнім Ужгородом та наочно переконатися в остаточній перемозі пітьми над світлом в обласному центрі. На вулиці Українській було так темно, немов у блокадному Ленінграді. Виручило індивідуальне освітлення – кишеньковий ліхтарик. Вулиці Кошицька, Герцена, Тихого, Шумна нагадують Диканьку, над якою Чорт місяця поцупив. Швабській дещо поталанило: вона освітлюється чисельними вітринами магазинів, «бутиків». Інші вулиці, що розташовані в центральній частині міста, освітлені частково: в деяких ліхтарях перегоріли лампочки, інші вщент розбиті. Траплялися й такі, що мерехкотіли та подавали якісь «ознаки життя», але не запалювалися – немов старий колгоспний трактор, якого ніяк завести не вдається. Про суцільну темряву ужгородських дворів уже й не говоримо. Порушував цю проблему енергетик Павло Ужгородський, однак міські чиновники і чути про неї не хочуть, не те, що вирішувати.

Навіяна пітьмою думка про те, що цими темними вулицями, окрім пересічних ужгородців, ходять і депутати міськради, члени міськвиконкому, мене чомусь ще більше засмутила. І просто вжахнувся, уявивши собі мера Ужгорода, коли той після важкого трудового дня, цілком виснажений черговим розподілом земельних ділянок, повертається до своєї домівки. Човгає, сарака, темними і неметеними ще з часів радянської влади провулками, а там на нього чатують відкриті люки та скажені пси... Реаліті-шоу, якому може позаздрити Голлівуд!

Незважаючи на зіпсований настрій, згадав старий анекдот: для того, щоб вкрутити лампочку, необхідно п’ятеро міліціонерів. Тож невже, щоб освітлити Ужгород, теж потрібно п’ять мерів?

От якби кадрові рішення міської влади приймалися не «від ліхтаря», а з усією відповідальністю перед міською громадою, то проблема освітлення вулиць обласного центру, як й інші комунальні проблеми, не були б посадовцям «до лампочки».

Віталій Глагола, "Фест"
09 лютого 2008р.

Теги:

Коментарі

Споживач 09.02.2008 / 16:38:00
що тут говорити про освітлення вулиць?! В мікрорайоні "доманинці" в приватних житлах перепади напруги та сили струму такі, що псуються побутові прилади. Козел Ковач на багаточисленні заяви громадян не реагує. Ковача на мило!!! Козел...

Султан 09.02.2008 / 14:29:00
А в Роми Сарая сьогодні вихідний, чи що??!

Читач 09.02.2008 / 13:59:00
У "Фесті" дуже талановито зроблено фотографічне оформлення цієї публікації. А тут... так собі!

Корінь 09.02.2008 / 13:43:00
Цікаво, а сьогоднішня криза міського голови Рати якось повязана із зловживаннями у сфері комунального господарства?

Трактор 09.02.2008 / 12:42:00
У мйеріі затйемнйенійе в мазгах.

Паетаму, прасвйетлйенійе на уліцах наступіт нйе скора.

Гулаг 09.02.2008 / 12:37:00
Здається, на перший погляд, що попри інші проблеми міста, в тому числі й комунальні, проблема освітлення є дрібязковою. Але це не так, бо не весь Ужгород - сплошна Радванка. Спасибі автору.

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини