Енерговитрати в ужгородських житлових будинках становлять 30-70 %. Такі цифри виявив енергомоніторинг усіх житлових будинків міста, у результаті якого фахівці виокремили 12 типів будинків, що презентують енергопотенціал міста. Про це на засіданні прес-клубу розповів виконавчий директор закарпатського відділення Асоціації міст України Олег Лукша. Високий відсоток втрат енергії спричиняють, за його словами, недоліки будинкових конструкцій. Найбільше втрат (до70%) зафіксовано у блокових будинках, особливо на перших поверхах.
Фахівці радять перейти від масового встановлення автономного опалення до створення побудинкових котелень та обов’язково утеплення житла. Адже автономні котли у квартирах призводять до 40%-ї переплати доцільних інвестицій. Натомість було б значно дешевше і ефективніше, якби багатоквартирний будинок збудував собі одну котельню та утеплив будинок. Це також допомогло б уникнути порушення запроектованої системи теплопостачання будинку. Утеплювати будинки сьогодні можна сучасними технологіями, зокрема, екологічно безпечним та довговічним поліуретаном. Так, наприклад, мер Чернівців Микола Федорук, за словами Олега Лукші, планує зробити своє містом центром такого способу утеплення (спеціальною піною обробляють поверхню будинку). У Дармштадті (Німеччина) є модельні будинки, які демонструють, що за правильної теплосанації житлові споруди можуть існувати навіть без опалення. Тепло створюють самі люди, електролампочки, навіть холодильники тощо.
Щодо енергоменеджменту, то О. Лукша вважає, що в Україні нема криз окрім суцільної кризи управління. Це стосується, на його думки, і енергетики. Так, Україна впевнено посідає останні місця у світі за показниками неощадного використання енергії. Конкурентоспроможність економіки значно зменшують енергозатратні виробництва на сході країни. Натомість західна Україна активно впроваджує енергозберігаючі технології. Ужгород, зокрема, реалізував успішний проект із енергореконструкції житла. А при міській раді обласного центру Закарпаття працює енергоменеджер, який збирає інформацію про енерговикористання у комунальній сфері та житлових будинках. В Україні досі немає грамотно розробленої схеми енергоаудиту.
Заступник начальника головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Закарпатської ОДА Михайло Зозулинець розповів, що спеціальні прилади – тепловізори – засвідчують, що над кожним ужгородським будинком «теплову димку», тобто щосекунди мешканці втрачають тепло та енергію просто у повітря. Із 50 млн. грн., виділених державою Закарпаттю, близько половини спрямовано саме на енергозбереження. Гроші використовуються на заміну котлів на більш ефективні, модернізацію водонасосів, в Ужгороді побудовано 12 модульних міні-котелень для опалення шкіл і дитсадків тощо.