До збору були залучені майже 70 офіцерів і прапорщиків з арсеналів, баз та складів зберігання озброєння та боєприпасів, що дислокуються у Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій, Рівненській, Хмельницькій, Житомирській та Закарпатській областях.
Виступаючи перед учасниками зборів, командувач військами Західного оперативного командування Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенант Михайло Куцин наголосив, що саме вони безпосередньо впливають на процеси у своїх колективах і висловив переконання, що проведені збори дадуть позитивний результат.
Відповідаючи на запитання молодших офіцерів, командувач військами Західного оперативного командування підкреслив, що ні один офіцер, який служить гідно і добросовісно, з армії скорочений не буде. Навпаки, дуже часто доводиться переконувати молодих, здібних і перспективних офіцерів продовжувати службу.
- Але для цього офіцерам необхідно постійно навчатися, удосконалювати свої професійні якості, володіти сучасним військовим мистецтвом. Для того, щоб отримати вищу посаду, вам необхідно довести практично свою готовність її зайняти, - підкреслив генерал-лейтенант Михайло Куцин.
Варто зазначити, що військові частини Західного оперативного командування дислокуються на теренах десяти областей нашої держави. Більшість з них – далеко за межами населених пунктів. Саме тому збори були проведені у Львові, щоби офіцери і прапорщики могли побачити і почути нові тенденції в методичній підготовці, оглянути кращу матеріальну базу однієї з військових частин.
Найдинамічнішим етапом цих зборів став «круглий стіл» присвячений нестатутним взаємовідносинам у військових підрозділах. Висловитись мав нагоду кожен з учасників. Взяти участь у обговоренні цієї проблеми також були запрошені офіцери управління Західного оперативного командування, представники Західного територіального управління Військової служби правопорядку у ЗС України, Львівського територіального центру комплектування, Фонду солдатських матерів у Львівській області та Центру військового капеланства архієпархії УГКЦ.
Як зазначалося під час круглого столу, проблема нестатутних відносин не є суто військовою, а здебільшого породжена суспільством. Це і вплив кримінальної субкультури, і соціальна невизначеність, і низький рівень освіченості кандидатів на військову службу тощо.
Щоби уберегти військові колективи від сплесків нестатутних взаємовідносин військовими комісаріатами проводиться більш ретельний відбір кандидатів на військову службу, відсіюючи під час психологічного тестування більшість юнаків, які у війську можуть стати потенційними порушниками військової дисципліни.
Кожен випадок порушення статутних норм відстежується та детально розслідується Військовою службою правопорядку ЗС України. Хоча ретельний відбір та покарання винних не є 100% панацеєю від “дідівщини” у військах.
Також наголошувалося, що у якійсь мірі цю проблему вдасться розв’язати із переходом армії на контрактну основу. Однак і тут необхідно буде вирішувати цілий спектр питань, починаючи від удосконалення нормативної бази, зокрема, Статутів Збройних Сил України, розв’язання соціальних проблем військовослужбовців й завершуючи створенням потужних навчальних комплексів, де новачка-контрактника у стислі терміни навчатимуть найнеобхіднішим азам військової справи, а вже потім призначатимуть для проходження військової служби у той чи інший підрозділ.
Важливою є й роль духовенства у боротьбі із нестатутними відносинами в армії. Релігія є доволі сильним важелем впливу на казармених хуліганів. Це ілюструє позитивний досвід роботи представників Центру військового капеланства у військових частинах та із засудженими за нестатутні взаємовідносини.
Звернули увагу учасники круглого столу й на те, що досвід свідчить, що рівень виконання офіцерами та прапорщиками службових обов’язків, відповідальне ставлення до служби – це один з найважливіших факторів, який формує здорову атмосферу у військовому колективі, а відтак і знищує підгрунття для нестатутних відносин
Пристосовуючи це правило до себе, учасники зборів упродовж двох днів удосконалювали теоретичні знання з організації повсякденної діяльності у підрозділах, занять з бойової підготовки. Зокрема, офіцери удосконалювали свої знання з правильної організації з підлеглими занять зі стройової підготовки, вивчення статутів ЗС України, вогневої та фізичної підготовки, занять на військовій техніці тощо. А старшини підрозділів удосконалювали свої знання щодо адміністративно-господарчих функцій: утримання приміщень для розташування підрозділу, виконання ранкових та вечірніх елементів розпорядку дня, порядку обліку та забезпечення майном військовослужбовців, організації лазнево-прального обслуговування.