Цього року форум зібрав близько ста виноробів та виноробних підприємств з п’яти районів Закарпаття, у яких зростає виноград і, традиційно, виробляється вино. Це майже вдвічі більше, ніж торік. Кількість же сортів вина, представлених цього року сягнуло кількох сотень. Адже у кожного винороба свої рецепти, свої секрети і своя родзинка у виробленні цього улюбленого у Закарпатті та поза його межами напою.
Своїми враженнями ділиться голова спілки виноробів Закарпаття, учасник фестивалю Олександр Ковач:
«Дуже добре проходить свято. Цього року – надзвичайно потужно. Туристів набагато більше. Виноробів дуже багато представлено. Навіть у порівнянні з минулим роком набагато потужніше. І погода нам вдалася. Дуже гарно.»
Свято і справді вдалося. Народні гуляння на центральній площі Мукачева зібрали протягом лише перших трьох днів близько трьохсот тисяч гостей. За свідченнями виноробів, що представили свої напої на святі, кожному з них вдається продати в середньому близько ста літрів вина на день, а відомі у краї фаворити від виноробства продавали до трьохсот літрів напою щоденно.
Дегустація, продаж, конкурси, виступи народних колективів, вертепи — усе це триває тут з самого ранку до пізнього вечора. І цього року на відвідувачів, як завжди, чекали сюрпризи. Одним з них став новий продукт, представлений одним з провідних виноробних підприємств краю. Це біле напівсолодке вино одержало назву «Софійка» — на честь однієї з доньок Президента України Віктора Ющенка.
Розповідає заслужений винороб України, головний технолог Підприємства Галина Новицька:
«Це нова лінійка. І ось вона починається з білого напівсолодкого «Софійка», потім червоне напівсолодке «Марічка», далі – Мараморош, це гори у нас тут (?), «Червона рута» і «Золотий нарцис» на честь нашої долини нарцисів.»
Пляшку вина «Софійка» його авторами було подаровано Президентові України Віктору Ющенку, який саме перебуває на Закарпатті з робочою поїздкою. Президент відвідав фестиваль у неділю разом зі своїм угорським колегою Ласло Шоймом. Керівників держав вітали колядники з вертепом і подарували високим гостям традиційні закарпатські сувеніри: гуцульські капелюхи-крисані, топірці та шкіряні пояси-череси.
Ватаг колядників: «Щиро вітаєме вас, панове президенти! Вельмишановні, вельмивисокодостойні гості нашого свята. Ми раді вас вітати на цьому всенародному святі червеного вина. Дякуючи вам, ми хочемо вам вручити символічні пордарунки від усіх колядників Закарпаття.»
Відвідувачі фестивалю не приховували піднесеного настрою і охоче ділилися враженнями, заради яких їхали сюди навіть зі Східної України і з-за кордону. Одним з чинників, що змусили поціновувачів вина пуститися у неблизьку подорож до Мукачева була можливість придбати на фестивалі унікальні вина, які не представлені у крамницях через дорожнечу ліцензій на гуртову торгівлю вином. Дрібні винороби, що виробляють вина не мільйонами декалітрів, а діжечку-дві — лише на подібних фестивалях можуть донести власну продукцію до споживача. Заради цього і їдуть щороку до Мукачева любителі малотиражних домашніх вин.
Гостя фестивалю: «Я кожного року приїжджаю. Мені дуже подобається те, що тут виставляють вина, які зазвичай не можна купити в магазині. Наприклад бобовищанські вина або вина фірми «Леанка» вже не бувають у роздрібному продажу через дуже дорогі ліцензії. Їздити до них на підприємства далеко, дорого. А тут можна прийти, купити дешевше вино у чисті пластикові пляшки. Я вже купила вино «Софійка», яке назване на честь доньки Президента. Була здивована. Можна ж собі дозволити під старий Новиій рік?»
Про Закарпатське вино знають вже і далеко за кордонами України. Про це засвідчив і мешканець відомого своїми винами села Бобовище, гарячий футбольний уболівальник, офіційний талісман футбольного клубу «Динамо» (Київ), як він сам себе зве – суперфан Віктор Сідун. Адже він пригощав на міжнародних футбольних матчах закордонних футболістів саме бобовищанським вином, про що і розповідає сам:
«Я приносив на матчі Ліги Чемпіонів і спортсмени дали високу оцінку цим винам. Гравці, які пробували закарпатське бобовищанське вино – пробував сам Франц Бекенбауер, коли я мав з ним зустріч, як «Баварія» мюнхенська була, казали: чудове вино, «супервайн».
Отже, закарпатське вино знають і за кордоном, як знають і фестиваль «Червоне вино», який має шанси стати міжнародним. Участю у ньому зацікавилися винороби країн колишньої Югославії та Угорщини. Потрібно лише вирішити питання перевезення через кордон вин, які, ймовірно візьмуть участь вже у наступному фестивалі «Червоне вино» у Мукачеві.