Угорська громада Києва виступає проти будь-яких закликів до утворення автономії в Закарпатті та порушення територіальної цілісності України.
Про це заявив заступник голови Київського товариства угорців Тібор Томпа в ефірі Еспресо.TV.
Організаторів акції "Самовизначення для Закарпаття", проведення якої заплановано біля українського псоольства в Будапешті, він назвав "людьми, які не мають ніякого відношення до переважної більшості мешканців Угорщині".
"На жаль, є такі марґінали, які хочуть привернути до себе увагу", - наголосив він.
Разом з тим, Томпа ввадає, що у Закарпатті немає угорського сепаратизму й про нього навіть не може йти мова.
"І я від свого імені приношу вибачення перед Україною, тому що ні про яку автономізацію, навіть не хочу це слово вимовляти, ні про який сепаратизм мова йти не може. Закарпаття є і буде українським. На жаль, тут є певні непорозуміння, але я вважаю, що українці та угорці можуть спати спокійно. Це не те що загроза, це маргінальський "випендрьож", - запевнив заступник голови Київського товариства угорців.
Він уточнив, що йдеться виключно про окремі заяви "декількох маргіналів з-поміж угорців Угорщини".
"Політиканство і то краще, це ще гірше політиканства", - додав Томпа.
Міністерство закордонних справ Угорщини повідомило українському посольству про акцію 13 жовтня під гаслом "Самовизначення для Закарпаття".
Організатором акції виступила угорська право-радикальна партія "Йоббік", яка перебуває в опозиції до уряду.
До 2014 року на території Закарпатської області діяла офіційна приймальня депутата Європарламенту від "Йоббіка", але її закрили через радикальні висловлювання у тому числі й про те, що Закарпаття має бути в складі Угорщини. Приймальню закрили рішенням суду за поданням СБУ.
Еспресо
Віталій Грегор 2017-10-13 / 22:56:52
Ось вам закарпатські угорці і істинна правда від Київського товариства угорців, а не та пропаганда пропропутінського уряду Угорщини, що вам нав'язують їх політики через їх Йоббік-канали
Іван Ющук 2017-10-13 / 04:40:54
Самозадоволена Європа й амбітна хортистська Угорщина перш, ніж сікатися до України, хай прочитають свої ж європейські закони.
У Рамковій Конвенції про захист національних меншин в статті 14 записано: “У місцевостях, де традиційно проживають особи, які належать до національних меншин, або де вони становлять значну частину населення, сторони, у разі достатньої необхідності, намагаються забезпечити, по можливості та в рамках своїх освітніх систем, особам, які належать до цих меншин, належні умови для викладання мови відповідної меншини або навчання цією мовою”.
Тут, по-перше, нема ніякої категоричності: “намагаються”, а не зобов’язані; “по можливості”, а не на шкоду собі; “в рамках своїх освітніх систем”, а не кимось нав’язаних; “викладання або навчання”, а не “і навчання”. По-друге, застерігається, що це має здійснюватися “без шкоди для вивчення офіційної мови або викладання цією мовою”. І в коментарях до цієї статті уточнюється: “оскільки знання офіційної мови є одним із чинників соціальної злагоди та єдності”.
Таке саме застереження міститься і в Європейській Хартії про регіональні мови і мови меншин (правильний переклад назви: “про місцеві або малопоширені мови”), в преамбулі якої сказано: “Захист і розвиток регіональних мов або мов меншин не повинні проводитися на шкоду офіційним мовам і необхідності вивчати їх”.
Ще раніше в статті 5 Конвенції про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 14 грудня 1960 року, законодавець гарантує особам, що належать до національних меншин, право вести власну освітню роботу, використовувати чи викладати свою мову, але також за умови, “що здійснення цього права не перешкоджає особам, які належать до меншин, розуміти культуру і мову всього колективу і брати участь в його діяльності і що воно не підриває суверенітет країни”.
Досі і державна мова, і суверенітет України в школах з національною мовою навчання повністю ігнорувалися, насаджувався сепаратизм як на сході (в Донбасі), так і на заході (на Закарпатті). У Законі “Про освіту” ця несправедливість щодо Української держави якоюсь мірою усунена. І на це Україна, як незалежна держава, має повне право.