Зацікавився французьким делікатесом підприємець чотири роки тому. Друзі привезли йому на пробу з-за кордону. Спочатку вагався, бо страва нетипова для України. Але ризикнув і був вражений. Вирішив дізнатися про молюсків більше. І вже невдовзі самотужки почав їх вирощувати. Закупив вид середземноморських і утримував їх в окремій кімнаті. У закритому приміщенні він міг регулювати температуру, що є важливим для життєздатності равликів. Зараз же у Михайла їх близько 120 тисяч. Живуть вони на вулиці. Не люблять денне світло – тому ховаються під спеціальними щитами. Ці молюски повністю вегетаріанці, годують їх травою та кормами рослинного походження. Вони полюбляють вологість. Вибираються зі своєї мушлі тільки після дощу. Оскільки на Закарпатті немає щоденних злив, Михайло створив спеціальну систему поливу.
Михайло ДЕМ’ЯН, фермер
Такі собі комуналки. Внизу спальня. Зверху в них столова получається. Тому що зверху на щит ми їм кидаємо корм. Докормлюєм їх спеціальним кормом. Ви їх можете наблюдати. От так вони переховуються від спеки. Цілий день вони тут перебувають, щоб сонце їх не попалило. А вже вночі вони вилазять собі їсти.
Равликівництво в Україні ще не досить поширене. Тому усі знання щодо їх догляду та утримуванню Михайлові довелося здобувати за кордоном, у країнах Європи. Побував на фермах Польщі, Румунії, Молдови та Кіпру. Один день навчання там коштує близько 100 євро.
Михайло ДЕМ’ЯН, фермер
Спочатку теорія, а потім уже практика на фермі. Обходили ферму, показували, що там, як там. Які процеси відбуваються, на що треба звертати увагу. Впринципі підхід взагалі треба мати такий нестандартний. Того що стандартний підхід можна приміняти наприклад у розведенні свиней, курей овець. З равликом усе набагато складніше. У першу чергу через його розміри.
Ці равлики виростають до необхідних розмірів за один рік. І уже цієї осені Михайло планує реалізовувати свою першу продукцію на ринках Європи. Там, за його словами, великий попит на такий делікатес. В Україні це дороге задоволення. Кілограм напівфабрикату коштує 950 гривень. Тому за рік їх споживають тільки до 10 тонн. Тим часом, як у Франції – приблизно 25 тисяч тонн. Також у всіх країнах ЄС, окрім Мальти та Криту, збір природних равликів заборонений. Тому фермери та продавці неабияк зацікавлені у їх купівлі тут.
Михайло ДЕМ’ЯН, фермер
Європа взагалі до любого продукту ставиться дуже прискіпливо. Потрібно пройти усі процедури, щоб можна було експортувати з України. А потім уже кінцевий покупець він проводить у себе ряд дослідже6нь, чи відповідає дійсно наш равлик європейським нормам.
На фермі є можливість і скуштувати равликів. Готують їх за різними рецептами, більшість з яких запозичені від європейських колег. М’ясо молюска специфічне на смак. У кожного викликає свої асоціації.
Михайло ДЕМ’ЯН, фермер
Цей рецепт, наприклад, це равлик по-бургундськи. Класичний рецепт. Не стали нічого вигадувати. Цей зелененький називається равлик Шафрано. Саме основне тут це равлик і спеція шафран. А це вже равлик по-закарпатськи. З сиром і творогом.
Равликова ферма – це щось нове і незвичне для Закарпаття. Та уже встигла стати однією із родзинкок краю. Туристи приїздять сюди, аби бодай подивитися та скуштувати французький делікатес.