Традиційно у березні проводиться місячник боротьби з туберкульозом (24 березня-Міжнародний день боротьби з туберкульозом), метою якого є привернення уваги спільноти до цієї страшної недуги. Для України це надзвичайно актуально, адже в нас має місце епідемія туберкульозу, яка реєструється з 1993 року. Це означає, що більше 1% населення України хворіє на цю недугу, зокрема і діти.
У результаті на сьогодні маємо таку картину:
1. епідемія однієї з найнебезпечніших інфекцій продовжується;
2. зростання стійких до лікарських препаратів форм туберкульозу (у 20% дітей)
3. ріст дитячої і підліткової захворюваності на туберкульоз (так по м.Ужгороду за 2016 р. – у 2 рази)
4. за останні 2 роки, в зв’язку з перебоями у медичних закладах протитуберкульозної вакцини БЦЖ, маємо велику кількість небецежованих дітей 1-го року життя – на початок 2017 р. це 800 дітей по м.Ужгороду;
5. небецежовані діти почали хворіти на туберкульоз частіше (по м.Ужгороду – 4 дітей, і це вперше за 25 років.
6. зросла кількість дітей, інфікованих туберкульозом, що виявляється при проведенні щорічної проби Манту.
7. зросла кількість батьків, які відмовляються від щеплення БЦЖ та туберкулінодіагностики.
Загальновідомо, що легше попередити хворобу, ніж лікувати , особливо, якщо ця хвороба – туберкульоз. На жаль, сьогодні рівень дитячої захворюваності на туберкульоз зростає, тоді як рівень медичної грамотності батьків падає. Запускається інформацію про шкоду вакцинації і люди з задоволенням у це вірять. Хоча варто було б поцікавитися темою докладніше.
Як попередити захворювання на туберкульоз серед дітей та підлітків?
Насамперед – вакцинувати дитину від туберкульозу (зробити ще у пологовому будинку БЦЖ на 3-5 день від народження. Якщо ж у дитини є протипокази, то при їх усуненні – вакцинувати дитину в умовах сімейної амбулаторії, звернувшись до лікаря. Ефективність проведеного щеплення оцінюється формуванням через 6-9 місяців на місці введення БЦЖ рубчика. Якщо рубчик за цей період не сформувався,потрібно готувати дитину до повторного щеплення, яке робиться тільки при негативній реакції Манту.
Вважається, що БЦЖ може захистити організм дитини від захворювання на туберкульоз у 80%. Якщо дитина перебуває у небезпечному середовищі (контактує з хворим на туберкульоз), то захворювання на туберкульоз проходить у вигляді так званих «малих» форм, які легше лікуються та не дають серйозних ускладнень (смертності та інвалідності).
Ефективна вакцинація (наявність рубчика БЦЖ) захищає організм дитини протягом 5-7 років. Протягом цього періоду реакція Манту є вкрай важлива і повинна робитися щорічно (щороку розміри папули мають зменшуватись і потім ставати від’ємними). У 7 років дітям, у яких реакціція Манту від’ємна, необхідно зробити ревакцинацію,а ще через 7 років – ще одну. Таким чином, в ідеалі, на порозі дорослого життя дитина повинна мати три щеплення від туберкульозу, але, на жаль, за роки епідемії в 14-річному віці діти вже інфіковані туберкульозом, про що свідчить позтитвна реакція Манту.
Тепер трохи детальніше про пробу Манту, навколо якої роками точиться багато дискусій. Робити чи не робити? Шкідлива чи ні?
Туберкулінова проба, або загальновідома проба Манту, не дивлячись на економічні труднощі, здійснюється усім дітям і, обов’язково, у віці 4-14 років. Для чого?
Масова туберкулінодіагностика має на меті:
1. Раннє виявлення туберкульозу, зокрема на стадії латентної туберкульозної інфекції (туб віраж);
2. відбір контингентів для ревакцинації БЦЖ;
Реакція Манту здійснюється за допомогою туберкуліну дітям з діагностичною метою. Це не щеплення. Туберкулін не містить туберкульозної палочки. Туберкулін - це складне сполучення, що включає туберкулінопротеїни, полісахариди, ліпідні фракції та продукти життєдіяльності мікобактерій. Також до складу туберкуліна входять стабілізуючі речовини, які є складовою частиною будь-якого медичного препарату, але в такій малій кількості, що можна говорити про можливі ускладнення у вигляді алергічних реакцій. Проба Манту повинна проводитись здоровим дітям, а дітям-алергетикам – в період ремісії. При дотриманні цих положень ніяких побічних реакцій не виникає.
Таким чином, реакція Манту є дійсно вірним способом відслідковувати ризики захворювання на туберкульоз у дитини. При відповідальному підході проба Манту не несе в собі ніякої небезпеки і допоможе контролювати захворювання.
Не можна забувати, що стовідсоткового захисту від туберкульозу не існує, палички Коха дуже живучі. Хворі на туберкульоз далеко не завжди звертаються до лікаря і тим більше – не намагаються убезпечити оточуючих. Захист своєї дитини від цього захворювання – це щеплення БЦЖ і регулярний контроль за допомогою проби Манту. При підозрі інфікування туберкульозу (наростання розміру папули або поява вперше позитивної реакції Манту)необхідно проконсультуватись у фтизіатра.
Міський фтизіопедіатр М.Маркуш
Міський фтизіатр В.Берестовська