У зверненні, адресованому президенту, прем'єру, спікеру ВР, голові Закарпатської ОДА та низці нардепів, активісти просять заборонити проведення так званого «Міжнародного конкурсу різників» (угорською – «Mezőgecsei Nemzetközi Böllérverseny», або ж Disznótor, буквально – «Свинячі поминки»), що проводиться наприкінці січня у с. Геча Берегівського району Закарпатської області України.
Як зазначено у звереннні, його адресанти,"глибоко обурені, що подібний «Фестиваль поминок» взагалі є можливим у сучасному європейському суспільстві, й абсолютно впевнені, що подібним атавізмам немає місця у XXI сторіччі".
Організаторів традиційного для Закарпаття фестивалю, що має на меті вшанування давньої та важкої професії різника, автори звернення називають "ділками" і висловлюють застереження, що "найстрашнішим аспектом цього дійства є те, що воно може завдати непоправної шкоди психіці дітей та підлітків – останні у публічному місці можуть побачити таке, що звичайно спостерігають лиш професійні різники – у приміщеннях бійні. За статистикою відомо, що у значного відсотка забійників нерви врешті не витримують: в кращому випадку йдуть самі, в гіршому – потрапляють в лікарню із психічним захворюванням; у середовищі тих, хто залишається, надзвичайно поширений алкоголізм. Звісно, для того, щоб зламати дорослу людину, ще потрібний якийсь час, але у юному віці достатньо й одного випадку – отриманої травми вистачить на все життя".
У своєму зверненні активісти вимагають призначити розслідування дотримання Законодавства України та визнаних міжнародних правових норм, основ суспільної моралі та порядку на минулих «Міжнародних конкурсах різників» у с. Геча та інших подібних заходах із залученням експертів – фахівців у галузі права, етики, психології, екології, медицини; на час розслідування накласти заборону на проведення таких заходів (зокрема, найближчого «Фестивалю поминок» у с. Геча, що анонсується 30 січня 2017 року); на законодавчому рівні заборонити проведення та рекламу публічних вбивств тварин на розважальних, спортивних та гастрономічних заходах, а також змагань та конкурсів (у тому числі й непублічних), що передбачають вбивство тварин.
З повним текстом звернення, підписаного як від "активістів захисту тварин та небайдужих громадян", можна ознайомитися у тематичній групі "Зупинити вбивства свиней на Закарпатті" в соцмережі Фейсбук.
Як повідомляло Закарпаття онлайн, фестиваль гентешів, призначений спочатку на 31 січня, а відтак опинившись під загрозою зриву, таки відбудеться 11лютого. Торік зоозахисники та вегани так само протестували проти проведення фесту й навіть завітали на захід із тематичними плакатами. А незадовго до цього активісти ще й передали в посольство Угорщини петицію з понад 2,6 тис підписами проти фестивалю гентешів на Закарпатті.
Byby 2017-04-10 / 07:13:40
Давайте говорити чесно ...що це дійство неможна називати словом фестив аль...якщо воно проводиться посеред поля в абсолютно антисанітарних умовах .
А зріст професійнойі майстерності набувається практикою а не участю раз в рік в такому свинстві.
І чого тоді хуни не проводять його в себе...бояться крику на всю європу...чи тому що такі високо культурні...тому в них неможна , а в нас все що загодно.
до Костя 2017-02-01 / 12:38:13
вся проблема в тому, що "злам психіки" уже відбувся - у всіх тих "ботанів"! Коли коту нема що робити, то що він робить? Правильно - лиже всім відомі місця! Якби вони не виклали це "звернення" - хто б про них знав? А так - герої дня (хоч і сумнівні герої, бо нормальні люди з них лиш посміються)!
Кость 2017-02-01 / 06:23:08
Так чи іначе, але свиней треба час від часу різати, і найліпше якщо це будуть робити справжні фахівці, яким для росту майстерності і потрібні такі фестивалі. Не розумію, для чого ботани так відверто брешуть про "злам психіки" різників - в їхніх заявах вже є підстава для кримінального переслідування заявників. Звісно, для всіх професій треба мати відповідний хист, і якщо ботан піде забійником, то його психіка буде швидко пошкоджена. Але ж різник не забійник, це висококваліфікований фахівець, частіше за все спадкоємний, з відповідним складом психіки. Єдине, що треба вимагати від організаторів фестивалю, так це проводити його на закритій території та вішати на вході попередження, про можливе психічно-етичне травмування.