Доля 10 українських родин в закарпатському Берегові залежить від волі підданого Угорщини

Історично склалося, що Закарпаття — багатонаціональний регіон. Тут у мирі з українцями проживає чимало громад різних національностей. Всі вони користуються правами і благами, які гарантує їм українська Конституція й законодавство загалом. Однак є на Закарпатті куточок, де нацменшиною можна легко назвати самих українців. Мова йде про мешканців будинків №№ 6 та 6. 1 по вулиці Ференца Ракоці, що в Берегові. Уже 13 років поспіль ці будинки разом з десятьма сім'ями громадян України належать Приходській раді угорськомов-ної римо-католицької громади міста Берегова.

Доля 10 українських родин в закарпатському Берегові залежить від волі підданого Угорщини

Отож, з 1994 року мешканці згаданих будинків без дозволу громадянина Угорщини, настоятеля храму Бейли Боганя не можуть оформити ні субсидії, ні шлюб, ні свідоцтво про народження чи смерть. Дійшло навіть до абсурду: за наказом церкви, українці змушені були вносити квартплату на рахунки... храму... У цій непростій ситуації спробував розібратися наш кореспондент.

"БІЗНЕС" НА КВАРТПЛАТІ

Вулиця Ференца Ракоці — одна з центральних у Берегові, єдиному закарпатському райцентрі, де проживає 75% угорців. Тут в історичній частині міста, де щільно один до одного туляться магазини, кав'ярні та офіси, кожен квадратний метр — на вагу золота... Будинки №№ 6 та 6/1 розташовані за кілька метрів від величного римо-католицького храму. За версією попередніх настоятелів церкви, ці дві споруди, і не тільки вони до 1945 року належали релігійній римсько-католицькій общині. А з приходом у наш край радянської влади приміщення були відібрані в церкви і віддані під профтехучилище та житло для його працівників. Часи змінилися, і священнослужителі вирішили повернути собі втрачене. Щоправда, не попередивши перед тим мешканців згаданих будинків. Так ще у 1994 році рішенням райвиконкому, без «добра» облради будинки №№ 6 та 6/1, поліклініка та приміщення школи були передані у власність релігійної громади. — Я проживаю у цьому будинку з 1955 року, — розповідає Іван Кобаль, перший секретар Берегівського райкому СПУ. У 60-х роках споруду від ПТУ передали на баланс ЖРЕРу. Але з того часу, як його віддали у власність римсько-католицької угорської громади, моє життя і життя ще дев'яти сімей різко змінилося, стало нестерпним. Зараз ми почуваємося чужими у своїй оселі, майже бомжами...

Ще одна мешканка проблемного будинку Галина Бідіяк пригадала, як у тому ж 1994 році на самий Старий Новий рік до її оселі від імені римсько-католицької церкви увірвалися троє здорованів і заявили, що віднині жінка мусить перераховувати квартплату на рахунок храму. А вже у 1995 році всю паспортну документацію про мешканців двох будинків було передано церкві. З того часу всі дії, пов'язані з пропискою та випискою жителі були змушені узгоджувати з храмівниками.

"ЦЕ ВСЕ — УГОРСЬКЕ..."

Однак церкві цього було замало. У 2001 році римсько-католицький храм і, відповідно, общину міста Берегова очолив громадянин Угорщини Бейло Богань. А вже через рік він же ініціює позов до суду на мешканців будинків №№ 6 та 6/1 з вимогою їх відселення. Минуло п'ять років. За цей час справа встигла дійти до Верховного Суду України. Останній відмовив у задоволенні вимог приходської римсько-католицької громади Берегова і зобов'язав міську раду розпочати роботу з виготовлення документації на приватизацію квартир для всіх мешканців будинків №№ 6 та 6/1 або знайти людям інші помешкання. Міськрада зволікала. За цей час церква встигла черговий раз подати до суду. Справа проблемних будинків знову опинилася у Верховному Суді.

Паралельно підданий Угорщини Бейло Богань про будинки, де мешкає вже менше 10 сімей (у квартиру № 1 після смерті її мешканця святий отець без усіляких докорів совісті заселив храмову орга-ністку), сміливо заявляє: «Це все — угорське. Тут не буде й ноги українця. Я за всяку ціну виселю цих людей». Такими словами служитель Господній отець Бейла розпочинає і закінчує проповідь у храмі, розповідає Іван Кобаль. А нещодавно, за словами Івана Андрійовича, на прохання дозволити на зиму провести до осель газ Бейла Богань категорично відмовив мешканцям. І додав: «Якщо у вас буде газ, то вас буде важче звідси виселити. Тому грійтеся, як хочете». Ще один літній мешканець будинку №6 майже місяць ходив до отця Беи-ли,яка той дозволяв зрізати гілку зі старезного каштану, котра нависала над дахом його помешкання. Священнослужитель спочатку відмовив, а потім запросив за таку послугу 25 тисяч форинтів (це становить близько 725 грн), У дідуся, котрий отримує мізерну пенсію, таких грошей не було. За місяць-два гілка вагою майже з тонну впала й проломила стріху. Ремонт обійшовся літньому чоловікові у кілька пенсій...

ДЕСЯТА ЗАПОВІДЬ...

Після бесіди з мешканцями обох будинків ми вирішили поспілкуватися і з самим Бейлою Боганем. Запросивши з собою перекладача, йдемо до резиденції настоятеля. Відчинивши величезні залізні ворота, натрапляємо на ще одні. За ними — помешкання отця Боганя. За площею вони такі ж, як і всі разом узяті оселі мешканців будинку №6. Почувши про мету нашого візиту, священик знітився і сказав, що не розуміє ні української, ні російської мови. Потім, витримавши паузу, сказав перекладачу, що не має часу на всіляких кореспондентів, бо, мовляв, іде на похорон. Просимо всього п'ять хвилин на одне запитання. Отець каже, що він — «вірнопідданий Угорщини», тому не втручається у справи, у тому числі и політику українців. Ми, у свою чергу, намагаємося пояснити йому, що він уже втрутився у справи українців з будинку №6 по вулиці Ференца Ра-коці. Тож запитуємо, як пан отець планує виходити з цієї ситуації. У відповідь Бейло Богань показав нам на годинник (мовляв, немає часу) і розбірливою російською мовою продиктував номер свого адвоката. От і вся бесіда... Для повного вивчення ситуації з проблемними будинками вирішуємо навідатися й до Берегівської міської ради. Секретар мерії Гейза Товт розповів, що будинки, за інформацією, яку він має, ще у 19 столітті належали церкві. Потім їх було відібрано радянською владою, а у 1994 році знову повернуто храму. Разом із жителями. Тоді рада дала «добро» на те, щоб мешканці сплачували квартплату церкві. Через кілька років мав місце припис Берегівського міського прокурора про незаконність передачі і про зобов'язання ради підшукати людям житло. Однак ніхто з тодішньої мерії так і не спромігся знайти мешканцям будинків №№ 6 та 6/1 інших осель.

— У цій ситуації я не бачу ні правих, ні неправих, — підсумовує Гейза Товт. Я уже пробував стати на бік людей. Тепер я — ворог величезної римсько-католицької громади Берегова. Наразі ж ми не можемо вчиняти з будинком жодних дій (у тому числі й дозволити провести туди газ), оскільки він поки є у власності церкви, якаяя вирішує свою правоту в суді.

А в той час, як міська влада «не маже вчиняти жодних дій», отець Богань на будинок №6 по вулиці Ференца Ракоці як на свою власність повісив грзмовистий плакат українською та угорською мовами «Не жадай дому ближнього свого... (десята заповіпь). А для повного психологічного впливу на мешканцю проблемних будинків, щонеділі після згаданих проповідей, отець Богань виводить свою паству на двір. Люди, взявшись за руки, утворюють живе коло і починають молитися аби сім’ї мешканців обох будинків залишили свої домівки...

Павло Білецький, "Чиста політика"
11 грудня 2007р.

Теги:

Коментарі

турист 11.12.2007 / 12:57:00
Венгри явно бачать Берегівщину своєю територією. Спочатку отруюють людей преміксом, тепер відбирають домівки.На українській території командує громадянин Венгрії! На райдержадміністрації - 2 прапори! Куди ми йдемо!?

НОВИНИ: Соціо

17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
18:00
/ 1
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
» Всі новини