З червня ц.р. підполковник Василь КОРСАК очолює інспекцію особового складу відділу роботи з персоналом УМВС. Разом з дружиною Оксаною /теж працівницею міліції/ виховують сина Олександра. Він ще маленький - на Різдво йому чотири рочки стукне, але як виросте, то, можливо, також піде стежкою батьків, продовжить сімейну міліцейську династію. А поки що батько чекає, коли і як проявляться у синові його таланти -- колись Василь Іванович непогано малював і грав на гітарі...
МИ - ЗА ЧИСТОТУ МІЛІЦЕЙСЬКИХ РЯДІВ
- Василю Івановичу, в інспекції особового складу ви не новачок. Що це за служба така?
- Якщо коротко, то наша інспекція покликана сприяти зміцненню законності в міліцейських рядах. Правду кажуть, що в сім'ї -- не без виродка... І в міліції трапляються перевертні в погонах. Тільки цього року проти співробітників закарпатської міліції порушено 20 кримінальних справ, кілька з них, до речі, -- за матеріалами нашої інспекції. Є й "дрібніші" порушення, скоєні випадково...
В інспекції служать 9 офіцерів. Вони залучаються до проведення службових розслідувань у випадках порушень законності, вчинених керівниками органів внутрішніх справ та служб УМВС; дорожньо-транспортних пригод, скоєних працівниками органів внутрішніх справ, якщо при цьому загинули люди; застосування працівниками ОВС вогнепальної зброї, якщо при цьому є поранені чи загиблі; скоєнні злочинів працівниками органів внутрішніх справ, корупції; самогубства та загибелі працівників; поранення працівників і т.д.
У всіх інших випадках порушень службові розслідування проводять посадові особи відповідних служб ОВС, працівниками яких допущено порушення.
-- До речі, розслідуванням порушень, допущених міліцінерами, проводить і відділ внутрішньої безпеки. Яка принципова різниця між цим підрозділом і вашою службою?
-- Відділ внутрішньої безпеки (ВВБ) -- оперативна служба, а наша інспекція -- ні. Ми працюємо, так би мовити, за фактом: провинився якийсь міліціонер -- і ми починаємо розбиратися. ВВБ може спрацювати й на випередження, застосовуючи при цьому різні оперативні засоби. Але ми робимо спільну роботу, дбаємо про чистоту міліцейських рядів. Правда, кожен по-своєму...
-- Пане підполковнику, ще не так давно ВВБ і ваша інспекція були єдиним цілим. І ось вас роз'єднали. Чому?
-- Це був своєрідний експеримент, який, очевидно, не виправдав очікувань. І тривав він якихось два роки. Взагалі ж наші служби завжди функціонували порізно, але, як кажуть, діяли в одному напрямку.
-- Які засади, по-вашому, переважають у роботі інспекції - каральні чи виховні?
-- Гадаю, і ті, й інші досить відчутні. Взагалі-то й покарання виховує, хоча воно й не є нашою самоціллю. До кожного випадку підходимо диференційовано, стараючись, аби він мав виховний ефект, тобто застеріг інших від подібних негативних вчинків.
ПОКАРАНІ ЗДЕБІЛЬШОГО БЕРУТЬСЯ ЗА РОЗУМ…
- Чи багатьох порушників у погонах вдалося скерувати на шлях істинний?
-- Чимало. Люди дорожать роботою в міліції, тому здебільшого роблять правильні висновки. Більшість покараних розуміє, що їм довелось відповідати через свою ж провину, отож надалі стараються не "грішити". Бо наступним покаранням може стати вже більш суворе, наприклад, пониження в посаді чи звільнення з ОВС.
До речі, цього року з міліції за негативними мотивами звільнено 18 працівників - майже 15 відсотків від загальної кількості звільнених. До дисциплінарної відповідальності притягнуто 659 працівників. Засуджено трьох колишніх працівників органів внутрішніх справ.
-- У народі часто мовиться про корупцію в міліції…
-- Цю проблему ми також тримаємо у полі зору. Цьогоріч складено 6 протоколів про корупцію. За двома протоколами суди прийняли рішення про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Один протокол закритий за відсутністю адмінпорушення. Корупційні діяння допустили співробітники Тячівського і Виноградівського райвідділів, Ужгородськго міськвідділу УМВС. Це -- працівники служби дільничних інспекторів, патрульноїх служби та БНОН.
-- Де берете інформацію?
-- Джерела різні: скарги і заяви громадян, повідомлення в ЗМІ, прийоми керівництва УМВС, "Телефон довіри", різні профілактичні заходи і службові розслідування… Інколи й керівництво інформацію підкидає. До речі, анонімні повідомлення не розглядаємо.
-- А чи можуть звертатися в інспекцію працівники міліції, і з яких питань?
-- Працівники ОВС звертаються до нас здебільшого з питань отримання тілесних ушкоджень. Ми робимо висновок: працівник отримав тілесне ушкодження під час виконання службових обов'язків чи ні. Це має значення під час нарахування пенсії. Трапляється, звертаються і щодо неправомірних дій цивільних осіб щодо працівників міліції.
До слова, цього року під час виконання службових обов'язків тілесні ушкодження отримали 15 працівників ОВС, 11 з них -- під час охорони громадського порядку і 4 -- у боротьбі зі злочинністю. Два працівники міліції загинули, один з них - під час виконання службових обов'язків.
НА ЩО НАЙБІЛЬШЕ НАРІКАЮТЬ ГРОМАДЯНИ?
-- Василю Івановичу, якими проблемами найчастіше доводиться займатися інспекції?
-- Найбільше нарікань від громадян надходить на грубість працівників міліції, їхнє небажання вникнути у проблему людини, поспішність під час розгляду заяви… Займаємося й порушеннями транспортної дисципліни: керування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, використання службового транспорту не за призначенням і т.д. Цьогоріч, приміром, вже розглянуто сім фактів появи сп'янілих міліціонерів за кермом, 13 ДТП -- з участю працівників ОВС, а 9 -- з їх вини.
-- З якими міліцейськими службами найтісніше взаємодієте?
-- З ВВБ та ДАІ.
-- Які цьогорічні кримінальні справи порушені за матеріалами вашої інспекції? Будь ласка, приклади…
-- В Ужгороді, скажімо, на штрафмайданчик міськвідділу УМВС була поставлена автомашина. Прийшовши за нею, господар констатував, що з салону зникли радіоприймач, деякі деталі панелі тощо. Як з'ясувалося, авто поставили не на штрафмайданчик, а біля нього. От його й "розкурочили". Проти винного працівника міськвідділу порушено кримінальну справу. А на Виноградівщині хуліганські дії вчинив один з працівників районної міліції. Його звільнено з органів внутрішніх справ. Порушено кримінальну справу.
-- Кого з підлеглих ви відзначили б?
-- У нас всі заслуговують доброго слова. Але серед найдосвідченіших і найнадійніших назвав би Михайла Поремчука, В'ячеслава Галєєва, Тетяну Фешко, Івана Лучку…
-- Василю Івановичу, чи побоюються вас і ваших колег в інших міліцейських підрозділах?
-- Тим, хто не порушує закон, нас нічого боятися. А ті, хто схильний до правопорушень, нехай бояться. Може, це застереже їх від протиправних вчинків…
-- Спасибі за розмову.