Для багатьох з них великою проблемою нині залишається відсутність пандусів у нашому місті. Обласний центр майже не адаптований до подорожей людей на візках.
— Перші два пандуси в Ужгороді були встановлені ще у 1936 році минулого століття, — розповідає головний архітектор області Василь Коблик. - Тоді, коли збудували облдержадміністрацію. У наш час здебільшого ставлять шевелери або поручні, тобто металеві конструкції біля сходів. У великих же містах, та-
ких, як Київ, будують підйомні площадки, але в Ужгороді поки що такого немає.
У генеральних планах нових мікрорайонів в обласному центрі, які проектуються, за словами Василя Коблика, будуть пішохідні до-ріжки-переходи для інвалідів-ко-лясочників. Але це все лише у планах. У старих мікрорайонах Ужгорода, де йде реконструкція, каже він, виникає проблема. Бо тут через вузькі тротуари практично немає вільного місця для встановлення пандусів біля будинків, магазинчиків, ресторанів.
Цікаво, що перший пандус за часів незалежності України в Ужгороді було встановлено біля входу в універмаг «Україна», повідомили в Закарпатському обласному центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Потім вони почали з'являтися біля банківських установ, аптек, супермаркетів. Василь Коблик зауважує, що обласною службою Укрінвестекспертизи не надаються позитивні висновки розгляду інвестиційних проектів, а інспекцією ДАБК дозволи на ведення будівельних робіт на цих об'єктах, якщо в них не передбачені заходи щодо безперешкодного доступу до них людей з обмеженими фізичними можливостями. До слова, пандуси за два тижні повинні обла-штувати в усіх держустановах нашої області, стверджує Василь Иосифович. Бо всіх голів райдержадміністрацій, мерів міст та керівників державних установ нашої області зобов'язали впродовж двох тижнів облаштувати приміщення, аби туди могли дістатися інваліди, зокрема колясочники. Для цього вони вже отримали всю необхідну технічну документацію щодо вимог, яких слід дотримуватися при спорудженні пандусів.
За пандуси треба боротися! Наприклад, зібратися кільком людям з особливими потребами на візках перед будівлею без пандуса — і вимагати, щоб туди їх підіймали на руках. Надірвуться і поставлять пандус. Це стосується не тільки адміністративних будівель, але і, скажімо, ресторанів. «Я хочу до вас у ресторан — нехай офіціанти несуть мене на руках». Відмовити не посміють. Хоча?..