«У плані висаджування дерев уже цього сезону, маю на увазі весняного, ніякі роботи не будуть проводитися. Якщо будуть відповідні кошти виділені міською радою, продовжимо роботу. Хочу загострити увагу: за останні роки ми дуже мало висаджували дерев, дуже мало. А цієї весни висадили, мабуть, ледь чи не більше за останні 15 років. Плануємо і далі. Новий район плануємо, і центр міста. Всюди є потреба, бо в основному дерева вирізалися, а нічого натомість не саджали. А зараз треба. І ми будемо продовжувати цю роботу на осінь», — розповідає Іван Опаленик, керівник ТОВ «Ужагромікс»
У міській раді повідомляють: наразі висадили понад 500 дерев та 900 кущів троянд, зараз їх регулярно поливають та підживлюють. У департаменті міського господарства є розроблений спільно зі спеціалістами план висадження, кожну рослину вносять у облік.
«Всі дерева і квіти висаджуються згідно із проектами. Ми як підрядна організація проводимо ці роботи. Замовник – департамент міського господарства – приймає у нас ці роботи, проводиться їх обрахунок, кожної штуки саджанця. На жаль, хочу відмітити, що дуже багато непорядочних людей є у нашому місті. Які просто викрадають саджанці. Зокрема, дуже багато троянд викопали на площі Кирила і Мефодія і на кругу Минайському», — каже Іван Опаленик, керівник ТОВ «Ужагромікс».
Дендрологи зазначають: в Ужгороді – м’який і досить гнучкий клімат, тож дерева тут приживаються порівняно легко. Молоді саджанці до їх «вкорінення» щотижня поливають.
«У нас більш проблематичною стає весна. Тому що дуже скоро наступають плюсові температури, після яких можуть вдарити заморозки. Це є досить негативним для рослин. Але ми бачимо, що у нас чудово приживаються, добре себе зарекомендували рослини із різних точок нашої планети, вони себе у нас добре почувають. Нещодавно на біологічний факультет прийшло звернення від міської ради про створення експертної групи по відновленню та підсадці деревних порід, які були тимчасово вилучені або які знаходяться в аварійному стані. У нас на біологічному факультеті була створена ця експертна робоча група. Вона дослідила ці дерева, вулиці (які були в переліку часткової і повної реконструкції). Був зроблений висновок, за яким зараз в основному і працюють тепер фахівці та служби, які виконують підсадку рослин на вулицях нашого міста», — говорить Андрій Сойма, викладач біологічного ф-ту УжНУ, дендролог.
Окрім традиційних сакур, які вже стали родзинкою Ужгорода, цього року висадили акації, катальпи, верби та декоративний мигдаль. Дендрологи застерігають: аби дерева прижилися, необхідно доглядати за саджанцями: удобрювати ґрунт, прополювати клумби, обприскувати рослини від шкідників та регулярно поливати. Адже нові зелені насадження мають не тільки декоративно-естетичну, а й екологічний функцію.
«Тобто це чисте повітря, це захист від прямих сонячних променів влітку, це кисень, це пиловловлення. З іншого боку, хотілося би, аби громадяни, виконуючи ці підсадки незаплановані заздалегідь, консультувалися із фахівцями своєї справи. Тобто приходили, консультувалися, ми завжди готові до питань і порад», — пояснює Андрій Сойма, викладач біологічного ф-ту УжНУ, дендролог.
Ужгородців просять не бути байдужими: самим не шкодити рослинам та застерігати інших від правопорушення. У разі виявлення вандалів, які псують дерева, викопують саджанці чи шкодять землі, повідомляти правоохоронні органи.
УжІнформ