Сьогодні, за добу після голосування депутатського корпусу обласної ради за звернення до центральних органів влади із клопотанням щодо внесення змін до Конституції України, прес-служба Закарпатської облради оприлюднила остаточний текст звернення. Як виявилося, з часу голосування текст відредагували: початково на сайті обласної ради він був в одній редакції, тоді як опублікований нині має дещо інші формулювання. Втім, ключові речі - і згадування референдуму 1 грудня 1991 року, і клопотання щодо самоврядності й понині згадані у зверненні.
Так, коментуючи вчорашнє резонансе голосування в обласні раді за звернення до Києва щодо визнання області самоврядною територією, обласні депутати стверджують: вони не знали достеменно, за що віддають голоси, бо "просто не читали текст звернення, оскільки Закарпатська облрада регулярно приймає такі рішення, але в Києві вдають, що їх не помічають. Тому депутати не надали значення вчорашньому голосуванню, мовляв, все одно в Києві не відреагують", пише видання "Сьогодні". Крім того, виправдовуючись за голоси "за", депутати кажуть: ускладнило розуміння й те, що голосували за звернення пакетом.
"Депутатським нерозумінням" пояснює ситуацію, що склалася, і речник голови ОДА Ярослав Галас. Так, коментуючи журналістам голосування за звернення, прес-секретар Москаля зауважив: "Це було пакетне голосування. Текст самого звернення більшість депутатів просто не читали. Я питав, вони говорили, що просто не знали, що в тексті звернення є згадки про референдум 1991 року. Це було озвучено, як звернення щодо надання більших повноважень місцевим органам самоврядування...". За його словами, всі ці питання обговорювалися одночасно з пакетним голосуванням, в якому одним із пунктів і булj резонанснt звернення.
Тим не менш, виправдання такі все ж не можуть не викликати підозр у їх щирості, бо ж насправді проект звернення був опублікований на офіційному сайті обласної ради ще до сесії та "висів" там ще й під час голосування. Саме в такий спосіб журналісти Закарпаття онлайн і мали нагоду ознайомитися з текстом звернення, в якому початково був і відсил до Майдану, і згадка Революції Гідності, та й загалом використовувалася риторика гасел і "знаків оклику".
Втім, вже ближче до вечора текст звернення на сайті облради замінили: стиль вирівняли, "емоційні розділові знаки" прибрали, апелювання до Майдану та Революції видалили. Зате - залишили і посилання на референдум, і згадування "самоврядного" звернення Закарпаття до Верховної Ради від 1992 року.
Як повідомили Закарпаття онлайн сьогодні у прес-службі облради, на першому пленарному засіданні третьої сесії депутати ухвалили рішення звернутися до керівництва країни, а також до народних депутатів України – вихідців із Закарпатської області для підтримки визначеної законодавчої ініціативи. У надісланому відредагованому документі йдеться: «На двадцять п’ятому році існування сучасної Української держави питання, пов’язані із формуванням та належним нормативним забезпеченням державного устрою зберігають свою гостроту. Крім іншого це стосується і результатів Закарпатського обласного референдуму 1 грудня 1991 року на якому 546 450 виборців Закарпатської області, або 78,6%, віддали свої голоси «за» проголошення Закарпатської області України спеціальною самоврядною територією, як суб’єкта в складі незалежної України. Ще 24 січня 1992 року Закарпатська обласна рада своїм рішенням затвердила і прийняла звернення до Верховної Ради України «Про внесення змін і доповнень до Конституції України», у якому в порядку законодавчої ініціативи звернулась до Верховної Ради України щодо внесення змін та доповнень до Конституції України. Сьогодні громада краю продовжує сподіватися на внесення якісних, глибинних та системних змін до Основного Закону України та інших законів, які мають сприяти досягненню визначеної у чинній Конституції України мети, пов’язаної, зокрема, з прагненням розвивати і зміцнювати незалежну, демократичну, соціальну та правову державу. Стратегією сталого розвитку «Україна – 2020», яка схвалена Указом Президента України від 12 січня 2015 року №5, передбачено реалізацію конституційної реформи, у тому числі в частині децентралізації. Як зазначено у Стратегії, метою політики у сфері децентралізації є відхід від централізованої моделі управління в державі, забезпечення спроможності місцевого самоврядування та побудова ефективної системи територіальної організації влади в Україні, реалізація у повній мірі положень Європейської хартії місцевого самоврядування, принципів субсидіарності, повсюдності і фінансової самодостатності місцевого самоврядування. З огляду на зазначене, Закарпатська обласна рада просить невідкладно внести зміни до Конституції України та законів України з метою відходу від централізованої моделі управління, забезпечення спроможності та широких повноважень місцевого самоврядування, побудови ефективної системи територіальної організації влади в Україні, реалізації у повній мірі положень Європейської хартії місцевого самоврядування, принципів субсидіарності, повсюдності, фінансової та матеріальної самодостатності місцевого самоврядування».
читач 2016-04-07 / 12:07:05
Комусь дуже хочеться зробити русин1в сепаратистами.
До Це я 2016-04-07 / 02:19:14
Сам дебіл.
Це я 2016-04-06 / 21:43:44
Так, дебіли знають одне: "Не пущать!"
"А чому?"
"Бо ні!"
Читав уривок зі звернення, та можу погодитися з кожною наведеною думкою. А згадка про референдум 1992 року є повністю оправданою. Результати того референдуму тодішня влада злочинно проігнорувала. Чому неможна посилатися на нього.
Референдуми є формою безпосереднього волевиявлення громадян, отже, найдемократичнішим проявом народовладдя. У Швейцарії, як одній із найстарішої демократії, за рік можуть проводитися кілька референдумів, і вони мають силу закона.
форестер 2016-04-06 / 17:56:03
Це точно
Українець 2016-04-06 / 17:28:06
Сепаратизм на Закарпатті процвітає із благословіння Порошенка!
влад 2016-04-06 / 15:46:40
Пора кардинальних змін на часі...Нам готують, мабуть, луганський варіант....В Москаля вже досвід є, можливо тому його нам й призначили (????)
Учасник 2016-04-06 / 15:44:28
На жаль в нас не можуть побудувати ні унітарної,ні тим більше федеративної
держави...
Децентралізація ,або самоврядування
справа хороша ,лиш є одна біда ,
катастрофічно низька політична культура ...страшенний дефіцит висококультурних управлінців .
Тотальна зневага до закону .
Причому цю зневагу демонструє сам "київ".
В країні нема головного СПРАВЕДЛИВОСТІ.
Тому дискусії "а як би було ліпше",
видаються якимось смішними...
Копча 2016-04-06 / 14:41:58
Голосували не знаючи за що? Та вони ж дегенерати, масовка котра не звикла думати, вони ж навіть не знають навіщо стали депутатами. На жаль таких більшість у радах усіх рівнів котрі дивляться на команду пахана голосувати ЗА чи ПРОТИ а потім озвучують дебільнувато виправдовуються коли притиснуті до стінки.
форестер 2016-04-06 / 14:27:57
Дебіли
закарпатець 2016-04-06 / 13:06:27
Одні не знали за що голосують, інший пенсіонерів матом криє. Люди, що то робиться ????