Олексій Дума, організатор фестивалю Telemart-2016
Цей фестиваль ми вже проводимо сьомий раз, раніше проводили на інших курортах. Він про те, як люди каталися раніше інакшим способом. Цей спосіб називається телемарк.
Телемарк — специфічний стиль катання, основна відмінність від гірськолижного виду – до лижі кріпиться лише носок черевика. П’ятка при цьому залишається вільною. Поворот у телемарку ініціюється ведучою ногою. Обидва коліна при цьому зігнуті, а п’ятка задньої ноги припіднята над лижою.
Олексій Дума, організатор фестивалю Telemart-2016
Якщо ви уявляєте собі гірські лижі і бігові лижі, то у бігових ніколи не прикріпляється п’ятка, щоб було зручно бігти. В гірських або альпійських лижах є черевик, який позаду кріпиться спеціальним кріпленням. В телемарку також як і в бігових лижах катаються з п’яткою, яка ніколи не закріпляється. Інакша назва цього стилю катання – free heel, тобто «вільна п’ята». Є атке прислів’я: «Free heel, Free mind, Free soul»: «Вільна п’ятка, вільна душа, вільний разум.
Своєю назвою стиль телемарк зобов’язаний однойменній норвезькій провінції, де він і зародився. Засновником вважають лижника Сондре Норхема. Із розвитком гірськолижного спорту, появою новітніх лиж, телемарк дещо призабувся. Нині стиль відроджують. Зокрема, цей вид активно культивується в Європі та за океаном, в Україні ж його розвивають ентузіасти. Такі, як ужгородець Олексій Дума, який уже 15 років займається телемарком.
Олексій Дума, організатор фестивалю Telemart-2016
Це однойменна назва норвезької провінції Телемарк, звідки цей стиль пішов. Цим стилем катаються небагато людей в світі. Дуже багато в Північній Америці, Німеччині, Норвегії. Є трошки людей і в Україні. Це важче, ніж на звичайних лижах кататися, але це по-іншому, це гарно, особливо.
У світі катання у стилі телемарк набуло популярності: відбуваються європейські та світові чемпіонати. Є свої герої і лідери стилю. В Україні ж про подібне наразі лише мріють. Однак вірять: телемарк отримає свою нішу і у державі, і на Закарпатті зокрема. Так, зараз такий стиль використовують також у зимовому гірському туризмі.
Олексій Дума, організатор фестивалю Telemart-2016
Наприклад якщо взяти гірський туризм зимовий, то легше використати такий стиль. П’ятка не закріплена і ви можете дуже швидко переміщатися по різній місцевості: як підніматися вгору, так і спускатися вниз. Взагалі, щоб відчути наскільки просто кататися на сучасних лижах, один раз варто стати на дерев’яні лижі, аби зрозуміти як це було колись важко.
Телемаркери усім поціновувачам гірськолижного відпочинку радять спробувати оцей особливий стиль. А також планують у подальшому проводити не просто фестивалі телемарку, а й масштабні зібрання прихильників гірського спорту. Вчитимуть впевнено стояти на лижах навіть новачків, – розповідають журналісти Ужінформу.