"Останні події (точніше, їхня відсутність) у Закарпатській обласній раді дають привід для занепокоєння. Мова про наших чеських партнерів з краю Височина, котрі через фонд «ViZa» суттєво допомагали соціальній сфері нашої області. За інформацією, яка є сьогодні, Височина має намір відмовитися від подальшої співпраці із Закарпаттям.
Негативне рішення від чеських партнерів очікуємо через відсутність співпраці із обласною радою та обласною адміністрацією, тобто, керівництвом Закарпаття", - повідомляє Василь Губаль.
Закарпаття співпрацювало з чеськими друзями з 2007 року. За час цього партнерства було здійснено близько 150 проектів у закарпатських дитячих садочках, школах та медичних пунктах – від заміни вікон і до побудови нових корпусів. Щороку чеські партнери виділяли близько 5 мільйонів корун для допомоги Закарпаттю. Обласна влада і громади разом з партнерами визначали об’єкти, котрі найбільше потребують уваги. Спільними зусиллями справи, важливі для людей, рушали з місця. Проекти здійснювалися по всьому Закарпаттю й їхні результати бачили у селах та містах області. Здебільшого ішлося про гірські райони, віддалені і бідні села, нагадав обласний депутат.
"Тільки на моїй рідній Хустщині у співпраці з краєм Височина виконали кілька серйозних справ, потрібних громаді в щоденному житті. Це школа у Данилові, амбулаторія у Липовці, дитсадок у Монастирці і НВК у присілку Потічок. На цей рік були заплановані роботи в шкільній їдальні у Березові - уже готова проектна документація і навіть проведено тендер на виконання робіт, але «завдяки» нинішній владі село не матиме нового харчоблоку: новим керівникам було цікавіше «зарубати» розпочату нами роботу, ніж підтримати проект.
На жаль, сьогодні є реальним те, що допомога від чеських партнерів припиниться повністю. Річ от у чому. Проекти фонду «ViZa» здійснювалися за умови фінансування 50 на 50 – порівну чеською і нашою стороною. Щороку обласні керівники та управлінці на місцях, незалежно від того, хто саме був при владі, дбайливо ставилися до цих проектів: розроблялася проектна документація, контролювався хід робіт і, звісно, виконувалися зобов’язання, взяті на себе закарпатською стороною. Так було до 2016-го року. Але тепер позиція закарпатської влади змінилася й обласна рада не виділяє у повному обсязі коштів на співфінансування об’єктів, визначених і погоджених для виконання у 2016-му році. Маю припущення, що це питання штучно заполітизовується з боку обласної адміністрації і особисто Геннадія Москаля.
Якщо негайно не зміняться позиція і поведінка обласної влади та подальше рішення чеських партнерів буде негативним, наші міста і села втратять серйозні кошти, котрі Височина готова була щорічно дарувати Закарпаттю, і робила це майже 10 років. Кошти спрямують на інший регіон. Більше того – знаючи правила співпраці з іноземними партнерами, можемо передбачити, що відновити співпрацю в подальшому буде практично неможливо", - попереджає Василь Губаль.
У списку на цей рік заміна вікон і вхідних дверей у школах в селах Хижа і Онок на Виноградівщині, Верхнє Водяне на Рахівщині, Осій Іршавського, Ставне Великоберезнянського і Бороняво Хустського районів, генеральний ремонт у школі в Соймах на Міжгірщині. Передбачалося замінити вікна і утеплити фасад у Лисичеві, що в Іршавському районі, та реконструювати опалення у школі №1 імені Масарика у Сваляві. А ще – капітально відремонтувати три амбулаторії сімейної медицини (Стужиця на Великоберезнянщині, Широкий Луг на Тячівщині та Жденієво на Воловеччині) і реконструювати будівлю школи №6 у Мукачеві та замінити вікна в одному з корпусів УжНУ. Сьогодні ці проекти – загалом 15, із фінансуванням у 4,6 мільйонів корун - під великою загрозою.
"От такий «подарунок» може отримати наш край від обласної влади. До слова, потрібні (і вже прораховані для виконання проектів 2016-го року) гроші можливо віднайти в обласному бюджеті. Можу стверджувати це як депутат обласної ради і член бюджетної комісії. Кошти є, але чи є бажання працювати для громади у керівництва краю – у голови ОДА, голови ради і депутатської більшості (де представники політичної сили, яка при владі, об’єдналися не тільки з вчорашніми «регіоналами», але і з людьми, наближеними до криміналітету)? Якщо воно, це бажання, не з’явиться і обставини не зміняться, буде не тільки прикро за наші села і містечка, але й соромно перед чеськими друзями за таку ситуацію в області. Тому очікую, що ті, від кого залежить майбутнє співпраці з краєм Височина ( і в першу чергу це голова обласної ради Михайло Рівіс), проявлять прозакарпатську позицію й проект матиме майбутнє", - каже Василь Губаль.
Гентеш 2016-03-23 / 20:42:20
За все це треба подякувати мусору губернатору і шоблі з хуста Рівісів- Лунтіко- Пацкунів і Блюковському Відродженню