Закарпаття: Куплю собі трактора і загосподарюю!

Про технічне забезпечення фермерських господарств — у розмові з начальником виробничого відділу управління агропромислового розвитку Ужгородської райдержадміністрації Петром Яблонським.

Закарпаття: Куплю собі трактора і загосподарюю!

—- Із 290 фермерських господарств району, — підкреслив Петро Іванович, — працюють всі. Проте в одних це виходить краще, в інших - трохи гірше. Не можуть усі однаково. Та загалом на Ужгородщині робота йде більш-менш нормально. Стосовно технічного арсеналу, то нині в фермерських господарствах та населення у наявності є і трактори, й причепи, и сівалки, й сінокосарки, й комбайни для збирання зерна та картоплі тощо. На жаль, 80 відсотків техніки експлуатується господарями вже понад десять років. Тож усе латано-перелатано. А в декого є така техніка, що і в музей не візьмуть, не те, що з нею в полі працювати. Та це вже з розряду україських особливостей фермерства. Тому й у жителів району тільки 551 трактор. Багато це чи мало? То скажу наступне: у господарствах основного кола, тобто крупних, нині - 212 тракторів. Вони, звичайно, потужніші, аніж у менших господарствах.

До прикладу, кілька цифр. Станом на жовтень у власності фізичних осіб Ужго-родщини —- 47 малопотужних тракторів китайського виробництва «Сінтай», 116 тракторів Т-25, Т-16, є 88 трактори Т-40, 180 ЮМЗ 6 Л, шість екскаваторів, 39 МТЗ, сім одиниць техніки, на яких змонтовані землерийні машини, гусеничних тракторів - шість та стільки ж Т-150. Оскільки в районі фермерські господарства такі, що тільки одиниці мають по чотири чи п'ять га землі (а в основному по півтора-два га), то для обробітку вистачає й малопотужних тракторів. Загалом, переконаний, що техніки більш, ніж достатньо, як у крупних, так і невеликих господарствах. Головне, аби займалися та працювали нормально.

—- А чи реально нині фермеру придбати нову техніку?

—- Стосовно придбання техніки, скажу наступне. 1 березня цього року видана постанова Кабінету Міністрів України № 349, якою затверджено порядок використання коштів, передбачених у держбюджеті для надання підтримки фермерським господарствам. Згідно з нею, такі господарства поділяють на новоство-рені (перші три роки після реєстрації); господарства з відокремленими садибами (які мають ділянки серед поля), та інші (які мають наділи в селі).

Саме цим господарствам й надається фінансова підтримка двох видів —- безповоротна та на поворотній основі. Зрозуміло, що другу доведеться повертати. Безповоротна фінансова підтримка, наголошу, надається новоствореним господарствам у період становлення. Тобто, перші три роки. Та фермерським господарствам із відокремленими садибами, для компенсації не більш, як за двома видами витрат, пов'язаних із розробленням проектів, сплатою відсотків за кредити, придбанням першого трактора, комбайна, вантажівки, будівництва і реконструкції тваринницьких приміщень тощо. А всім іншим —- на конкурсних засадах на поворотній основі —- за бюджетною програмою «Фінансова підтримка фермерських господарств».

—- Хтось скористався допомогою?

—- У цьому році лише вісім фермерських господарств району отримали фінансову підтримку на безповоротній основі на суму 105 тис. грн. А чотири господарства —- на поворотній основі в сумі 40 тис. грн. на придбання техніки. А це на 15% більше минулорічного показника. А причина проста. Щоб оформити кредит, необхідно оформити заставу в трикратному розмірі. А наші фермери що можуть закласти? Маленький тракторик та будинок із малолітніми дітьми, який не приймають під заставу?

До того ж підтримка на безповоротній основі надається лише у вигляді компенсації. Приміром, купили трактор, принесли документ, що його зареєстрували, тоді вам і відшкодовують. Але якщо, скажімо, вартість трактора близько 100 тисяч, вам ці гроші потрібно мати вже на руках. І не завжди є гарантія того, що ваші витрати відшкодують повністю і вчасно. Адже кошти йдуть комплексно на область визначеною сумою, а техніки закупили більше. І, як то кажуть, хто перший встав, той взувся в чоботи.

Щодо ж підтримки на поворотній основі, то вона надається на конкурсній засаді у розмірі, який не перевищує, як я казав, 100 тисяч гривень. Є порядок, перелік документів, які подаються на розгляд комісії. Минулого та позаминулого років виділялися кошти на придбання двох тракторів. Цього року —- всього чотири. Адже наші фермери такі, що їм підготувати такий пакет документів важкувато. На це йде багато часу, деякі навіть печатки чи рахунку в банку не мають. А кошти бюджетні, це все контролюється, перевіряється і т.д.

Є ще й інший варіант придбання техніки. Він стосується як великих сільгосппідприємств, так і фермерських. Він - непоганий.

Власнику потрібно відшкодувати тільки 30% їхньої вартості. Якби не одне" «але» - ціна тої техніки! Одиниця більш-менш пристойного агроагрегата тягне на 250 - 270 тисяч гривень! Скажіть мені, хто її купить? Або комбайн за півтора мільйона, чи борону за 49 тисяч?! Жоден фермер із двома га землі такої розкоші собі не дозволить. Техніка нині дуже дорога. Плуг п'ятикорпусний —- 40 тисяч, а Двометрова борона дискова —- 15,5 тисячі гривень. Тож шалені ціни, або точніше порожні кишені, й стримують наших фермерів поповнювати свій машинно-технічний парк.

Але є організація Украгролізинг. Це акціонерна компанія, яка також продає техніку на умовах кредитування. Перший внесок 30% вартості платите одразу, а залишок вам розкидають на чотири-п'ять років. От і виходить, що з накрученими відсотками 1,4 раза більше платите, ніж воно коштує. Але дрібні господарства таке собі не дозволять.

Думаю, в найближчому — а все йде до цього — малі господарства будуть йти на укрупнення. Бо нині навіть ті гектар-півтора обробити вчасно та якісно досить проблематично. Якою буде назва та вигляд такого об'єднання, наразі невідомо. Але те, що будуть утворюватися агроспілки — однозначно. А без підтримки держави не обійтися у будь-якому випадку.

Тетяна Фаліс
08 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини