У великих містах області налагоджена допомога тим, хто ще не влаштувався на новому місці. Зокрема в Ужгороді працює правовий центр для внутрішньо переміщених осіб. Всеукраїнський благодійний фонд «ГОРЄНІЄ» координує його роботу.
Кветослава Андрушко, юрист благодійного фонду «ГОРЄНІЄ»
Ми надаємо допомогу за підтримки Данської Ради з прав біженців та управління Верховного комісара ООН управління у справах біженців. Наразі звертаються з різними питаннями. Це є отримання допомоги. Також актуальними залишаються питання реєстрації – чи ставити їм штамп в паспорт за місцем реєстрації, що з цим робити і куди звертатися. дуже багато є питань із відновленням документів – свідоцтва, паспорти…
Зі слів пані Кветослави зрозуміло, що невирішених юридичних, паперових проблем у переселенців чимало — зі звільненнями, сплатами елементів, позбавленням батьківських прав та ще чимало інших. Усі послуги правового центру безкоштовні.
Олена Стародубова сама є переселенкою. До Ужгорода переїхала з сім’єю наприкінці 2014-го року. Зараз займається активною громадською діяльністю у громадянській спілці «Закарпаття-Донбас», яка інформаційно, юридично, морально та психологічно допомагає переселенцям.
Серед внутрішньо переміщених осіб є всього 30 відсотків тих, хто планує повертатися додому. Основна проблема, з якою вони стикаються у Закарпатті – працевлаштування.
Олена Стародубова, переселенка
За нашою статистикою, із 4-х тисяч переселенців, майже 70 відсотків це інтелігенція. Це не представники робочих професій, на жаль, тому працевлаштуватися спеціалістам важко. Та праця яку можуть запропонувати переселенці, не має попиту у вашому регіоні.
У рамках проекту «Переселенці на Закарпатті: життя без стереотипів» часто влаштовують заходи на підтримку переселенців. Координатори кажуть – наразі вкрай важливо, аби вони легко адаптувалися в новому соціумі.