— Тут червоний виноград дозріває, — Ясевич піднімає кришку з дерев’яної діжки. — Через шість днів його можна буде пресувати й вичавлювати сік. Цього року матиму до 600 літрів червоного вина.
Виноробством жінка захопилася чотири роки тому, коли отримала 2 га розпайованих виноградників у приміських селах. Вирощує сорти ”Опорто”, ”Отелло”, ”Баня”, ”Кадарка”. Навесні обкопує кожен корч, обтинає лозу, підв’язує. Восени збирає грона в мішки й велосипедом звозить у двір.
— Спочатку просила сусідів обрізати лозу — у нас кожен другий виноградар. А потім помітила, що за чужими руками виноград не ведеться, доброго врожаю не було два роки. Тому почала сама доглядати виноградники. Тепер нівроку врожаїть, — Моніка постукує пальцем по дерев’яному столу. — Цього року зібрала файний урожай — ніхто такого не має. У людей багато винограду вимерзло у травні.
Кожну ягідку Моніка обриває вручну. Каже, що у стержні грона міститься чимало дубильних речовин. Від них вино терпке й кисле на смак.
— Цього року цукристість буде дуже високою — до 23 відсотків, — припускає Моніка. — Води й цукру у сік не додаю, бо в мене натуральне вино напівсухе. Перше раннє вже куштувала. Йому ще зо два тижні вистоятися треба.
Торік Ясевич теж виготовила 600 л червоного вина. Половину напою реалізувала на традиційному січневому фестивалі ”Червене вино” в Мукачевому.
— За три дні заробила 12 тисяч гривень, продавала вино по 40 гривень за літр, — каже жінка. — Іще 200 літрів спродала вдома — маю вже постійних клієнтів. Одні купили 50 літрів, інші по 20–30 — так і розійшлося.
100 л вина Моніка залишає для себе.
— П’ємо на Великдень, на день народження дітей, мами — постійно якесь свято, — каже Ясевич. — Горілку взагалі не купуємо.
Хоча урожай винограду цього року багатий, Ясевич підніме ціну на вино до 60 грн/л.
— Інші винороби так само дорого цінять свою працю, — пояснює жінка.