З гостями з Нідерландів зустрічалися представники департаменту соціального захисту, управління охорони здоров'я, обласного управління ДСНС та громадських організацій, що надають допомогу бійцям, які повернулися із зони проведення АТО.
Фонд «Софт Туліп» вже дев’ять років працює в Україні. Їхні фахівці, зокрема, співпрацюють з інтернатами системи соціального захисту населення – навчають наших спеціалістів працювати з людьми з особливими потребами та їх родинами. Як повідомив Ерік Дункок, з початком АТО у нашій країні, фонд отримав кілька запитів про допомогу у госпіталях. І зокрема фізичні терапевти зі львівського військового госпіталю вже пройшли відповідне навчання в Нідерландах. Наразі планують на базі Одеського медичного університету створити методичний центр знань з посттравматичного синдрому, який би працював на всю країну. На Закарпатті ж вивчають можливості допомоги в реабілітації учасників АТО.
Як повідомив в.о. заступника начальника управління охорони здоров’я ОДА Володимир Кузьмик, в області 13 психотерапевтів та психологів, які працюють у медичних закладах і з військовослужбовцями. Обласною психіатричною лікарнею прийнято 76 бійців, у госпіталі ветеранів проліковано 60. В краї не вистачає кадрів у цій сфері, тож посадовець наголосив, що допомога закордонних фахівців у навчанні наших спеціалістів вкрай необхідна.
Обласний психотерапевт Магдалина Кузьмик зазначила, що на Закарпатті розірвана медична допомога, допомога практикуючих психологів і допомога волонтерів. Практичних психологів в області 360 осіб, більше тисячі сімейних лікарів, які мають право лікувати депресії та постстресові розлади. Водночас вони не мають відповідного досвіду. Тому варто розробити тривалу програму навчання, об'єднавши ці три галузі в області, створити в Ужгороді кризовий центр. З огляду й на те, що психологічної підтримки потребують і сім’ї військових, які воювали на Сході.
«Нині учасників АТО - закарпатців понад 5 тисяч осіб, - повідомила заступник начальника департаменту соціального захисту населення Наталія Омелянюк. – 70 військовослужбовців загинули, 34 – інваліди. Повернулася із зони бойових дій наразі лише третина бійців. Тож налагодження психологічної допомоги для них та для родин є вкрай важливим питанням, яке потребує вирішення», - наголосила Наталія Володимирівна.
Насамкінець голландські фахівці зазначили, в цих питаннях не варто фокусуватися лише на медичних, професійних організаціях. Адже досвід вказує на те, що окрім медиків дієву допомогу можуть надавати ветерани своїм побратимам. «Поки цю проблему не буде вирішено на загальнодержавному рівні, - зазначив голландський психотерапевт, - варто розглянути можливість створення груп взаємопідтримки», повідомили у прес-службі Закарпатської ОДА.