Наразі на галявині вже встановлено понад 400 наметів і тут зібралося понад тисячу чоловік.
Як було
Традиційно влітку ще при СРСР хіпі збиралися в Латвії поблизу річки Гауя. Однак СРСР розпався і кордони стали певною перепоною. 20 років тому група хіпі знайшла нове місце для традиційної тусовки – галявину над водоспадом Шипіт.
Традиційною датою для зустрічей було обрано свято Івана Купала. У перші роки тут збиралося близько сотні людей з України, Росії, Білорусії, Польщі, країн Прибалтики. До хіпі приєдналися інші неформали. Зокрема, майже постійно сюди приїжджали з десяток панків із Шостки Сумської області.
Згодом слава про Шипіт розширилися і на галявину на Івана Купала приїжджало все більше людей. З часом хіпі, які заснували ці зустрічі, вже перебували в меншості, а на Шипоті тусувалася здебільшого українська молодь.
Піком була сама ніч на Купала, коли по середині галявини розкладали величезне багаття.
Місцеве населення спочатку сприймало гостей з острахом. Зараз вже зовсім інше відношення, бо гості це -- потенційні покупці молока, сиру і вина.
Як зараз
Вже другий рік поспіль тут доволі спокійно. Можливо, це якось пов’язано з війною на сході України. Як розповідає наш кореспондент, цього року на Шипіт приїхали крім українців, німці, поляки, чехи, прибалти. Є молдавани, білоруси і навіть росіяни. Все відбувається доволі толерантно, хоча якось відчуття «всеохоплюючого братства» немає.
Особливості
Дехто називає шипітські зібрання фестивалем. Некоректна назва. Головна особливість Шипоту – неформальність. Тут немає організаторів. Тут немає комерції. Тут немає кіосків, сцен чи іншої фестивальної атрибутики. Це звичайні спонтанні зустрічі.
Чи є це зустрічі «неформальної молоді»? Ні. Це в минулому. Саме поняття «неформали» вже давно нівелювалося. Та й говорити про молодь також не варто, бо тусуються тут і такі, кому давно за 50. Тусуються родини з дітьми. Стало помітно, що найбільше "відриваються" навіть не якісь панки чи рокери, а менеджери середньої ланки, які засиділи задниці в офісах і хочуть за кілька днів вприснути в себе хорошу дозу адреналіну.
Місцеві деколи нарікають, що «шипітські» «бухають і колються». «Бухають» точно, "траву" курять точно. Але навряд чи колються. Але головне – «шипітські» не є небезпечними. Правоохоронці навряд чи можуть підтвердити хоч якісь випадки криміналу.
Ходять слухи, що галявину над водоспадом вже хтось викупив і планує будувати готель. «Шипіт» може зникнути. Може. І тоді Україна втратить єдиний в Європі тисячний зліт, який нікому так і не вдалося осідлати і нав’язати комерцію. Буде шкода.
Prozak.info Відео - 24tv