На основі результатів моделювання та інших наукових досліджень, партнери проекту розробляють рекомендації для управлінців та практиків лісового господарства щодо визначення оптимальних систем лісогосподарювання, які забезпечуватимуть належне виконання лісом гідрологічних функцій.
Саме для того, щоб обговорити питання гідрологічних функцій лісів та факторів, що впливають на формування паводків, а також можливих заходів для підвищення опірності території ризикам паводків, створення на місцевому рівні гідротехнічних споруд і здійснення протипаводкових заходів, у Перечині зібралися лісівники-науковці і практики, водогосподарники та екологи, представники місцевих громад та організацій громадянського суспільства з території Ужанської долини, які мали змогу отримати інформацію про гідрологічні аспекти лісогосподарювання, та висловити власні ідеї, зауваження або запитання щодо можливостей покращення співпраці лісівників та громад і місцевих органів самоврядування навколо згаданих питань.
Під час практичного завдання, коли учасники визначали заходи, які можна виконати спільно лісівниками і громадами, найбільш часто звучали ідеї щодо зміни підходів лісогосподарювання і перехід на більш екологічно сприятливі способи та технології лісовирощування, лісозаготівлі та трелювання деревини, а також створення перепадів та ставків та потічках, влаштування берегоукріплень, регулярне очищення кюветів, залучення осіб, які стоять на обліку відділу зайнятості до виконання цих робіт, екологічна освіта школярів, населення місцевих громад, посадовців різних рівнів, відновлення роботи шкільних лісництв тощо.
Під час проведення польової частини семінару безпосередньо на демонстраційному об’єкті HYDROFOR-Перечин, що знаходиться в урочищі-водозборі Бабайово Перечинського лісництва ДП «Перечинське лісове господарство», директор УкрНДІгірліс, д.б.н., проф. В.І. Парпан та перший заступник директора, к.т.н., В.Л. Коржов, ознайомили учасників з водорегулювальними функціями лісу та особливостями відвідуваного деревостану. Під час обговорення йшлося про породну, вікову та просторову структуру, транспортну доступність лісів, а також про практику проведення рубок і влаштування трелювальних волоків та їх вплив на воду і водний режим природних екосистем в конкретному водозборі. Йшлося також про те, яким чином лісівники можуть покращувати водорегулювальні функції лісу простими недорогими гідротехнічними заходами, деякі з яких учасники могли побачити безпосередньо на демонстраційному об’єкті.
Сподіваємося, ця і наступні зустрічі будуть корисними як для громад, так і для лісівників, які висловили бажання і готовність покращувати співпрацю навколо питань спільного інтересу.
довідка:
Проект «HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ» реалізується в рамках програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр., за пріоритетом 2: Посилення якості навколишнього середовища, захід 2.2. Готовність до надзвичайних ситуацій.