108 дітей віком від дев'яти до чотирнадцяти років приїхали до Мукачевого з Києва. Серед них - ті, хто втратив своїх батьків на війні в Україні. Та більшість - це діти, які вимушено покинули рідні міста, що опинилися у зоні АТО.
Віолетта і Дар’я із Донецької області, дівчата досі пам'ятають, як ховалися від Обстрілів у підвалах будинків.
"Переїхали, тому що було дуже страшно, почалося стрільба, було дуже страшно там знаходитись, тобто ти сидиш, а в тебе вікна тріскаються", - згадує переселенка з Макіївки Віолетта Стьопшина.
"Сильно стріляли, мама з бабусею боялися, що ми помремо. Спочатку поїхали ми з мамою. А потім тато з собаками. Виїжджали ми влітку. Взяли ми не всі речі, ми взяли тільки на літо, а на осінь і зиму довелося купувати", - розповідає ще одна переселенка з Донецька Дар’я Терехова.
Діти зізнаються, якби не благодійники, то навряд чи цього року поїхали б на відпочинок. Майже всі зароблені кошти батьки витрачають на прожиття.
"Вчора ми святкували рік, як ми тут. Приїхали, тому що теж почалася війна. Дуже багато грошей витрачається за квартиру, цього року не планували нікуди їхати", - каже луганчанка Маргарита Прус.
Першою зупинкою під час подорожі став замок "Паланок" у Мукачевому. Діти тут уперше, кажуть, що подобається. Особливо пам'ятник засновникові замку - князю Корятовичу. До нього вишикувалася черга. За легендою, якщо потерти палець бронзовій скульптурі і загадати бажання, воно здійсниться.
"Я замовила, щоб скоріше настав мир і щоб я швидше вернулась додому. Там бабуся, дідусь, дім".
Наступна зупинка - закарпатське село у Берегівському районі, де проживають угорці. Тут для дітей влаштовують урок з угорської мови. Навчає консул Угорщини, саме ця країна профінансувала відпочинок дітей на Закарпатті.
"Йовно поткі - Добрий день. Сербус, вісонт латаш, Кьосоном – дякую".
Відпочиватимуть підлітки тиждень. Окрім екскурсій історичними місцями, ще зможуть поплавати у басейнах із мінеральною термальною водою, йдеться у сюжеті "Подробности".