Будівництво обсерваторії
Після Першої світової війни польський генерал протиповітряної оборони звернувся до варшавських астрономів з проханням збудувати на горі Піп Іван обсерваторію не лише для астрономічних цілей, а й для оперативних метеорологічних спостережень для потреб авіації. Ідею підтримали і вже 1936 року розпочалося будівництво.
Головний будівельний матеріал — карпатський камінь-гіпсовик, але його потрібно було доставити нагору. Іноді кіньми, а іноді й просто на спинах гуцулів, які були основною робочою силою. Решту поляки доставляли до Ворохти, а це й узагалі за 70 кілометрів від гори.
Обладнання
Телескоп для фотографування небесних світил замовили у Шотландії. Він подолав море й залізницю, а потім його підняли на вершину. Діаметр лінзи — 33 сантиметри. Астрограф розмістили в куполі англійського виробництва, що відкривався автоматично.
У підсумку вийшла велична споруда: два поверхи зі східного боку, і 5 — із західного. Ширина стін 1 —1,5 метра. Всередині було 43 кімнати, серед яких навіть конференц-зал.
На той час, за своєю важливістю, обсерваторія на Попі Івані була на другому місці в Європі і на шостому місці у світі. Тут спостерігали за яскравістю змінних зірок та робили серію фотографій обертання Марса.
Друга світова війна
Втім у плани астрономів втрутилася війна. У вересні 1939-го територія Західної України увійшла до складу СРСР. Поляки вивезли з обсерваторії найцінніше обладнання, а на їхнє місце прийшла українська метеорологічна група – встановили флюгери, опадоміри та барометри й почали надсилати дані в бюро прогнозів гідрометеослужби.
Але обсерваторія не проіснувала і двох років. Знову почалася війна, сюди прийшли угорські війська й обладнали спостережний пункт. Уже після Другої світової приміщення її передали Академії наук, утім з того часу телескопів тут більше не було. Зрештою нічого не було.
Польська преса обурювалася, заявляючи, що українські науковці вчинили великий злочин перед власним народом, бо своєю бездіяльністю допустили знищення унікальної станції. Відновлювальні роботи розпочали лише 2012 року, а незабаром планують відкрити обсерваторію, як науковий і туристичний об'єкт.
Телеканал новин "24"